Mimar ve Mühendis Dergisi'nin Yeni Sayısı, Elazığ'dan

Mimar Ve Mühendis Dergisi'nin yeni sayısı Mimar ve Mühendisler Grubu Elazığ Şubesi tarafından oluşturuldu. Dergide 'Elazığ, Yerli Girişim Goart İle Metaverse Dünyasına Açılıyor' yazısı ise Roof Stacks Ceo'su Burak Soylu da yer aldı.

PAYLAŞ

imar ve Mühendisler Grubu’nun ülke genelinde 2 aylık dönemlerle çıkardığı derginin yeni sayısını, Mimar ve Mühendisler Grubu Elazığ Şubesi oluşturdu.

Dergide Roof Stacks Ceo’su Burak Soylu’nun, şehrin kanaat önderlerinin, akademisyen, sanayici ve sektör temsilcilerinin makaleleri yer aldı.

Dergi, Mimar ve Mühendisler Grubunun yurt içinde ve yurt dışındaki şubeleri vasıtasıyla dağıtıldı.

 

 

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Mimar ve Mühendisler Grubu Elazığ Şube Başkanı Prof. Dr. İbrahim Türkoğlu; “Ülkemizin daha güçlü yarınları için Ar-Ge ve İnovasyona dayalı yerli ve milli üretimi destekleyici faaliyetlere odaklanan Mimar ve Mühendisler Grubu(MMG); aralarında sanayici, akademisyen, bürokrat, mimar ve mühendisten oluşan bir ekip tarafından 1996 yılında kurulan sivil toplum kuruluşudur. Mimar ve mühendisleri medeniyetin gelişmesinin yapı taşları olarak gören Mimar ve Mühendisler Gurubumuz, yenilikleri takip etmek ve bilgiyi paylaşmak adına çıkarmış olduğu Mimar ve Mühendis dergisi ile üyelerimize, ülkemize ve çeşitli sektörlere bilgi aktarmaktadır. Bu doğrultuda Elazığ’ın teknoloji, sanat ve mimari konularındaki birikimlerini ön plana çıkaran özenli bir içerikle dergimizi hazırladık. Yazılarıyla dergimize katkı sunan değerli yazarlarımıza teşekkür ediyoruz. Bu çalışmanın şehrimizin nitelikli birikimleri ile ülke geneline ve yurt dışına tanıtılması anlamında kıymetli olduğunu ve ilimize her anlamda katkı sunacağına inanıyorum” dedi.

 

 

SOYLU: “METAVERSE, SANAL ORTAMDA ÖZGÜRCE ETKİLEŞİMDE BULUNMA İMKÂNI SUNAR”

