Fırat Üniversitesi Haberleri

Fırat Üniversitesi Haberleri

FÜ Hastanesi’nde 14 Mayıs Eczacılar Günü Kutlandı

Fırat Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. İrfan Kaygusuz ve hastane yönetimi hastanede görev yapan eczacı ve eczane çalışanlarının 14 Mayıs Eczacılar Gününü kutlayarak çiçek takdim etti.

Fırat Üniversitesi'nde 3700 Adet Endemik Bitki Türü Üretildi

Fırat Üniversitesi Bitki Doku Kültürü Laboratuvarında 3700 Adet Endemik Bitki Türü Üretilerek Doğaya Kazandırıldı

Fırat Üniversitesi 7. Uluslararası Hidrojen Teknolojileri Kongresine Ev Sahipliği Yaptı

Türkiye Hidrojen Teknolojileri Derneği tarafından hidrojen enerjisi konusundaki teknolojilerin, güncel çalışmaların ve gelişmelerin tartışıldığı 7. Uluslararası Hidrojen Teknolojileri Kongresi, Fırat Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi. 

Toyota, Fırat Üniversitesine Araç Hibe Etti

Toyota Lojistik Servisleri Türkiye tarafından mesleki eğitimi desteklemek amacıyla Fırat Üniversitesi Teknoloji Fakültesi’ne araç hibe edildi.

Rektör Prof. Dr. Göktaş'tan Yeni Hastane Müjdesi

Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş, Fırat Üniversitesi bünyesinde yeni bir hastanenin yapılacağı müjdesini verdi.

Milletvekili Adayı Prof. Dr. Keleş: Millet İttifakının amacı belli, halkımız bunu görüyor

AK Parti Elazığ Milletvekili Adayı Prof. Dr. Erol Keleş, 14 Mayıs seçimlerinin önemine dikkat çekerek, Millet İttifakının amacının hizmet olmadığını söyledi. Seçim çalışmalarını yoğun tempoda sürdüren AK Parti Elazığ Milletvekili Adayı Prof. Dr. Erol Keleş, esnaf ve vatandaş ziyaretlerini sürdürdü. Sürsürü Mahallesi’nde düzenlenen Birlik ve Beraberlik Buluşması’na katılan Prof. Dr. Keleş, Fırat Üniversitesi akademisyenleriyle de bir araya geldi. Palu ve Kovancılar ilçelerinde de esnaf ve vatandaşlarla buluşan Prof. Dr. Keleş, vatandaşlar tarafından yoğun ilgiyle karşılandı. 14 Mayıs seçimlerinin tarihi bir öneme sahip olduğunun altını çizen Prof. Dr. Keleş, oy kullanacak her vatandaşın, seçimin önemini idrak ederek sandığa gitmesi gerektiğini vurguladı. 14 Mayıs seçimlerinin normal bir seçimin dışına taştığına dikkat çeken Prof. Dr. Keleş sözlerini şöyle sürdürdü; “Bu seçim gerçekten çok önemli. Hepimiz bunun farkındayız. Artık bu seçim Cumhurbaşkanlığı veya Milletvekili seçiminin dışına taşmış bir olay. Çünkü hepiniz çok iyi hatırlıyorsunuz. Karşımızda bulunan bir zillet ittifakı var, nasıl kurulduğunu çok net hepimiz gördük. Bir masa var, masanın etrafında birileri oturdu, birileri masanın altından girdi, birileri masadan kalktı, birileri masayı dağıttı birileri tekrar birleştirdi. Bize o dönemde temel amaçlarının Türkiye olduğunu ve bu vatan olduğunu söylediler. Ama bugün geldiğimiz noktada temel amaçlarının bu olmadığını da şimdi çok daha net görüyoruz. Şimdi ben çok merak ediyorum. Bu masanın etrafında olan bu masanın etrafında Türkiye için emek vereceğiz diyen insanlar şimdi seçim sonuna doğru yaklaştığımızda ortaya çıkan tabloyu nasıl içlerine sindirecekler. Şimdi dün işte Selahattin Demirtaş bir açıklama yapıyor. Diğer tarafta Van'da işte Kılıçdaroğlu'nu karşılayan ekibi görüyoruz. Bu nedir, neyin nesidir. Peki tamam bunu anladık sizin amacınız buydu, bu amaca hizmet eden bizim işte ismini burada söyleyeyim Deva Partisi, Gelecek Partisi, İyi Parti bunu nasıl içine sindirecek, bunlara götürüp nasıl oy verebilecek. Bakın unutmayın biz çabuk unutuyoruz. Daha bundan 10-15 yıl öncesini, 2000 öncesini hatırlayın. Şehitlerimizi hatırlayın, bu kadar şehit vermiş televizyon başında hüngür hüngür ağlamış, televizyon başında şehitlerin huzurunda durmuş, onlara saygı göstermiş olanları hatırlayın. Biz böyle bir milletiz. Ama şimdi gelinen nokta gerçekten çok farklı amaç çok farklı ve dolayısıyla bunu çok iyi görmek lazım.”

Fırat Üniversitesi Öğretim Üyesi’nin 315 Bin 515 Euro AB Projesi Kabul Edildi

Fırat Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Otomotiv Mühendisliği Bölümü Taşıt Dinamiği ve Kontrol Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hanbey HAZAR yürütücülüğünde hazırlanan 315 Bin 515 Euro tutarındaki Avrupa Birliği (AB) projesi kabul edildi. 

Fırat Üniversitesi Araştırma Üniversiteleri Toplantısında Projelerini Tanıttı

Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin GÖKTAŞ, Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen Araştırma Üniversiteleri Toplantısına katıldı. 

Fırat Üniversitesi, Fırat TTO ISIF’23’ten Üç Ödülle Dönüyor

Fırat Üniversitesi, TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında düzenlenen İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı’nda 3 ödül aldı.

FÜ, Yedinci Uluslararası Hidrojen Teknolojileri Kongresine Ev Sahipliği Yapacak

Yedinci Uluslararası Hidrojen Teknolojileri Kongresi, Fırat Üniversitesinin ev sahipliğinde 10-12 Mayıs 2023 tarihleri arasında Mühendislik Fakültesi Kongre Merkezinde gerçekleştirilecek.

Fırat Üniversitesine Teknofest’te Birincilik Ödülü

Türkiye’de milli teknolojinin geliştirilmesi konusunda kritik rol oynayan birçok kuruluşun paydaşlığıyla, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yürütücülüğünde düzenlenen TEKNOFEST, 27 Nisan-1 Mayıs'ta İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirildi.

FÜ Hastanesi’nde Dünya Sıtma Günü Etkinliği Düzenlendi

Fırat Üniversitesi Hastanesi’nde 25 Nisan Dünya Sıtma Günü dolayısıyla etkinlik yapıldı.

FÜ’den Açıklama: Hukuki Süreç Başlatılacaktır

Fırat Üniversitesi, komedyen Hasan Can Kaya’yı Elazığ ve Fırat Üniversitesi’ne yönelik söylemlerinden dolayı kınadı.

Fırat Üniversitesi Teknofest’te Yerini Aldı

Dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST, kapılarını İstanbul Havalimanında 7'nci kez açtı.

Fırat Üniversitesi'nin TÜBA - TEKNOFEST Başarısı

TÜBA - TEKNOFEST Doktora Bilim Ödülleri kapsamında özgün tematik konular içeren Türkiye kaynaklı üretilmiş doktora tezleri Programın Ödül Komitesi tarafından değerlendirilerek sonuçlar açıklandı.

F.Ü Hastanesi’nde Parkinson Hastalığına Farkındalığı Arttırmak İçin Eğitim Verildi

Fırat Üniversitesi Hastanesi Hemşirelik birimi tarafından Parkinson hastalığına farkındalığı arttırmak amacı ile hastane çalışanlarına yönelik eğitim verildi.

Fırat Üniversitesi Takımları TEKNOFEST İstanbul Finalinde

Fırat Üniversitesi’nden 76 takım başvuruda bulunmuş, 6 takım ise tüm aşamaları geçerek, TEKNOFEST İstanbul finaline katılmaya hak kazandı.

