Vali Yırık mesajında, ​Kurtuluş Savaşı’nda vatanımızın bağımsızlığı için cepheden cepheye koşan Türk kadınının, Cumhuriyetin  kurulmasıyla birlikte toplumsal yaşamda yerini aldığını, bununla birlikte devletin, kadın hakları alanında gerçekleştirdiği reformlarla dünyada kendine önemli bir yer edindiğini söyledi. 

Vali Yırık,  şu ifadelere yer verdi: "​Toplumun ve aile birliğinin en temel yapı taşı olan, hayatımızın her alanında sınırsız sevgisi, hoşgörüsü, fedakârlığı ve üretkenliği ile var olan, yetiştirdiği evlatlar ve ürettiği değerler ile geleceğimizi şekillendiren, hayatımızın her anında varlıklarıyla onurlandığımız kadınlarımıza verilen değer, gelişmiş ve çağdaş toplum olmanın en önemli göstergesidir.

​ Kurtuluş Savaşı’nda vatanımızın bağımsızlığı için cepheden cepheye koşan Türk kadını, Cumhuriyetimizin kurulmasıyla birlikte toplumsal yaşamda yerini almıştır. Bununla birlikte devletimiz, kadın hakları alanında gerçekleştirdiği reformlarla dünyada kendine önemli bir yer edinmiştir. Nitekim Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk: “Kadınlar içtimai hayatta erkeklerle birlikte yürüyerek birbirinin yardımcısı ve destekçisi olacaklardır.”  diyerek Türk kadınına duyduğu güveni ve kadının toplumların gelişmesindeki rolünü bir kez daha belirtmiştir.
 
​Bu duygu ve düşüncelerle şehit ve gazilerimizin eş ve anneleri başta olmak üzere; sevginin, fedakârlığın ve özverinin örneği olan annelerimiz ile tüm kadınlarımızın 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ’ nü kutluyor, selam ve saygılarımı sunuyorum."