Son Dakika bilgisine göre,  Elazığ İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, koronavirüs tedbirleri kapsamında Gazi Caddesi, Vali Fahribey Caddesi ve Hürriyet Caddesinde insan yoğunluğunun önüne geçilmesi ve hızlı bulaş riskini önlemek amacıyla HES (Hayat Eve Sığar) kodu sorgulamasının yapılması kararı aldı.

Elazığ İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, Vali Erkaya YIRIK Başkanlığında Elazığ Valiliği Toplantı Salonunda gündemdeki konuyu görüşmek üzere 23.03.2021 Salı günü saat 10:00'da olağanüstü olarak toplandı.
Toplantıda Elazığ'da Koronavirüs salgınını kontrol altında tutmak amacıyla yeni tedbir kararları alındı.

Buna göre, vatandaşların kalabalık şekilde bulunduğu/bulunabildiği cadde, sokak ve meydanlardan;

Gazi Caddesi (Giriş / Çıkış)
- Gazi Caddesi - Bahçeli Sokak Bağlantı noktası,
- Gazi Caddesi - İstasyon Caddesi bağlantı noktası,
- Gazi Caddesi - Mimar Faruk Caddesi bağlantı noktası

Vali Fahribey Caddesi (Giriş / Çıkış)
Vali Fahribey Caddesi - İstasyon Caddesi bağlantı noktası,
Vali Fahribey Caddesi - Bahçeli Sokak bağlantı noktası

Hürriyet Caddesi 
- Hürriyet Caddesi - Balakgazi Caddesi bağlantı noktası,
- Hürriyet Caddesi – Bankalar Caddesi bağlantı noktası
girişlerin 24.03.2021 tarihinden itibaren hafta içi ve hafta sonu 10:00 ile 18:00 saatleri arasında, insan yoğunluğunun önüne geçilmesi ve hızlı bulaş riskini önlemek amacıyla kolluk kuvvetleri tarafından ve Zabıta ekiplerince HES(Hayat Eve Sığar) kodu sorgulamasının yapılmasına,
Denetimler esnasında HES kodu olmayanlara ilgili kolluk kuvveti tarafından HES kodu alma konusunda yardımcı olunmasına ve HES kodu olmayanların kontrollerinin TC Kimlik numarası üzerinden yapılmasına,
HES kodu riskli olanların bildiriminin ilgili kolluk kuvvetleri ve sağlık kuruluşlarına yapılmasına,
Kararlara uymayanlar hakkında 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. maddesi uyarınca her ihlal için 3.150 TL idari para cezası uygulanmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına, oy birliği ile karar verildi.