FÜ Diş Hekimliği Fakültesi ve Hastanesi’nin İkmal İnşaatı Yapım İşi İhalesi Yapıldı

Fırat Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi ve Diş Hastanesi Binasının ikmal inşaatı yapım işi ihalesi gerçekleştirildi.

Fırat Üniversitesi Mühendislik Alanında Türkiye'de 6. Oldu

ABD merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu ve haber dergisi US News & World Report, Dünyanın En İyi Üniversiteleri 2023 sıralamasını açıkladı.

Fırat Üniversitesi Doğu ve Güneydoğu Bölgesinde Birinci Sırada

TÜBİTAK tarafından hazırlanan 2022 Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi sonuçları Bilim ve Teknoloji Bakanı Mustafa VARANK ve TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan MANDAL’ın katıldığı programda açıklandı.

Elazığ TSO’da Zemin Mekaniği ve Geoteknik Konulu Seminer Düzenlendi

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası 10. Meslek Grubu Üyeleri ve Elazığ İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) tarafından düzenlenen, Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Bölümü Geoteknik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mesut Gör’ün anlatımlarıyla seminer düzenlendi.

Dünyada eşi benzeri yok, Fırat Üniversitesi OLED ışık yayan analizör cihazı üretti

Fırat Üniversitesi’nde dünyada benzeri olmayan bir OLED ışık yayan analizör cihazı üretildi. Televizyon teknolojisinde kullanılan yeni buluş, Fırat Üniversitesi’nin ilk Amerikan patenti oldu.

Bulut: 2021 yılında 1.4 milyon insan tüberkülozdan hayatını kaybetti

Fırat Üniversitesi Hastanesi Eğitim Birimi tarafından 24 Mart Dünya Tüberküloz Gününe yönelik etkinlik düzenlendi.

Fırat Üniversitesi SIR 2023 Sıralamasında 16’ncı Oldu

SCImago Institutions Rankings (SIR) Yayın Değerlendirme Platformunun yaptığı 2023 yılı dünya üniversiteleri sıralamasında Fırat Üniversitesi, Türkiye’de 16’ncı sırada yer aldı.

Elazığ Basketbol Camiasının Acı Günü

Elazığ Bölgesi eski klasman basketbol hakemlerinden ve il hakem komitesi üyesi Öğretmen Burhan Kemal Ateş’in babası Fırat Üniversitesinden emekli Adnan Ateş vefat etti.

FÜ’den İftarımı Depremzede Kardeşimle Paylaşıyorum Kampanyası

Fırat Üniversitesi, Ramazan ayına sayılı günler kala Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremden etkilenen illerdeki depremzedeler için yardım kampanyası başlattı.

Fırat Üniversitesi 133 Proje ile Türkiye'de 4. Oldu

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı (BİDEB) tarafından yürütülen 2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı 2022/2 dönemi kapsamında yapılan başvuruların destek sonuçları açıklandı. Fırat Üniversitesi öğrencileri ve danışman hocaları tarafından 2209-a programına sunulan 232 proje önerisinden 133 tanesi kabul edilerek, 2209-a projelerinde Türkiye’de 4. oldu.

Diyabetli Hasta Sayısının 2045 Yılında 780 Milyona Çıkacağı Öngörülüyor

Fırat Üniversitesi Hastanesinde Diyabetik Ayak Kliniğinde tedavi gören hastaların farkındalığını arttırmak amacıyla Fırat Üniversitesi Hastanesi Endokrinoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kader Uğur’un tarafından bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, Aday Adayı Olmak İçin Görevinden İstifa Etti

Fırat Üniversitesi eski rektörü, Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, AK Parti’den Elazığ milletvekili aday adayı olmak için istifa etti.

F.Ü'de Yapay Zeka ve Veri Bilimi Hazırlama Eğitimi Düzenlendi

Fırat Üniversitesi'nde (F.Ü) TÜBİTAK BİDEN 2237-A kapsamında Çok Disiplinli Lisansüstü Araştırmacılara Yönelik Yapay Zeka ve Veri Bilimi hazırlama eğitimi düzenlendi.