Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı “Kur’an Kursları Arası Kur’an-ı Kerim’i Yüzünden Güzel Okuma Yarışması Bölge Finali" yapıldı.

Kur'an kurslarında okuyan öğrencileri Kur'an-ı Kerim'i güzel okumaya teşvik etmek amacıyla 18 yaş altı kız ve erkek öğrenciler olmak üzere iki kategoride düzenlenen "Kur'an-ı Kerim'i Yüzünden Güzel Okuma" yarışmaları neticesinde illerde yapılan elemelerde birinci olan öğrenciler bölge finalinde yarıştı.

Erkekler kategorisinde altı ilin katıldığı yarışma sonunda Altınçevre Yatılı Erkek Kuran Kursu öğrencisi Halil Adal Çakar bölge birincisi oldu.

Korona virüs tedbirleri kapsamında çevrimiçi gerçekleştirilen yarışmaya Van İl Müftülüğü ev sahipliği yaparken, Ağrı, Bayburt, Bitlis, Elazığ, Erzincan ve Van illerin temsilen katılan Kur'an Kursu öğrencileri bölge birincisi olabilmek için mücadele etti.

Yarışma sonucunda Elazığ’ı temsil eden Altınçevre Yatılı Erkek Kuran Kursu öğrencisi Halil Adal Çakar bölge birincisi olarak Türkiye Finaline katılmaya hak kazandı.

Yarışmada Ağrı’dan Ahmet Yasin Ceyhan 2’inci olurken, Erzincan’dan Miraç Turgut ise 3’üncü oldu.

MÜFTÜ AYDIN ÇAKAR’I ÖDÜLLENDİRDİ!

İl Müftüsü Selami Aydın bölge birincisi olan Halil Adal Çakar’ı kabul ederek ödüllendirdi.

Müftü Aydın, gerek hafızlık gerekse yüzüne okumada başarılı öğrenciler yetiştiren ve ilimizi en güzel şekilde temsil eden olan Altınçevre Yatılı Erkek Kuran Kursu yönetici ve hocalarını tebrik ettiğini belirterek, Türkiye Finaline katılmaya hak kazanan Halil Adal Çakar’a başarılar diledi.

Müftü Aydın yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

Peygamber Efendimiz; "Sizin en hayırlınız Kur´an´ı öğrenen ve öğretendir" buyurmuştur. Dolayısıyla yavrularımızın yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’i öğrenmesi için gösterilen bütün çabalar hadis-i şerifte belirtildiği üzere “en hayırlılar” kervanına katılmaktır. Bölge birincisi olan öğrencimizi, kendisini yetiştiren hocalarımızı ve ailesini tebrik ediyorum. Türkiye finaline katılacak olan öğrencimize de başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.