“Elazığ, Yerli Girişim Goart İle Metaverse Dünyasına Açılıyor” yazısı ise dergide yer alan Roof Stacks Ceo’su Burak Soylu, Metaverse platformlarının kullanıcılarına dijital deneyimler sunduğunu belirtti. Soylu; “Metaverse platformları, kullanıcılarına benzersiz dijital deneyimler sunarak hayatlarını tamamen değiştiren bir dünyaya adım atmalarını sağlar. Bu sanal dünya, alışverişten sosyalleşmeye, spor yapmaktan randevulaşmaya kadar birçok faaliyeti içerir. Metaverse, insanlara fiziksel sınırları aşarak sanal ortamda özgürce etkileşimde bulunma imkânı sunar. Sadece kullanıcılara değil, şirketlere ve devletlere de inanılmaz ölçeklendirme fırsatları sağlar. Metaverse platformlarında küresel bir merkez oluşturarak milyonlarca müşteriye hizmet vermek mümkün hale gelir. Şirketler sınırları aşarak büyüyebilirken, devletler de ekonomilerine önemli katkılar yapma şansına sahiptir. Örneğin, Deloitte'un raporuna göre Türkiye'nin metaverse ekosistemi, 2035 yılına kadar yaklaşık 37.5 milyar dolarlık bir ekonomik katkı sağlayabilir. Bu, ülke ekonomisinin büyümesine ve iş imkânlarının artmasına önemli bir ivme kazandırabilir. Metaverse, sadece ekonomik faydalar sunmakla kalmaz; aynı zamanda toplumsal, sosyal ve eğitim alanlarında da önemli katkılar sağlar. Bu platformlar, kullanıcılara sınırsız deneyimler ve fırsatlar sunar. Ekonomik açıdan, sanal şehirlerde gayrimenkul, mal ve hizmetler alınıp satılabilir, kiralanabilir ve bir ekonomi oluşturulabilir. Aynı zamanda eğitim sektöründe, sanal replikalar öğretim ve eğitim için kullanılabilir; acil müdahale birimlerinin eğitimi için sanal şehirler oluşturulabilir. Sosyal etkileşim açısından, metaverse şehirleri insanların fiziksel konumlarına bakılmaksızın sosyalleşmelerini sağlayarak yeni bir iletişim platformu sunar. Şehir planlama ve test etme konusunda ise kentsel planlamacılar farklı tasarımları ve politikaları gerçek hayatta denemeden önce simülasyonlar aracılığıyla test edebilirler. Metaverse, turizm sektörü için de büyük bir potansiyel barındırmaktadır. Farklı lokasyonların üç boyutlu olarak canlandırılması sayesinde metaverse, insanların gerçekte seyahat etmelerine gerek kalmadan istedikleri yerleri keşfetmelerine olanak tanır. Ayrıca metaverse, dijital koruma için bir araç olarak da kullanılabilir ve kullanıcılara gerçek dünyada mevcut olmayan veya zamanla bozulmuş yerleri ve yapıları deneyimleme imkânı sunar. Sanal şehirlerde tarihi mekânların üç boyutlu olarak canlandırılması ve kullanıcılara geçmişteki hallerini keşfetme fırsatı sunulması, turistlere kentin tarihine sanal bir yolculuk deneyimi yaşatır. Bu sayede insanlar, fiziksel kısıtlardan bağımsız farklı şehirleri keşfedebilir; tarihlerini, kültürlerini ve mimarilerini öğrenebilirler. Metaverse, seyahat engellerini ortadan kaldırarak herkesin katılımı ve deneyimi için eşit bir platform sunar.

Turizm sektöründeki bu yenilikçi yaklaşım, geçmişin ve kültürel mirasın değerini koruyarak geleceğe yön vermemizi sağlar. İşte tam bu noktada bir Türk metaverse girişimi olan GoArt Metaverse, zamanda yolculuk konseptiyle, tarihi ve kültürel mirası dijital olarak canlandırarak kullanıcılara zamanda yolculuk deneyimini oyunlaştırarak sunuyor. Tarihi yerlerin ve kültürel mirasın araştırılması, tanıtılması ve kent belleğine kazandırılması amacıyla ilk olarak Elazığ’ın dijital bir rekreasyonunu kullanıcılar ile buluşturan GoArt Metaverse; Harput Kalesi, Cimşit Hamamı, Belek Gazi Anıtı ve Harput Hükümet Konağı gibi önemli yerleri kullanıcılarla buluşturuyor. Bu sayede kullanıcılar, tarihi mekânların geçmişteki görünümlerini üç boyutlu bir şekilde keşfedebiliyor ve kentin tarihine sanal bir yolculuk yapabiliyor. Bu yazımızda dikkatimizi çeken “Harput Kalesi’nin yeniden hayal edilmesi” projesine yer vermeden önce GoArt Metaverse’ü yakından tanıyalım” dedi.

