Haber Turu 03-08-2023

Haber Turu 03-08-2023

PAYLAŞ

ELAZIĞLI İŞ İNSANI YÜKSEL, 35 ÖĞRENCİNİN EĞİTİM MASRAFLARINI KARŞILAYACAK
Elazığlı İş İnsanı Adnan Yüksel Baskil’de 35 öğrencinin eğitim masraflarını üstlendiğini açıkladı.
Elazığlı İş İnsanı Adnan Yüksel, Baskil’de 35 Öğrenciye eğitim desteği sağladı.
Yüksel, Düzenlediği toplantıda öğrenciler ile bir araya geldi.
İş hayatına atıldığı süreçte büyük zorluklar ile karşılaştığını belirten İş İnsanı Adnan Yüksel, öğrencilere tavsiyelerde bulundu.
Baskil İlçe Müftüsü Hüseyin Çakır, amaçlarının öğrencilerin milli ve manevi değerler ile büyümesi olduğunu kaydetti.


İL GENEL MECLİSİ AĞUSTOS AYI OTURUMLARI ÜÇÜNCÜ BİRLEŞİMLE DEVAM ETTİ
İl Genel Meclisi Ağustos ayı oturumları üçüncü birleşimle devam etti. Gündem maddelerinin görüşüldüğü mecliste, meclis üyeleri arasında kısa süreli gerginlik oluştu.
İl Genel Meclisi Ağustos Ayı oturumları üçüncü birleşim ile devam ediyor. Meclis Başkanlığını İbrahim şerbetin yaptığı oturumlarda gündem maddeleri ve önergeler görüşülerek karara bağlandı.
Mecliste ilk olarak Valilik Makamından Havaleli kadro ihdası konuşu görüşüldü. Konu ile ilgili İl Özel İdaresi İnsan Kaynakları Müdürü İlhami Şahin Meclis Üyelerini bilgilendirirken soruları yanıtladı.
Madde oy çokluğu ile kabul edildi.
Daha sonra Merkez İlçe Korucuk Köyü’nde Güneş Enerji Santrali için belirlenen askı süreci içinde itiraz edilen imar planı konusu görüşüldü. Meclis üyeleri söz alarak, daha önce maddenin mecliste görüşüldüğünü dile getirerek yeniden görüşülmesine tepki gösterdi. Meclis Başkanı İbrahim Şerbet’te madde ile ilgili bilgi verdi.
Görüşülen madde oy çokluğu ile kabul edildi.
 

KADEM’DE KURSİYERLER SERGİ AÇTI
KADEM Elazığ İl Temsilciliği tarafından kadınlar için başlatılan tığ oyası kursunda sona gelindi. Kadınların el emeği ürünleri açılan sergide beğeniye sunuldu.
Kadın ve Demokrasi Derneği tarafından açılan Tığ oyası kursları sonunda kadınların el emeği ürünlerinin sergilenmesi amacıyla bir sergi açıldı.
KADEM İl Temsilciliğindeki Serginin açılışına Elazığ Belediye Başkanı’nın Eşi Arzu Şerifoğulları, kursiyerler ve vatandaşlar katıldı.
Arzu Şerifoğulları’na kursta yapılan ürünlerle ile ilgili bilgi verildi.


ÇATI KATINDAN ASANSÖR BOŞLUĞUNA DÜŞEN İŞÇİ AĞIR YARALANDI
Elazığ’da yapımı devam eden binanın çatı kısmından asansör boşluğuna düşen işçi, ağır yaralandı.
Olay, merkeze bağlı Yeni Mahalle 15507. Sokakta yapımı devam eden 11 katlı binada meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, yapımı devam eden binanın çatı kısmında çalışan işçi S.G., dengesini kaybetmesi sonucu asansör boşluğa düştü. Zemine kadar düşmekten son anda kurtulan ve 11. katın çıkıntısında kalan işçi ağır yaralandı. Düşen işçiyi gören arkadaşları durumu sağlık ve polis ekiplerine bildirdi. Kısa sürede olay yerine gelen ekipler, işçiyi düştüğü yerden çıkartarak ilk müdahaleyi gerçekleştirdi. Ağır yaralanan işçi, ambulansla hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı.
Polis ekipleri, olayla ilgili inceleme başlattı.


BİÇERDÖVER İLE TRAKTÖR ÇARPIŞTI: 2 YARALI
Elazığ’da biçerdöver ile traktörün çarpışması sonucu meydana gelen kazada, 2 kişi yaralandı.
Kaza, Elazığ- Malatya Karayolunda meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, biçerdöver ile traktör çarpıştı. Kazada, 2 kişi yaralandı. Haber verilmesi üzerine olay yerine sağlık ve jandarma ekipleri sevk edildi. Yaralılar, ambulanslarla hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı.
Jandarma ekipleri olay yerinde kazayla ilgili inceleme yaptı.


ELAZIĞ SYSK’DAN İKİ SPORCU MİLLİ KADRODA
Elazığ Sosyal Yardımlaşma Spor Kulübünden iki oyuncu U17 Milli Takımının kadrosuna girmeyi başardı.
Avrupa U17 Kızlar Hentbol Şampiyonası Türkiye’nin ev sahipliğinde Ankara’da düzenlenecek. 5-13 Ağustos 2023 tarihleri arasında iki grupta oynanacak maçlarla başlayacak şampiyonada U17 Kız Milli Hentbol Milli Takımı, A Grubu'nda Avusturya, Büyük Britanya, İtalya ve Letonya ile birlikte yer alıyor. B Grubu'nda ise Bulgaristan, Finlandiya, Kosova, Polonya ve Slovakya mücadele edecek. Elazığ Sosyal Yardımlaşma Spor Kulübü sporcularından Hira Nur Öztürk ve Nurcan Ortanç da 18 kişilik kadroya girme başarısını gösterdi.
Konuyla ilgili bilgi veren Elazığ SYSK Başantrenörü İsmail Bayraktar, “Milli takımımıza yürekten başarılar diliyoruz. İnanın hepimiz çok heyecanlıyız. İki sporcumuzun sahada olması bizleri daha çok heyecanlandırıyor. Onların bu başarılarından dolayı ayrıca tebrik ediyorum. Şampiyonun ülkemizde yapılması bizim için çok büyük bir şans olduğunu düşünüyorum. Tüm desteğimizle kızlarımızın yanında olacağız. İnşallah şampiyon olarak tüm ülkeyi sevince boğacağız" dedi.


İlim ve Hayra Hizmet Vakfı Erkek Öğrenci Yurdu, Öğrenci Alımlarına Başladı
Elazığ İlim Ve Hayra Hizmet Vakfı tarafından Elâzığ’da yeni inşa edilen ve erkek öğrenci yurduna öğrenci alımları başladı. İlim Ve Hayra Hizmet Vakfı Müdürü Seda Karaman, öğrenciler için yurtta her türlü olanağın sağlandığını ifade etti.
Elazığ’da Yeni inşa edilen binası ile tam kadro hizmet vermeye hazır olan İlim Ve Hayra Hizmet Vakfı Erkek öğrenci yurduna başvurular başladı.
Üniversite öğrencilerini ağırlayacak olan 220 Kişilik Yurt, 250 kişilik konferans salonu, voleybol ve basketbol sahası, Kütüphane ve ders çalışma odaları ile öğrencilere hizmet vermeye hazırlanıyor.
Vakfın tüm olanaklarını öğrenciler için seferber edeceklerini söyleyen İlim ve Hayra Hizmet Vakfı Yurdu Müdürü Seda Karaman, aile ortamında bir yurtta hizmet vermeyi amaçladıklarını söyledi.
Seda Karaman, yurtta yıl boyunca çeşitli etkinliklere de yer vereceklerini dile getirdi.
Öte yandan Öğrencileri ile birlikte kayıt için gelen aileler de yurtta misafir edilebilecek.


Elazığ En Fazla Teşvik Belgesi Alan İkinci İl Oldu
DOSİAD 2001-2023 düzeyinde bölge illeri teşvikli yatırım dağılımını analiz etti. Analizlere göre Elâzığ, bölge bazında 22 yılda 721 belge ile en fazla sayıda teşvik belgesi alan ikinci il oldu.
Doğu Anadolu Sanayici ve İş Adamları Derneği (DOSİAD) 2001-2023 düzeyinde bölge illeri teşvikli yatırım dağılımını analiz etti.
Doğu Anadolu Bölgesinde Mayıs ayında 72 bölgesel, 6 genel toplam 78, bu yılın ilk beş ayında 304 bölgesel 23 genel, toplam 327; 2001 -2023 döneminde ise 3 bin 357 bölgesel, 2 bin 123 genel 5 bin 485 yatırım teşvik belgesi aldı.
Doğu Anadolu Bölgesinde 2001 -2023 yılları düzeyinde 3 bin 357 bölgesel, 2 bin 123 genel, toplam 5 bin 485 yatırım teşvik belgesi aldı. Bölgesel yatırımlar için 69 milyar 761 milyon, genel bazlı yatırımlar için de 31 milyar 554 milyon TL tutarında harcama yapıldı. Bölgesel yatırımlarla 218 bin 301, genel yatırımlarla da 40 bin 944 kişilik istihdam kapasitesi oluşturuldu.
ELAZIĞ’DA BÖLGESEL YATIRIM PAYI YÜZDE 54,23
Teşvikli yatırım sayısında Elazığ Erzurum, Malatya ve Van bölgede öne çıkan iller oldu. Teşvikli yatırım toplamı içinde bölgesel teşvikli yatırım payı Erzurum’da yüzde 46,60, Elazığ’da yüzde 54,23, Malatya’da yüzde 63,2, Van’da yüzde 72,48 olarak hesaplandı.
ELAZIĞ’DA GENEL YATIRIM PAYI YÜZDE 45,76
DOSİAD tarafından veriler üzerinden yapılan analizde; Teşvikli yatırım toplamı içinde Genel bazlı teşvikli yatırım payı Erzurum’da yüzde 53,39, Elazığ’da yüzde 45,76, Malatya’da yüzde 36,62, Van’da yüzde 27,51 olarak hesaplandı.
ELAZIĞ, BÖLGESEL KATEGORİDE 391 TEŞVİK BELGESİ İLE ÜÇÜNCÜ SIRADA
Bölgede 2001 - 2023 sürecinde bölgesel kategoride en fazla sayıda teşvik belgesi alan il 711 belge ile Malatya oldu. Bu ili 498 belgeyle Van, 391 belge ile Elazığ, 335 belgeyle Bitlis, 316 belgeyle Erzurum takip etti. Dönemde Ağrı’da 146, Ardahan’da 20, Bingöl’de 225, Erzincan’da 176, Hakkari’de 66, Iğdır’da 115, Kars’ta 115, Muş’ta 196 ve Tunceli’de 47 bölgesel yatırım teşvik kapsamına alındı.
ELAZIĞ’DA 22 YILDA TEŞVİKLİ 330 YATIRIM
Bölge illeri içinde 22 yıllık süreçte genel kategoride en çok sayıda teşvik belgesi alan il 462 yatırımla Malatya olurken bu ili 362 yatırımla Erzurum, 330 yatırımla Elazığ takip etti.
ELAZIĞ 22 YILDA 721 TEŞVİK BELGESİ İLE İKİNCİ SIRADA
2001 -2023 yılları kapsamında Doğu Anadolu Bölgesi illeri düzeyinde en fazla sayıda belge alan il bin 125 belgeyle Malatya olurken, Elazığ 721 belgeyle ikinci sırada yer aldı. Diğer iller ise şöyle; Ağrı’da 253, Ardahan’da 57, Bingöl’de 298, Bitlis’te 456, Elazığ’da 721, Erzincan’da 357, Erzurum’da 678, Hakkari’de 107, Iğdır’da 170, Kars’ta 200, Muş’ta 297, Tunceli’de 79, Van’da 687 yatırım teşvikle desteklendi.


Elazığlı Yüksek, Güvenlik Daire Başkanlığı Görevine Atandı
Elazığlı Özel Güvenlik Denetleme Başkan Yardımcısı Maksut Yüksek, Güvenlik Daire Başkanlığı görevine atandı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Emniyet Müdürleri Kararnamesi Resmi Gazete'de yayımlandı.
Aralarında Elazığ’ında bulunduğu 51 kentin emniyet müdürünün değişmesinin ardından Emniyet Genel Müdürlüğü’nde başkanlık ve daire başkanlıklarına da yeni atamalar yapıldı.
Yayımlanan kararnameye göre Elazığ Sivrice doğumlu Özel Güvenlik Denetleme Başkan Yardımcısı Maksut Yüksek, Güvenlik Daire Başkanlığı görevine atandı.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN