Ocak ayında yüzde 49,25 oranında zam almasına rağmen emeklilerin geçim zorluğu devam ediyor. En düşük emekli maaşının 10 bin TL olarak belirlenmesi, SGK ve Bağ-Kur emeklileri gibi zaten düşük maaş alan grupların yaşadığı maddi sıkıntıları çözmedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın son açıklamalarında Temmuz ayında yapılacak zamlara değinmesi ve bu döneme kadar geçecek süreçte emekli maaşlarındaki erimenin vurgulanması, emekliler arasında seyyanen zam beklentisini artırdı. Ekonomistler, Temmuz'a kadar emekli maaşlarında 5 bin TL'ye varan bir kaybın yaşanabileceğini ve bunun milyonlarca emekliyi zor durumda bırakacağını ifade etti.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI KAÇ LİRA OLACAK?

Cumhurbaşkanı'nın belirttiği gibi, Temmuz emekli zamlarının 6 aylık enflasyon verilerine dayanarak yapılacak düzenlemesi konusunda SGK uzmanları da çalışmalarına başladı.

SGK uzmanı Murat Bal'ın yaptığı açıklama, en düşük emekli maaşının Temmuz ayında ne kadar olacağına dair önemli bilgiler verdi. Murat Bal, canlı yayında yaptığı hesaplamalara göre, yüzde 33 oranında bir zam uygulanması halinde en düşük emekli maaşının 13 bin 300 TL'ye, yüzde 43 oranında bir zamla ise 14 bin 300 TL'ye çıkabileceğini belirtti. Bal'a göre, emekli maaşlarının 13 bin 300 ile 14 bin 300 TL arasında bir düzeye ulaşması bekleniyor.