Müdür Kılıç: ÇKS Başvuruları 2 Ocak 2024'te Sona Erecek

Elazığ İl Tarım ve Orman Müdürü Ali Kılıç, Çiftçi Kayıt Sistemi başvuru müracaatlarının 2 Ocak 2024'te mesai bitiminde sona ereceğini hatırlattı.

PAYLAŞ

Elazığ İl Tarım ve Orman Müdürü Ali Kılıç; Çiftçi Kayıt Sistemi hakkında açıklamalarda bulundu.

“2 OCAK 2024 TARİHİ SON GÜN”

İl Tarım ve Orman Müdürü Ali Kılıç, Çiftçi Kayıt Sistemi başvuru müracaatlarının 2 Ocak Salı günü sona ereceğini hatırlatarak; “Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) yönetmeliği hükümleri gereği Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıt olmak isteyen üreticilerimizin müracaatları her yılın 1 Eylül tarihinde başlayıp 31 Aralık tarihinde sona ermektedir. Bu yıl 31 Aralık tarihi hafta sonuna denk geldiğinden müracaatlar 2 Ocak 2024 tarihi mesai bitimine kadar uzatıldığını ve çiftçilerimizin herhangi bir problem ve yoğunluk yaşamamaları için müracaatlarını en kısa sürede İl ve İlçe Müdürlüklerimize yapmaları gerekmektedir” dedi.

“VERASET İLAMI İLE BAŞVURULAR AÇILDI”

İl Müdürü Kılıç yaptığı açıklamada; “26 Kasım tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan Çiftçi Kayıt Sisteminde (ÇKS) yapılan değişiklik 2023 üretim sezonunda başlamak üzere, çiftçilerimizin fiilen üretim yaptıkları ve arazi sahibi vefat etmiş olup intikal yapılmayan ve Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kaydı yapılamayan araziler, bundan sonra taahhütname EK-5 belgesi ile Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kaydı yapılabilecek ve destekleme ödemelerini alabileceklerdir. Bunun için üreticilerimizin fiilen üretim yaptıkları arazi hissedarları ile anlaşmaları ve üretim yapan şahsın Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıt yapmasına itiraz etmemeleri gerekmektedir. Taahhütname 5 belgesi ile Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıt olan araziler kayıt yapıldıktan sonra ilgili köylerde askıya çıkarılacak ve bu parseller için herhangi bir itiraz olması halinde tüm parsellerin sistem kayıtlarının silinecek” şeklinde konuştu.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN