Kamu Sağlık-Sen tarafından Bilkent Otel Konferans Merkezinde 'Soykırımın Karabağ Örneği, Hocalı Katliamı' konulu konferans gerçekleştirildi.

Kamu Sağlık-Sen Genel Başkanı Ümit Karataş konferansta yaptığı konuşmasında “Azerbaycan’ın Hocalı kasabasında Ermeniler tarafından 600’ den fazla Müslüman Türk’ün katledilmiş, yüzlercesi yaralanmış ve 1275 kişi de rehin tutularak her türlü zulme uğradığı katliamın üzerinden 27 yıl geçmiştir.” dedi.
Karataş “Ermenilerin Dağlık Karabağ’ı işgaliyle zirveye çıkan zulüm ve zorbalıklar insanlık tarihine kara bir sayfa olarak eklenmiş, olaylar insan hakları havarilerinin sesini çıkarmaması üzerine binlerce Müslüman Azeri’nin sürgünü ve on binlercesinin ölümüyle sonuçlanmış ve eli kanlı Ermeni çetelerinin tıpkı Bosna’da Sırpların Boşnak Müslümanlara yaptığı gibi, acımasızca katliamlar yapılmış ve Azerileri soykırıma tabi tutarak topraklarını işgal etmişlerdir.” ifade etti.

Dünya’nın birçok yerinde zulme uğrayan Müslümanlardan örnek veren Karataş “Doğu Türkistan Çin zulmü altında hayatta kalma mücadelesi veren, Filistin Siyonist İsrail tarafından şehit olan ve katledilen Müslümanların durumu gibi, Hocalı’da da aynı trajedi yaşanmış ve tarihte kara bir sayfa olarak yerini almıştır. Bugün Ermenistan’ın işgali altında bulunan Dağlık Karabağ’da dünyanın gözleri önünde bir insanlık dramı yaşanıyor. Çağdaş ve modern dünyanın gözleri önünde cereyan eden bu katliamdan dolayı yüreklerde hissedilen acılar hâlâ taptazedir ve yaralar hâlâ kanamaktadır.” ifadelerini kullandı.
Karataş “Bugün dünya siyasetinde Ermenilerle ilgili sözde soykırım iddialarının peşine düşenleri Hocalı Katliamını iyi okumaya ve bu katliamın fotoğraflarını ve tüm görüntülerini dikkatle izlemeye; katliam sorumlularının utanmaz itiraflarını ise vicdan süzgecinden geçirerek can kulağıyla dinlemeye davet ediyoruz. Hocalı katliamı bizim ortak acımız, ortak problemimiz. Bu katliamı unutmamalı ve unutturmamalıyız.” diye ifade etti.