TRT'nin yeni dizisi 'Bir Zamanlar Kıbrıs' İzleyiciyi Ekrana Kilitledi

TRT'nin yeni dizisi 'Bir Zamanlar Kıbrıs' İzleyiciyi Ekrana Kilitledi

TRT 1'in günler öncesinden tanıtımını yaptığı ve izleyicinin merakla beklediği yeni dizi Bir Zamanlar Kıbrıs izleyici ile buluştu. Perşembe günü saat 20.00'de yayınlanan dizinin ilk bölümü izleyicilerden tam puan aldı.

Yapımcılığını Erol Avcı, Yönetmenliğini Hakan İnan, Senaryosunu ise Emre Özdür ve Başar Başaran'ın üstlendiği dizi, güçlü oyuncu kadrosuyla dikkat çekti. 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ve Mersin'de çekimleri yapılan dizide Ahmet Kural, Pelin Karahan, Serkan Çayoğlu, Gülper Özdemir, Devrim Saltoğlu, Tayanç Ayaydın'ın başrol alıyor.

DİZİNİN KONUSU
İlk bölümüyle izleyiciyi ekran başına kilitleyen Bir Zamanlar Kıbrıs dizisi, hikayesi ile dikkat çekiyor.  Dizi, yakın tarihin önemli bir kesiti olan Kıbrıs Türk halkının büyük dramının ve Türkiye ile dayanışma halinde zafere ve barışa götüren eşsiz ve görkemli direncini anlatıyor.
Tarih 1963. Kıbrıs’ta Türkler ve Rumlar yan yana yaşamaktadır. Adanın pastoral coğrafyasında neşeli hayatlarını süren sakız tüccarı Dereli ailesi, Kanlı Noel olarak bilinen olayların başlaması ile diğer Türk aileler gibi saldırıya uğrar. Birbirlerinden ayrı düşen aile fertleri kasabalarından sürülüp zorunlu bir göçe başlarken ailenin başındaki Kemal Dereli kendi ailesiyle birlikte göç yolundaki binlerce Türk’ün lideri haline gelir. Kıbrıs’ta yaşam mücadelesi sürerken Türkiye’den adaya gizli görevle yollanan Ankaralı ise Lefkoşa’da olayların seyrini değiştirir. Adada gizli kahramana dönüşen Ankaralı ve ayrı düştüğü nişanlısının hasretle ve yaşam mücadelesi ile harmanlanan aşkı da Dereli ailesinin hikayesi ile iç içe geçer.

Gerçek olaylardan yola çıkılan hikâyede Rauf Denktaş-Dr Küçük ve aileleri, Makaryos ve diğer Rum liderler ile yaseminler adası Kıbrıs başroldedir.