 

 

SOYLU: “GOART METAVERSE, KULLANICILARA BENZERSİZ BİR SANAL DENEYİM SUNAN BİR METAVERSE PLATFORMUDUR”

GoArt Metaverse hakkında bilgilendirmelere bulunan Roof Stacks Ceo’su Burak Soylu, GoArt Metaverse'de 7 farklı “geçmiş zaman portalı” bulunduğunu belirtti. Soylu; “GoArt Metaverse, kullanıcılara benzersiz bir sanal deneyim sunan bir metaverse platformudur. Web3 dünyasına adım atmak ve internetin bu yeni evreninde kullanıcı deneyimini geliştirmek isteyen işletmelere hizmet verme amacıyla kurulmuştur. Yenilikçi ve çekici ürünleri yanında hizmetleriyle kullanıcıları cezbeden GoArt Metaverse, etkileyici bir sanal deneyim sunmak için artırılmış gerçeklik mekaniklerini bir oyun kurgusuyla özenle harmanlamaktadır. Ayrıca blockchain ve NFT teknolojilerinden yararlanarak, kullanıcıların eğlenirken kazanç elde edebilecekleri ilgi çekici "move-to-earn" mekanikleri sunmaktadır. Bunun yanı sıra kullanıcılara sanal arsalar, etkinlikler ve dijital varlıklar gibi çeşitli oyunlaştırılmış içeriklerle sürükleyici bir sanal dünyada eşsiz deneyimler yaşatarak Web3 dünyasının kapılarını aralar. GoArt Metaverse ekibi, son 5 yıldır artırılmış gerçeklik platformları ve içeriklerini geliştirmektedir. Oluşan bilgi birikimini gerçek dünya ile sanal dünya arasındaki boşluğu kapatmak amacıyla kullanmaktadır. Bu süreçte, blockchain çözümleri, metaverse ve yenilikçi alışveriş deneyimleri sunarak ilerlemektedir. Ayrıca, şirketlerin Web3 adaptasyonunu sağlamak, yeni topluluklarla buluşmak ve işletmeleri genişletmek için destek sunmaktadır. GoArt Metaverse platformunda kullanıcılar; geçmiş, şimdiki zaman ve gelecek zaman portallarından geçerek çeşitli haritaları keşfedebilir; sürükleyici sanal alanlarda vakit geçirebilir ve diğer kullanıcılarla sosyalleşirken renkli oyun mekanikleriyle gelir elde edebilir. Platform; geçmiş, şimdi ve gelecek zaman olmak üzere üç farklı zaman dilimini içermektedir.

Şu anda GoArt Metaverse'de 7 farklı “geçmiş zaman portalı” bulunmaktadır.

