Elazığ TSO Meclis Başkanı Ahmet Yaşar, Elazığ ürünlerinin iç Pazar ve ihracatında dijital platform üzerinden pazarlanmasını sağlayarak ilin ekonomi potansiyelinin büyütülmesi hedefiyle 2020 yılında hizmete başlayan elazigburada.com.tr dijital platformun iş dünyasına değer üretmeye başladığını söyledi…

Dijital Pazar Dünyada En Hızlı Büyüyen Platform Oldu…
2020 yılında pandemi süreciyle birlikte dünya ihracatında e-Ticaretin yerinin yüzde 25 oranında arttığını belirten Yaşar, “Ülkemiz maalesef bu alanda henüz dünyanın ulaşmış olduğu yüzde 25’lik seviyelerin çok altında. Dijital dönüşümle birlikte artık tüketim alışkanlıkları ile birlikte hızlı bir değişim süreci yaşanıyor. İşletmelerimizin bu değişimin dışında kalarak geleneksel yöntemlerle satış ve pazarlama stratejisini sürdürmeye ısrara etmeleri halinde sürdürülebilirliklerinin maalesef mümkün olmayacağını görmeleri gerekiyor. 

Oda olarak 2018 yılı Nisan ayında yapılan seçimlerin hemen ardından ilk iş olarak Odamızın öncülüğünde ve kontrolünde bir e-Ticaret platformu kurulması girişimi olmuştur. Bu alanda Ülkemizin kendi alanında en önemli firmalarından biri olan hepsiburada.com firması ile yaklaşık bir yıllık bir hazırlık sürecinin ardından tüm altyapılarımızı kurarak Odamız bünyesinde elazigburada.com.tr e-Ticaret platformumuzu devreye aldık. Pandemiyle birlikte ne kadar isabetli bir hizmet yaptığımız bir kez daha ortaya çıkmıştır. Platform deprem ve COVİD-19 sürecinin yaşatmış olduğu tüm olumsuz şartlara rağmen büyümesini istikrarlı bir şekilde sürdürmektedir. Özellikle gıda ürünlerimizin ve Elazığ iç piyasanın da hareketlenmesinin sağlanması adına Meclis Üyemiz Sayın Mustafa Tunç çok önemi girişimlerde bulunarak, 12. Meslek Komitemizin de desteklerini alarak bir dizi çalışma başlatmıştır. E-Ticaret Şirketimizin profesyonelleri ile yapılan toplantıda mevcut durum analizi yapılmış ve bu rapor doğrultusunda çalışmalar başlatılmıştır. Platformda yer alan firma temsilcilerimizle yüz yüze yapılan görüşmeler, anketler ve talepler alınmış ve her bir başlıkla ilgili çözüm odaklı süreçler başlatılmıştır. 
Sayın Mustafa Tunç başkanlığında STK’larımızda platform tanıtım toplantıları organize edilerek gerekli bilgilendirmeler yapılmıştır. Ayrıca, Şehir içi aynı gün teslim sağlanması için "hemen geldi" kurye firmasıyla ön anlaşma sağlanmıştır. Yine kargo fiyatlarının makul seviyele indirilerek hızlı ve güvenli kargo hizmeti için de ön anlaşmalar yapılmıştır.

Bununla beraber markalaşma, bilinirlik ve reklam çalışmaları kapsamında yıl boyunca uygulanmak üzere bir hazırlık sürecimiz de devam etmektedir. Hedefimiz elazigburada.com.tr platformunun ilimiz perakende sektörünün dijital lokomotifi olması ve ülkenin tamamının Elazığ firmaları için Pazar haline gelmesinin sağlanmasıdır. Meclis Üyemiz Sayın Mustafa Tunç ve tüm profesyonellerimize değerli girişim ve gayretleri için teşekkür ediyor, tüm üyelerimizin de kendilerine bir maliyet oluşturmayan platforma bir an önce katılmaya davet ediyorum” dedi.