Türk dili, kültürü ve edebiyatı açısından bir mihenk taşı niteliği taşıyan Yunus Emre’nin vefatının "700. Yıl Dönümü" nedeniyle Fırat Üniversitesi, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Yunus Emre Enstitüsü, Türkiye Maarif Vakfı ve Türk Dil Kurumu’nun katkılarıyla Yunus Emre’nin Türk dili ve kültürü açısından öneminin vurgulandığı “Yunus Emre ve Türkçe” etkinliği düzenlendi.
Düzenlenen etkinliğe Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş; Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Bilal Üstündağ, Prof. Dr. Soner Özgen, Prof. Dr. Mehmet Yılmaz; Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Başkan Yardımcısı Abdulhadi Turus,Yunus Emre Ensti̇tüsü Türkçe Eğitim Müdürü Prof. Dr. Yavuz Kartallıoğlu, Türkiye Maarif Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Prof. Dr. Cihad Demirli, Türk Dil Kurumu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Feyzi Ersoy, Fırat Üniversitesi TÖMER Müdürü Doç. Dr. Süleyman Kaan Yalçın ve üniversitede eğitim gören uluslararası öğrenciler ile ilgili birim temsilcileri katıldı.
“Yunus Emre ve Türkçe” etkinliğinde TÖMER ile ilgili bilgilendirme sunumunun yanı sıra YTB’li öğrenciler tarafından Yunus Emre şiirleri okundu.