• Taksim Ayapaşa Bulvarı

• Elazığ-Harput Kalesi

• Elazığ-Harput Belek Gazi Anıtı

• Taksim Topçu Kışlası Talimhanesi

• Taksim Osmanlı Esnafı ve Pazar Alanı

• Elazığ-Harput Hükümet Konağı

• Elazığ-Harput Cimşit Hamamı GoArt Metaverse,

Tarihi yolculuk deneyimini geliştirerek dünyada iz bırakan yerleri sanal evrenlere taşıyarak sanal dünyanın sınırlarını genişletmeyi hedeflemektedir. Özellikle yakın zamanda, Efes Antik Kenti gibi dünya mirası için oldukça önemli olan bir mekânı da sanal dünyada kullanıcıların deneyimine sunacaktır. GoArt Metaverse, yalnızca geçmiş ve gelecek arasında bir köprü değil aynı zamanda geleceğin de şekillendiği bir platformdur. Şu anda 6 farklı mevcut zaman portalı bulunmaktadır. Bu portalarda markalarla iş birlikleri yapılarak çeşitli oyun kurgularıyla gerçek faydalar sağlanmaktadır. Türkiye Futbol Federasyonu Omuz Omuza Sahası, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Meta Merkezi, Halkbank Meta Şube, Trendyol Sanat Galerisi, Kiğılı ve Damat|Tween gibi markalar, GoArt Metaverse üzerinde mağazalarıyla yer almaktadır. Gelecekte ise Türkiye ve küresel düzeyde önemli iş birliklerine yer verilerek markaların web3 kullanıcılarıyla buluşturulması hedeflemektedir. Kullanıcılar, bu alanlarda ünlü markaların kültürleriyle etkileşim halinde olurken markaların gelecek vizyonunu paylaşabilirler. MTE tokenları, promosyon kodları, marka sadakat puanları ve oyun içi eşyalar gibi çeşitli teşvikler kazanabilirler. Topladıkları marka sadakat puanlarıyla biriktirdikleri promosyon kodlarını kullanarak çeşitli indirimlerden ve fırsatlardan yararlanabilirler. Ayrıca, AR özelliğiyle gizlenen öğeleri fiziksel olarak bulup aktif hale getirebilirler. Gerçek faydaların sanal bir kurgu içerisinde sunulması, GoArt Metaverse'ü diğer metaverse platformlarından ayırmaktadır. Bunun yanında GoArt Metaverse kullanıcıları, artırılmış gerçeklik modunu tercih ederek, tarihi alanları gerçek dünya üzerinde keşfedebilirler. Bu modda, turistik bir gezi deneyimi yaşayarak tarihi sırları keşfedebilirler ve kültürün bir parçası gibi hissedebilirler. Ayrıca oyun içindeki varlıkları toplarken gelir elde edebilirler. GoArt Metaverse, gelecek zaman portallarında da çalışmalarını hızla sürdürmektedir” dedi.

SOYLU: “DÜNYANIN İLK METAVERSE KENTİ, ELAZIĞ HARPUT KALESI”

Roof Stacks Ceo’su Burak Soylu, dünyanın ilk Metaverse kentinin Elazığ Harput Kalesi olduğunun altını çizerek; “Elazığ'ın tarihi ve kültürel zenginliklerinden biri olan Harput, binlerce yıllık bir geçmişe sahip olan etkileyici bir yerleşim alanıdır. Harput, Yukarı Fırat’ın güneyinde, verimli ovalar ve önemli su kaynakları ile çevrili bir plato üzerinde yer almaktadır. Tarihi boyunca ticaret yollarının kesiştiği bir mevkide bulunması, şehri farklı medeniyetlerin etkisi altına almış ve önemli bir yerleşim merkezi haline getirmiştir. Harput Kalesi ise bölgenin kontrolünü ve güvenliğini sağlamak amacıyla inşa edilmiş stratejik bir yapıdır. Bugün, kaledeki yapılar ve bölgeler, ziyaretçilere tarihi ve kültürel mirası hakkında bilgi vermektedir. Harput Kalesi'nin Metaverse'e taşınması fikri, Elazığ'ın tarihi zenginliklerini gelecek nesillere taşımak amacıyla ortaya çıkmıştır. GoArt tarafından geliştirilen ve modellenen Elazığ Harput Kalesi metaverse portalı, geçmişin ihtişamını deneyimlemek isteyenlere önemli bir fırsat sunmaktadır. Harput Kalesi'nin büyüleyici hikayesi ve tarihçesi, bu dijital platform üzerinde canlandırılarak, ziyaretçilere benzersiz bir deneyim sunmayı hedeflemektedir. Bu değerli oluşum, fikrî mülkiyet hizmetleri, politikaları, bilgi ve işbirliği için küresel bir forum olan World Intellectual Property Organization – WIPO (Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü) tarafından “Dünyanın ilk metaverse kenti” unvanını kazanmıştır” dedi.

 

 

SOYLU: “METAVERSE PLATFORMUNDA HER KÖŞESİNDE FARKLI DÖNEMLERDEN MİMARİ ESİNTİLER BULUNAN ELAZIĞ’I MODELLEDİK”

Roof Stacks Ceo’su Burak Soylu, bir şehrin metaverse platformları üzerinde modellenmediğini keşfettiklerini belirterek bu konuda ilk adımı her köşesinde farklı dönemlerden mimari esintiler bulunan Elazığ’ı modelleyip attıklarını dile getirdi. Soylu; “GoArt Metaverse, daha önce bir şehrin metaverse platformları üzerinde modellenmediğini keşfederek, bunun ilk örneklerinden biri olma yolunda ilk adımları atmıştır. Bu noktada; herkesin bildiği tarihi yerlerden başlamak yerine, daha önce iyi tanıtılmamış ancak günümüze kadar birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış ve her köşesinde farklı dönemlerden mimari esintiler bulunan Elazığ’ı modelleyip, dünya ile buluşturmak için yola çıkmıştır. Geçmişle günümüz arasında bir köprü kurmak, kültürel miraslarımızı etkileyici bir şekilde tanıtmak ve fiziksel sınırları ortadan kaldırmak amacıyla GoArt Metaverse kurulmuş; dünyanın her köşesinden herkesin, mobil cihazlarından istediği zaman erişebileceği bir platform tasarlanmasına olanak sunulmuştur. Siz de Harput Kalesi'nin tarihi atmosferine soluksuz bir yolculuk için GoArt Metaverse'ü keşfedin ve geçmişteki görkemli halini telefonunuzdan detaylı bir şekilde inceleyin. GoArt Metaverse sizleri benzersiz bir tarihi deneyime davet ediyor” dedi.

 

 

Mimar ve Mühendis Dergisinin “Mimariden Sanat ve Teknolojiye Elazığ’dan Bakış” teması ile çıkardığı son sayısında yer alan yazılar ve yazarlar ise şu şekilde;

1.Üretken Yapay Zekâ - Prof. Dr. İbrahim Türkoğlu

2.Enerjinin Tarihsel Gelişimi ve Otomasyon - Ahmet Saraç

3.Harput’tan Bakınca - Bedrettin Keleştemur

4.Elazığ, Yerli Girişim Goart İle Metaverse Dünyasına Açılıyor! - Burak Soylu

5.Siber Vatan ve Güvenliği Üzerine Stratejik Bakış - Doç. Dr. Muharrem Tuncay Gençoğlu

6.Alabalığın Başkenti Elazığ - Prof. Dr. Bülent Şen, Ergün Aslan

7.Gelecek Tarımda Geleceğin Çiftliklerine Bir Bakış - Emrullah Gökhan, Tekin Gürkan

8.Teknolojinin Geleceğini Şekillendiren Nesnelerin İnterneti ve Uygulama Alanları - Prof. Dr. Resul Daş

9.Elazığ’da Yeni Bir Sektör: Lavanta Üretimi - Fuad Ülger

10.Kentleşme ile Afetler Arasındaki İlişkiler - Prof. Dr. Murat Sunkar

11.Demiryollarının Kontrolü Ve Kusur Tespitinde İnsansız Hava Araçlarının Kullanımı - Mehmet Sevi, Prof. Dr. İlhan Aydın, Prof. Dr. Erhan Akın

12.Harput’ta İlm-İ Kıraat ve Harput Kurrası - Celal Sürgeç

13.Medyada Yapay Zeka Uygulamaları - Talha Kayalı

14.Kuantum Hesaplama ve Kuantum Bilgisayarların Yapay Zekânın Geleceğindeki Yeri - Prof. Dr. Mehmet Karaköse

15.Elazığ’ın Gizli Kalmış Doğal Güzellikleri: Kanyonlar - Aygün Çam

16.Güç Sistemlerinde Yapay Zeka Uygulamaları - Prof. Dr. Muhsin Tunay Gençoğlu

17.Eğitimde Yapay Zekâ Kullanımı - Prof. Dr. Murat Tuncer

18.Bölge Jeolojisinin Harput Medeniyetine Yansımaları - Nusret Çoban

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN