Gençlik ve Spor Bakanlığı himayesinde Türkiye Tenis Federasyonu ile Elazığ Valiliği Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü koordinesinde tenis turnuvası düzenlendi. Elazığ’da ilk kez organize edilen ve 'Harput Cup' adı verilen turnuva çerçevesinde tarihi Harput Mahallesi'nde ilk olarak kortej yürüyüşü yapıldı. Sara Hatun Camii Meydanı’nda son bulan yürüyüş sonrası program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile devam etti. Halk oyunları gösterisinin sergilendiği alanda Vali Ömer Toraman ile Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş gösteri maçı yaptı. Turnuvanın 4 gün süreceği bildirildi.

Açılış programına, Vali Ömer Toraman ve Tenis Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş’un yanı sıra Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş, Gençlik ve Spor İl Müdürü Abdulsamet Eren, Kültür ve Turizm İl Müdürü Ahmet Demirdağ, antrenör ve sporcular katıldı.

Güzel bir etkinlikte bir arada olmanın memnuniyeti içerisinde olduklarını dile getiren Vali Ömer Toraman, "Elazığ olarak buna ev sahipliği yapmanın gururunu yaşıyoruz. Elazığ, spor tesisleri altyapısında Türkiye’nin önde gelen illerinden bir tanesidir. Zaman içerisinde sporun pek çok branşına ait tesislere kavuşmuş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Burada esas olan tesisleşmeyi yaygınlaştırmak, sporla uğraşan insanların sayısını arttırmak ve bu alanda yetenekleri ölçüsünde sporun her branşında uluslararası alanda da mücadele edebilecek sporcular yetiştirmektir. Onun için kulüpleşmek ve sporcu yetiştirme konusunda federasyonunun da desteğiyle tüm alanlarda iş birliğiyle çalışmaya devam ediyoruz. İlk defa Elazığ’da bir tenis turnuvasına da ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz" dedi.

Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş ise "Gençlik ve Spor Bakanlığı ve il protokolünün himayesinde bugün Harput Cup olarak Elazığ’da ilk kez bir turnuva düzenliyoruz. Türkiye Tenis Federasyonu olarak hedefleri olan, hayalleri olan, rüyaları olan ve bu işi gerçekleştirmek için stratejileri olan bir federasyonuz. İnandığımız şey, Türkiye’nin her noktasında çok yetenekli gençlerimiz var. İmkan verilirse bu gençlerimize ulaşılırsa doğru eğitim, doğru planlama yapılabilirse bu gençlerimiz dünyanın en iyisi olabilmek için adaydır. Öncelikle onlara bu şansı verebilmektir" diye konuştu.

Gençlik ve Spor İl Müdürü Abdulsamet Eren, Harput Cup tenis turnuvasını yapma amaçlarının Elazığ’ı tanıtmak ve ilin ekonomisine katkı sunmak olduğunu söyledi. Eren; “Harput’un 4 bin yıllık geçmişi var. Bu topraklar üzerinde geçmişte birçok beylik ve imparatorluk hüküm sürmüş Harput ev sahipliği yapmış bu uygarlıklara beşiklik yapmış bir kent. Yine bugün aynı ev sahipliği Harput Cup ile birlikte 81 ilden çok kıymetli sporcularımız antrenörlerimiz burada yine aynı ev sahipliğini Harput’ta birlikte yapıyoruz. Bu programı düzenlerken tabiki spor organizasyonlarında ilimiz çok tecrübeli çok büyük organizasyonlar yaptık ama Harput Cup’ta yapmamızın nedenlerinden bir tanesi de bu aziz şehrin tanıtımına hem de ilimizin ekonomisine katkı sunmaktı. Tabiki bu organizasyonu gerçekleştireceğiz. Birçok organizasyonu gerçekleştirmeye de devam edeceğiz” dedi.