Fethi Sekin Şehir Hastanesinde bir ilk daha

Elazığ ve bölge illere hizmet veren Fethi Sekin Şehir Hastanesinde bir ilk daha gerçekleşerek, tüm aşamaları kapalı (laparoskopik teknikle torako-laparoskopik) teknikle tamamlanan yemek borusu kanseri (özofagus) ameliyatı yapıldı. Hastanemize yutma güçlüğü, yemek yerken takılma hissi, kilo kaybı şikayeti ile başvuran hastanın yemek borusunda tıkayıcı bir kitle tespit edildi. Hasta, tüm aşamaları kapalı olarak yapılan başarılı bir ameliyatla tedavi edildi.  Ameliyat öncesi onkolojik ilaç ve ışın tedavisi planı yapılan hastamız (neoadjuvan kemo-radyoterapi) ameliyata alındı. Ameliyat öncesi Cerrahi Onkoloji Uzmanı Op. Dr. Serkan Yılmaz ve Cerrahi Gastroenteroloji Uzmanı Op. Dr. Sadık Keşmer tarafından yapılan değerlendirmede tüm aşamaların kapalı yöntemle (laparoskopik) yapılmasının hastamız açısından daha uygun olacağı düşünüldü.             Konuyla ilgili Op.Dr. Serkan Yılmaz 'Dış merkezde yemek borusu kanseri tanısı alan ve ameliyat öncesi bize yönlendirilen hastamızın onkolojik prensipler gereği öncelikli olarak, ameliyat öncesi kemoterapi ve radyoterapi tedavisi alması gerekiyordu. Bu süreçler medikal onkoloji uzmanımız Doç.Dr. Asude Aksoy ve radyasyon onkolojisi uzmanımız tarafından tamamlandı. Tedavi sonrası cerrahi için hastayı tekrar değerlendirdik ve tüm aşamaların laproskopik (kapalı) yöntemle yapılmasının uygun olacağına karar verdik.' Dedi. Laparoskopik yöntemlerin özellikle hasta açısından çok daha konforlu olduğunu ifade eden Op.Dr. Yılmaz, 'Bilindiği üzere Laparoskopik yöntemlerin hasta açısından daha konforlu olması, ağrılı dönemin kısa olması, hastanın erken zamanda ayağa kalkması ve erken dönemde ağızdan gıda alımı olması nedeni ile hasta ve doktor açısından avantaj sağladığını'vurguladı. Op.Dr. Serkan Yılmaz, 'Bölgedeki hastalarımız daha büyük merkezlere gitmeye gerek kalmadan bu tarz hastalıklar için hastanemize başvurabilirler. Kanser cerrahisi ekip çalışması gerektirmektedir. Özellikle sindirim sistemi kanserleri cerrahisinde hastanemizde deneyimli ve tecrübeli bir cerrahi ekip mevcuttur. Tüm ekibimizle birlikte Elazığ'a ve bölge illerine katkı sunma gayreti içerisindeyiz. Hastamıza ve tüm hastalarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.' Şeklinde konuştu.

PAYLAŞ

Fethi Sekin Şehir Hastanesine yutma güçlüğü, yemek yerken takılma hissi, kilo kaybı şikayeti ile başvuran hastanın yemek borusunda tıkayıcı bir kitle tespit edildi. Hasta, tüm aşamaları kapalı olarak yapılan başarılı bir ameliyatla tedavi edildi.

 Ameliyat öncesi onkolojik ilaç ve ışın tedavisi planı yapılan hastamız (neoadjuvan kemo-radyoterapi) ameliyata alındı. Ameliyat öncesi Cerrahi Onkoloji Uzmanı Op. Dr. Serkan Yılmaz ve Cerrahi Gastroenteroloji Uzmanı Op. Dr. Sadık Keşmer tarafından yapılan değerlendirmede tüm aşamaların kapalı yöntemle (laparoskopik) yapılmasının hastamız açısından daha uygun olacağı düşünüldü.

Konuyla ilgili; Op.Dr. Serkan Yılmaz; “Dış merkezde yemek borusu kanseri tanısı alan ve ameliyat öncesi bize yönlendirilen hastamızın onkolojik prensipler gereği öncelikli olarak, ameliyat öncesi kemoterapi ve radyoterapi tedavisi alması gerekiyordu. Bu süreçler medikal onkoloji uzmanımız Doç.Dr. Asude Aksoy ve radyasyon onkolojisi uzmanımız tarafından tamamlandı. Tedavi sonrası cerrahi için hastayı tekrar değerlendirdik ve tüm aşamaların laproskopik (kapalı) yöntemle yapılmasının uygun olacağına karar verdik.” Dedi.

Laparoskopik yöntemlerin özellikle hasta açısından çok daha konforlu olduğunu ifade eden Op.Dr. Yılmaz, “Bilindiği üzere Laparoskopik yöntemlerin hasta açısından daha konforlu olması, ağrılı dönemin kısa olması, hastanın erken zamanda ayağa kalkması ve erken dönemde ağızdan gıda alımı olması nedeni ile hasta ve doktor açısından avantaj sağlıyor. Bölgedeki hastalarımız daha büyük merkezlere gitmeye gerek kalmadan bu tarz hastalıklar için hastanemize başvurabilirler. Kanser cerrahisi ekip çalışması gerektirmektedir. Özellikle sindirim sistemi kanserleri cerrahisinde hastanemizde deneyimli ve tecrübeli bir cerrahi ekip mevcuttur. Tüm ekibimizle birlikte Elazığ’a ve bölge illerine katkı sunma gayreti içerisindeyiz. Hastamıza ve tüm hastalarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.” Şeklinde konuştu.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN