Başkan Şerifoğulları, Çalışmalarını Anlattı

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları düzenlediği geniş katılımlı basın toplantısında , 4.5 yıllık çalışmalarını ve hizmetlerini değerlendirdi.

PAYLAŞ

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, düzenlediği basın toplantısında şehrin bugününe ve geleceğine dair 54 ayda hayata geçirdiği çalışmalarını paylaştı.

Ahmet Tevfik Ozan Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen "Söz Verdik Yaptık Tanıtım Programı” Kanal 23’ten canlı olarak yayınlandı. Programa İl protokolü, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program Kur'an tilaveti ve İl Müftüsü İrfan Üstündağ'ın duası ile devam etti.

Program Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’nın konuşması ile tamamlandı.

Başkan Şerifoğulları’nın açıklamaları şöyle:

“Bu aziz şehre hizmet etmenin onur ve gururuyla, sizleri sevgi, saygı ve muhabbetle selamlıyorum. Tanıtım programımıza hoş geldiniz, şerefler verdiniz. 2019 yerel seçimlerinin ardından hizmetlerle, yatırımlarla dolu dolu geçen 56. ayımızı geride bıraktık. Elazığ’ımız için geleceğimiz için hayal ettiklerimizi birer birer ete kemiğe büründürerek hizmete dönüştürmenin gururunu yaşıyoruz. Öncelikle şunun altını çizmeliyim ki doğduğum, büyüdüğüm bu topraklara ve insanımıza hizmet etmeyi Yaradan’ımızın en büyük lütfu olarak görüyorum. Bunun için şükrediyorum. Bunun için büyük onur ve gurur duyuyorum. Görev süremiz boyunca, yarınlara güvenle bakan, modern şehircilik anlayışı ile yaşam memnuniyetinin yüksek olduğu bir şehir inşa etmenin gayretiyle çalıştık. Bunu yaparken de gönüller fethetmek, hemşehrilerimizin gönül tellerine dokunabilmek hep önceliğimiz oldu. Meydanlar, yaşam alanları, yollar, parklar kısaca her türlü fiziki çalışma yapılır. Elhamdülillah bugüne kadar da hepsini en güzel şekilde yaptık, yapmaya da devam ediyoruz. Ama bir şey daha var ki yapılan her şeyden çok daha kıymetlidir. O nedir bilir misiniz? Gönüller inşa etmek, gönüllerde yer alabilmek. Gönül belediyeciliği diyerek çıktığımız bu yolda Rabbime binlerce kez hamdolsun ki hemşehrilerim gönül kapılarını bizlere sonuna kadar açtılar. Bu şehirde yaşayan her bir hemşehrimle güçlü gönül köprüleri kurduk. Onların kalbi duaları yolumuzu aydınlatarak gücümüze güç kattı. Hemşehrilerimin bu kalbi desteği için Rabbime hamd ediyor, her bir hemşehrime sonsuz şükranlarımı sunuyorum.”

“BU ŞEHRE VERDİĞİMİZ HER SÖZÜN ARKASINDA DURDUK”

“Kıymetli Konuklar, Bizimkisi bir aşk hikayesi, siyah beyaz filim gibi biraz. 2019 yılında memleket aşkıyla yola çıktık. Göreve geldikten sonra önce ilimizi sarsan 24 Ocak depremi, ardından pandemi, ardından dünyayı etkisi altına alan ekonomik dalgalanma ve son olarak da asrın felaketi ile karşı karşıya kaldık. Yılmadık, durmadık, inançla aşkla çalıştık. Bütün bunlara rağmen hemşehrilerimize vadettiğimiz 11 Ana Başlıkta 100 Projemizi yüzde 80’nin üzerinde tamamladık. Ayrıca şehrimizin ihtiyaçlarına binaen 21 projeyi de hayata geçirdik. Bu şehre verdiğimiz her sözün arkasında durduk. Söz verdiğimiz gibi yürüdük ve işin nihayetinde diyoruz ki, ‘Söz Verdik Yaptık’. Rabbime hamdolsun. Elazığ’ımız birazdan anlatacağım alt yapıdan üst yapıya, kültürden sanata, çevresel yatırımlardan spora kadar büyük bir değişim yaşadı. Attığımız her adımla bir yandan şehrimizi ihtiyaçları doğrultusunda inşa ederken bir yandan da sahip olduğumuz tüm birikim ve değerler ışığında şehrimizi ihya etmenin gayreti içerisinde olduk. Şehrimizin kadim ruhunu yaşatarak vizyon projelerimizle şehrimizi yepyeni ufuklara taşıyor, Türkiye Yüzyılı’na katkı sağlıyoruz. Sadece belediye hizmetleriyle sınırlı kalmayarak, şehrimizin ihtiyaçlarını gidermek sorunlarına çözüm üretmek amacıyla milletvekillerimiz ve İl Başkanımız ile birlikte başta Bakanlıklarımız olmak üzere genel müdürlükler bazında destek almak adına çalışmalarımızın Ankara ayağını her daim diri tuttuk. Bugüne kadar gerek bakanlıklarımız ve gerekse genel müdürlükler bazında yürüttüğümüz çalışmalarda taleplerimiz karşılık buldu ve hep olumlu sonuçlar aldık. Şehrimize sağladıkları bu kıymetli destekleri için başta Türkiye Yüzyılı’nın mimarı Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, bakanlarımıza ve bürokratlarımıza sonsuz şükranlarımı sunuyorum.”

“BORCUMUZU 2023 YILI BÜTÇESİNİN 3’TE 1 ORANINA DÜŞÜRDÜK”

“Bu makam hizmet makamıdır, bu makam hizmetkar olmaya sevdalanma makamıdır. Ben’i unutup memleketim diyebilme makamıdır. İşte bu bilinç doğrultusunda ‘Aşkınan çalışan yorulmaz.’ diyerek, Elazığ’ımız için eser ve hizmet üretmek adına gecemizi gündüzümüze kattık. Oluşturduğumuz mali disiplin çerçevesinde, ilkeli, şeffaf, güçlü ve emin adımlarla, adil hizmet anlayışıyla, şehrimizin her bir köşesine ilmek ilmek hizmeti nakşettik. Şehrimizi kendisine yakışır hizmetlerle buluşturduk. Bütçemizi özenli bir şekilde kullanarak, israf etmeden hizmet ürettik. Oluşturduğumuz mali disiplin doğrultusunda Göreve başladığımız gün Elazığ Belediyesi’nin bütçesi 450 milyon TL iken, borcu ise bütçesinin 1.5 katından fazlaydı. Bugün geldiğimiz noktada görev süremiz boyunca 2.5 milyar TL yatırım yapmamıza rağmen borcumuzu 2023 yılı bütçesinin 3’te 1 oranına düşürdük. Kararlı ve emin bir şekilde uyguladığımız mali disiplinle, borcumuzu bitirmeye kararlıyız. Gelir ve gider bütçelerimiz arasındaki yüzde 90’nın üzerinde oluşturduğumuz denge, bu işi ne kadar doğru yaptığımızın bir göstergesidir. Sağladığımız bu dengeyle Türkiye’de örnek belediyeler arasında yer alıyoruz. Hizmet süremizde genel bütçemizin yaklaşık yüzde 40’nı yatırım bütçemize aktararak şehrimizin gelişimine değer kazandıran projelerimizi bir bir hayata geçirmiş olduk. Ayrıca yatırımlarımızı sürdürürken bir yandan da ekonomimizi güçlendirmenin gayreti içerisinde olduk. 2019 yılı öz gelirlerimiz 145 milyon 625 bin TL iken 2023 yılının ilk 9 ayını baz aldığımızda öz gelirimiz 761 milyon 197 bin TL’ye ulaşmıştır. 31.03.2019 tarihinde EBUAŞ’ın toplam borcu 159 milyon 140 bin TL idi. Ancak alınan kredilerin EURO olarak alınması nedeniyle oluşan kur farkından dolayı EBUAŞ’ın mevcut borcu bugün itibariyle 402 milyon 860 bin TL’dir. Bu kadim şehrin insanları bizim yaptığımız hizmetleri görüyor. Bugüne kadar ‘İki günü birbirine eşit olan ziyandadır’ anlayışıyla şehrimize hizmet ettik, çalışmalarımızı, projelerimizi ve yatırımlarımızı her geçen gün artırdık. Hemşehrilerim rahat olsun, emanetleri emin ellerde. Bir saniye dahi olsa emanete sahip çıkma bilincinden uzaklaşmadık. Elazığ Belediyemizin bir tek kuruşunu dahi israf etmedik. Beytülmala el uzatmadık, uzatmak isteyenlere de elhamdülillah fırsat vermedik. Bu anlayışla şehrimiz için çalışmaya, şehrimiz için üretmeye devam ediyoruz.”

“ŞEHRİMİZİN GELECEK ON YILLARINI PLANLAYARAK, ADIMLARIMIZI ATTIK”

Şimdi de 2019 yılı Nisan ayı ile birlikte başlattığımız hizmet yolculuğumuz süresince şehrimize kazandırdığımız birbirinden kıymetli hizmetleri genel hatlarıyla siz değerli konuklarımız ve ekranları başında bizleri izleyen kıymetli hemşehrilerimle paylaşacağım. Şükürler olsun ki bugün şehrimizin uzun yıllar konuştuğu, özlemle beklediği çalışmaları şehrimize kazandırmanın mutluluğunu yaşıyorum. Bu şehir on yıllardır meydanların, yeraltı otoparklarının eksikliğini konuştu. Bu şehir otuz yıldır fuar ve kongre merkezini şehrin doğusuna mı, batısına mı yapalım diye konuştu, şehrine yakışmayan terminali konuştu. Bu şehir yıllarca Harput’u ve geleceğini konuştu. Biz ne yaptık, konuşmak yerine çözüme odaklandık. Şehrin ihtiyaçlarını adaylık sürecimizde projelendirdik ve göreve gelir gelmez de bir bir hayata geçirdik. Göreve geldiğimiz günden itibaren şehrimizin gelecek on yıllarını planlayarak, adımlarımızı attık. Sorun varsa çözüm de vardır diyerek, hiçbir sorunu ötelemedik.”

“116 KM İÇME SUYU HATTI DÖŞENDİ”

“Şehrimizin en önemli problemi olarak gördüğümüz altyapı sorununu ne pahasına olursa olsun çözeceğiz dedik. Şehrin geleceğini ön planda tutarak siyasi geleceğimize mal olsa dahi diyerek altyapı yenileme çalışmalarımızı başlattık ve en büyük yatırımı yerin altına yaptık. Çünkü bizim derdimiz memleket. Memleketin derdine derman olmak, ihtiyacına çözüm bulmak. Bizim derdimiz günü kurtarmak değil geleceğimizi inşa etmek. Bugüne kadar içme suyu hattı yenileme çalışmalarımız doğrultusunda 116 km içme suyu hattı döşendi. Yani Elazığ’dan Malatya’ya kadar içme suyu hattı döşedik. Yine çalışmalar doğrultusunda 17 kilometre kanalizasyon hattı ve 11 km yağmur suyu hattı imalat çalışması gerçekleştirdik. İnşallah çalışmalarımız tamamlandığında ömrünü çoktan tamamlamış olan şehrimizin altyapısı yenilenecek, hemşehrilerimiz kaliteli ve sağlıklı içme suyuna kavuşmuş olacak, ayrıca altyapı yetersizliğinden kaynaklanan kayıplar önlenerek, su tasarrufu sağlanmış olacak. Yağmur suyu drenaj hattı çalışmalarıyla da yağışlar sonrası altyapı yetersizliğinden kaynaklı oluşan sorunlar çözüme kavuşmuş olacak. Şehir için zorlu bir süreç olduğunu biliyorum. Çalışmalardan dolayı yollarımız bozuluyor, sularımız kesiliyor. Hemşehrilerimin yaşadığı tüm sıkıntıların farkındayım. Bu zorlu yükün altına girmeyip, asfaltın üzerine asfalt döker, döktüğümüz asfaltla övünebilirdik. Ancak biliyoruz ki altyapısı sağlam olmayan bir şehir için her şey bir makyajdan ibarettir. Biz kolay olanı değil, şehrin geleceği için yapılması gerekeni yani zor olanı tercih ettik. Elhamdülillah yüzümüzün akıyla çalışmalarımızı başlattık ve sürdürüyoruz. Hemşehrilerimin desteği Rabbimin yardımıyla bu büyük yatırımı şehrimize kazandırıyor, şehrimizin altyapı sorununu çözüyoruz.”

 

“GÜNLÜK 150 BİN METREKÜP ATIK SU ARITILARAK YENİDEN DOĞAYA DEŞARJ EDİLECEK”

“Yine hem şehrin altyapısına yönelik hem de çevresel açıdan çok çok önemli bir yatırımı daha şehrimize kazandırıyoruz. Hem altyapı hem de çevre bakımından büyük bir öneme sahip İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisimizin inşa çalışmaları büyük bir hızla ilerliyor. Şehrimize kazandıracağımız ileri biyolojik atık su arıtma tesisimiz ile Elazığ’ımızın gelecek on yıllarında önemli bir ihtiyacını daha gidermiş olacağız. Çalışmaların yüzde 25 oranında tamamlandığı tesisimizde günlük 150 bin metreküp atık su arıtılarak yeniden doğaya deşarj edilecek. Ve böylece çevremizi korumaya yönelik çok önemli bir projeyi şehrimize kazandırmış olacağız.”

MEYDANLAR VE YERALTI OTOPARKLARI

“Tarih boyunca şehirler meydanlarıyla anılmıştır. Meydanlar şehirlerin kimliği olmuştur. Şehrin nefes aldığı, şehrin kalbinin attığı mekanlar olmuştur. Şehrimiz yıllardır bunu konuşuyordu. Ha yapıldı ha yapılacak derken şükürler olsun ki Rabbim bizlere nasip etti, şehrimize bir değil iki meydan birden kazandırdık. İlk olarak şehir kimliği açısından bir marka değer olan, şehrimize nefes olan Cumhuriyet Meydanı ve 940 araçlık yeraltı otoparkımızı hemşehrilerimizin hizmetine sunduk. 38 bin metrekarelik alanı Cemiloğlu Parkını da kapsayacak şekilde bir eser olarak şehrimize kazandırdık. İkinci olarak da şehrimizde insan ve araç trafiğinin en yoğun olduğu noktada yer alan, 15 Temmuz ruhunu yaşatan 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’na yepyeni bir kimlik kazandırarak hizmete sunduk. Alanda ilk olarak Sosyal Güvenlik Kurumunun (SGK) eski binasının yıkımını gerçekleştirdik. Ardından 11 bin metrekarelik alanı, şehrin merkezinde şehre nefes aldıran bir yaşam alanı olarak düzenledik. Meydan projelerimiz kapsamında şehrimizin otopark ihtiyacına çözüm oluşturmak adına 224 araç kapasiteli modern teknoloji ile donatılmış yeraltı otoparkını da hizmete sunduk. Çalışmamızın devamında ELPARK’ı kurarak vatandaş memnuniyetini önceleyerek hemşehrilerimize düşük ücret tarifesiyle kaliteli otopark hizmeti sunuyoruz.”

“Şehrimizde 30 yıldır konuşulan fuar ve kongre merkezimiz bugünümüz ve yarınlarımıza armağanımızdır. Hem konumu hem de kapalı fuar ve sergi alanı, çok amaçlı salonları, toplantı salonları, fuaye alanı, STK’larımıza tahsis ettiğimiz ofisleri ve nikah salonlarıyla şehrimize çok yakıştırdığımız Ahmet Tevfik Ozan Fuar ve Kongre Merkezimizi şehrimize kazandırdık. Nitelikli fuarlar düzenlenmesi için şimdi söz şehrimizin dinamiklerinde. Şehrimizi fuarcılık noktasında markalaştırmak için hiçbir bahanemiz yok, şimdi kolları sıvama vaktidir.”

Elazığ’ımızı yepyeni kazanımlarla güçlendirirken bir yandan da sahip olduğumuz tarihi değerleri yaşatmanın gayreti içerisindeyiz. İşte bu gayretimizin bir ürünü olan ‘Ticaret Doğduğu Sokaklara Dönüyor Projemizle’ şehrimizin kalbinin attığı Kapalı çarşı ve çevresine cazibe kazandırdık. Öncelikle yüz yıllık tarihiyle şehrimizin ticaretinin nabzının attığı Kapalı Çarşı’da restorasyon çalışması gerçekleştirdik. Tarihi çarşı bünyesindeki 116 dükkânın dış cephesinde tek tip ahşap kaplama gerçekleştirirken, çarşının 7 adet giriş kapısı da tarihi yapıyla uyumlu hale getirdik. Yaptığımız çalışmalarla çarşımız hem esnafımız hem de il içinden ve il dışından gelen vatandaşlarımız için huzurla alış veriş yapılacak bir mekana dönüştü. Yine çalışmalarımız doğrultusunda Tarihi Bakırcılar Çarşısında yer alan 95 adet dükkanda güçlendirme, cephe giydirme, tek tip tabela, yol ve kaldırım yenileme çalışması gerçekleştirdik. Projemizin üçüncü etabı olan Çarşı Mahallesi-Sakarya Caddesi, Belediye Sokak, Saray Cami Meydanı ve Belediye İş Merkezi Üstünde 114 dükkânda cephe yenileme çalışması, yol-kaldırım ve aydınlatma çalışmaları gerçekleştirdik. Şehrimizin ticaretinin attığı bu alan hayranlık uyandıran bir atmosfer kazandı. Projemizin son etabında ise yeni ve çok kıymetli bir çalışma başlattık. Bu çalışma şehrimiz açısından simgesel bir çalışma olacak. 1896 yılında inşa edilen ve geçmişte hükümet konağı olarak hizmet veren tarihi binayı, atıl konumundan kurtararak kent belleğinin kayıt altına alınacağı, toplumsal hafızayı canlı tutacak kent müzesi olarak düzenliyoruz.”

“ÜÇ MÜZEMİZİ ŞEHRİMİZE KAZANDIRDIK”

“Elazığ’ımız binlerce yıl öteden gelen köklü geçmişiyle her anlamda çok güçlü bir birikime sahiptir. Sahip olduğumuz değerlerin bugünde yaşaması ve geleceğe taşınması adına bugüne kadar çok kıymetli adımlar attık. Vaatlerimiz arasında yer alan ‘Müzeler Şehri Elazığ’ projemiz doğrultusunda her biri ayrı bir değer olan üç müzemizi şehrimize kazandırdık. Harput mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan Sağır Müftü Konağı’nı basın tarihine ışık tutan, basın tarihinin hafızasının canlandırıldığı Basın Müzesi olarak şehrimize kazandırdık.  Harput Konağı’nı ise Türk müziğinde istisnai bir yere sahip Harput musikisinin tüm unsurlarıyla yaşatıldığı Harput Musiki Müzesi olarak hizmete sunduk. Ve Osmanlı mimarisine uygun olarak 1600’lü yıllarda inşa edilen ve büyük ölçüde yıkılmış olan tarihi Hoca Hasan Hamamında muhteşem bir çalışmaya imza attık. Harput’un girişinde yüksek ve görkemli kubbesiyle dikkat çeken ve özgün kullanımına uygun olarak restore edilen tarihi yapıyı Hoca Hasan Hamam Müzesi olarak şehrimize kazandırdık. Harput’ta hayranlık uyandıran çalışmalarımız kapsamında hemen girişte yer alan ve mülkiyeti Belediyemize ait beş adet tescilli konağı gerekli çalışmaların ardından Belediye Konukevi olarak düzenledik. Harput’umuzdaki geleneksel mimari dokuya uymayan tescilsiz yapıları, tarihi ve kültürel dokuya uygun hale getirmek için cephe iyileştirme çalışmalarımız devam ediyor. Sarahatun Meydanı’nda yer alan El Emeği Göz Nuru Çarşısını yeniden düzenleyerek, yepyeni bir mekâna dönüştürdük. Harput’un sivil mimarisini yansıtan 19. yüzyıla ait önemli bir eser olan Sunguroğlu Konağı’nın bodrum katını, sergi salonu olarak hizmete açtık. İnanç turizmi açısından tarihi camileriyle de ön plana çıkan Harput'umuzda 1500’lü yıllarda inşa edilen Ahmet Bey Camiini restorasyon çalışmalarıyla yenileyerek, ibadete açtık. Harput’u ziyaret eden yerli ve yabancı konuklara yönelik Turizm Danışma Ofisi oluşturduk.”

“HARPUT’UMUZU EVRENSEL BİR DEĞER OLARAK HAK ETTİĞİ NOKTAYA TAŞIYACAĞIZ”

“Yaptığımız çalışmaların sonucu olarak Harput’taki değişime hepimiz şahidiz. Pek çok kıymetli adımı attık ve atamaya devam edeceğiz. Bunları yaparken de Harput’umuzu bir adım daha öteye taşıyarak bu kadim beldeyi yemek yeme mekanı olmaktan çıkarıp, ülkemizin dört bir yanından ve hatta dünyanın dört bir yanından konukların ağırlandığı turizm destinasyon merkezi konumuna taşıyacağız. Yaptığımız çalışmalar aynı zamanda UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesinde yer alan Harput’umuzun asıl listeye alınması noktasında da çok kıymetli adımlardır. Yürüteceğimiz çalışmalarla binlerce yıllık tarihi ve kültürel mirasıyla açık hava müzesini andıran tarihi Harput’umuzu evrensel bir değer olarak hak ettiği noktaya taşıyacağız. Ecdad yadigarı tarihi mirasımıza sahip çıkarak yaşatmak için gayretle çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”

“Şehrimizin vizyonuna yakışmayan ve ihtiyacı karşılayamamasından dolayı yıllardır beklenen yeni şehirlerarası otobüs terminali inşa çalışmalarımız tamamlandı. Çevre düzenleme, yapısal ve bitkisel peyzaj çalışmalarımızın da tamamlanmasıyla şehrimizin dışa açılan kapısı olan şehriler arası otobüs terminalimizi şehrimize yakışır bir kimlikle hizmete sunacağız. Mevcut terminal binamızın yanında yer alan alanda ise Traktörcüler Sitesini inşa ederek hizmete sunduk. Komşu iller ve ilçeler arası ulaşımın sağlandığı mini terminal binamızı da mevcut yerinde yeniden inşa ederek hizmete sunduk.”

“KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN GERÇEKLEŞTİRİLECEĞİ HER BİR KONUT İÇİN ELAZIĞ BELEDİYESİ OLARAK 75 BİN TL KARŞILIKSIZ NAKDİ DESTEK SAĞLIYORUZ”

“Deprem kuşağında yer alan bir şehir olarak güvenli bir şehir olma hedefi doğrultusunda kentsel dönüşüme yönelik çalışmalarımızı da kararlılıkla sürdürüyoruz. Şehrimizde depreme hazırlık noktasında yapılması gerekenleri hükümetimizin güçlü desteğiyle titizlikle yürütmeye devam ediyoruz. Seçim öncesi Karşıyaka Mahallesinin Kentsel Dönüşüm sorununu çözüme kavuşturacağımızı vadetmiştik. Bu vaadimiz doğrultusunda 24 Ocak depreminden önce Karşıyaka Mahallemizde harabe görünümündeki konutların yer aldığı 6 hektarlık alanda çalışmalarımızı başlattık. Bu alanda inşa edilen 439 konut hak sahiplerine teslim edildi. Abdullahpaşa Mahallemizde toplam 160 konut ve 20 adet ticari alanı kapsayan Kentsel Dönüşüm Projemizde de sona geldik. Konutlarımızı inşallah en kısa zamanda teslim edeceğiz.  Kentsel dönüşüm çalışmalarımız kesintisiz devam ederken Aşağı Demirtaş-Hankendi sınırları içerisinde, 560 dönüm alan üzerine yatay mimariyle inşasına başladığımız Batı Prestij Konutları ile de örnek bir projeye imza atıyoruz. Proje doğrultusunda konutların satışından elde edilecek geliri şehrimizin kentsel dönüşüm çalışmalarına kaynak olarak aktaracağız. Ayrıca başlattığımız bu çalışma kapsamında kentsel dönüşümün gerçekleştirileceği her bir konut için de Elazığ Belediyesi olarak 75 bin TL karşılıksız nakdi destek sağlıyoruz. Bu şehirde attığımız her adımın merkezinde insanımız var.  Bu projenin merkezinde de insanımız var. Son derece açık ve net bir şekilde ifade etmek istiyorum ki; Şeffaf bir anlayışla inşa ettiğimiz konutlarla bir yandan şehrimize örnek bir yaşam alanı kazandırıyor, bir yandan da depreme dayanıklı bir şehir inşası için kaynak oluşturuyoruz. Bu proje Elazığ’ın güçlü ve sağlam yarınları için atılmış bir adımdır.”

“YILLIK YAKLAŞIK 20 MİLYON YERLİ FİDE ÜRETECEĞİZ”

“Şehrimiz adına hem üretim noktasında hem de istihdam noktasında çok çok önemsediğim bir başka çalışmamız olan ve bölgemizde tek olma özelliğine sahip Cip Köyü Jeotermal Kaynak Suyu Sahası’nda, oluşturduğumuz sera alanında topraksız tarım ve fide üretimini başlattık. İlk etapta yıllık yaklaşık 20 milyon yerli fide üreteceğiz. Şehrimiz adına önemli bir kazanım olan bu yatırımımızı güçlendirmeye ve üreten bir şehir olma yolunda ilerlemeye devam edeceğiz.”

“21 YENİ SEMT KÜTÜPHANESİNİ HİZMETE SUNDUK”

“Adil bir hizmet anlayışıyla toplumun tüm kesimlerini kucaklama hedefimiz doğrultusunda şehrimize kıymetli bir değer kazandırdık. Engelli kardeşlerimizin yaşam kalitesini artırarak sosyal yaşamda aktif olacakları bir yaşam merkezi olan Engelsiz Yaşam Merkezimizi sıcak bir yuva kimliğiyle hizmete sunduk. Gençlerimize ve çocuklarımıza yönelik her yatırım, geleceğe yapılmış en kıymetli yatırımdır. Yeni nesil kütüphanecilik uygulaması olan Mehmet Akif Ersoy Dijital Kütüphanemizi evlatlarımızın hizmetine sunduk. Şehrimize bir marka değer olarak kazandırdığımız Mehmet Akif Ersoy Dijital Kütüphanemize ek olarak çocuklarımız ve gençlerimiz için “Her Mahalleye Semt Kütüphanesi” projemiz kapsamında binlerce kitapla zenginleştirilen 21 yeni Semt Kütüphanesini de hizmete sunduk. Vatandaşlarımıza sunduğumuz hizmet kalitemizi artırmak adına Zabıta Müdürlüğü yeni hizmet binamızı ve Mezarlıklar Müdürlüğü hizmet binamızı şehrimize kazandırdık. Mezarlıklar Müdürlüğümüz başta ALO 188 Ücretsiz Cenaze hizmeti olmak üzere zor zamanlarında vatandaşlarımızın yanında yer almaya devam ediyor. Şehrimizin en büyük değerlerinden bir olan aziz şehidimiz Fethi Sekin’in anısını yaşatmak ve gelecek nesillerle buluşturmak adına inşa ettiğimiz Şehit Polis Fethi Sekin Külliyesi’ni hizmete açtık. Gümüşkavak, Hilalkent, İcadiye ve Güneykent mahallelerimize sosyal yaşam merkezleri kazandırdık. Bünyesinde spor salonları, kurs salonları, kütüphane gibi sosyal donatıların yer aldığı sosyal yaşam merkezlerimiz kadınlarımızın, çocuklarımızın ve gençlerimizin yaşamlarına çok kıymetli katkılar sağlıyor.”

“Şehrimizde modern ve kaliteli bir ulaşım ağı oluşturma hedefi doğrultusunda bir yandan yeni cadde ve bulvarları hizmete sunarken bir yandan da mevcut yollarda genişletme çalışması gerçekleştiriyoruz. İmam Efendi Bulvarı-Hicret Mahallesi-Güney Çevre Yolu bağlantısını sağlayan 35 metre genişliğinde, 3 kilometre uzunluğundaki 6 şeritli Cemalettin Emiroğlu Bulvarını, Üniversite, Yeni, Fevzi Çakmak, Esentepe ve Yıldızbağları Mahalleleri üzerinden Harput yoluna ulaşan 3.5 km metre uzunluğunda, 30 metre genişliğindeki 6 şeritli Kanal Boyu Yolu’nu, Çaydaçıra Mahallesi ile Keban Yolu ve Şahinkaya köyü bağlantısını sağlayan 2 kilometre uzunluğunda 25 metre genişliğindeki yeni imar yolunu Harput Yolundan başlayıp 8. Kolordu Kışlası içinden geçerek Tahir Şaşmaz Caddesine bağlanan 1 km uzunluğunda, 25 metre genişliğindeki Korgeneral Osman Erbaş Bulvarı’nı hizmete sunduk. Yolun 8. Kolordu Kışlası içerisinden geçen bölümünde 320 metre uzunluğunda, 10 metre genişliğindeki köprü inşası ile askeri saha içerisindeki yol imar sınırına 1.500 metre uzunluğunda duvar örüm çalışması gerçekleştirdik. Şehir trafiğine konfor kazandıran bu yolumuza 8. Kolordu Komutanımız Korgeneral Osman Erbaş'ın ismini vererek aziz hatırasını yaşatmış olduk. Rabbim şahadetini kabul etsin. Ayrıca Aksaray ve Kızılay Mahallelerini Güney Çevre Yolu’na bağlayan 4 kilometre uzunluğunda, 25 metre genişliğindeki imar yolunu Ataşehir Mahallesi, İmam Efendi Bulvarı ve Orgeneral Eşref Bitlis Caddesi’ni birleştiren 2.5 kilometre uzunluğunda 9 metre genişliğindeki yeni imar yolunu hizmete sunarken şehrimizin ana arterlerini de yol genişletme ve iyileştirme çalışmalarıyla yeniledik. Yol çalışmalarımızda kaliteyi artırmak hedefi çerçevesinde Fırat Üniversitesi ve Karayolları 8. Bölge Müdürlüğü işbirliğiyle Asfalt Araştırma Laboratuvar Merkezimizi kurduk. İnsan odaklı çalışmalarımız kapsamında şehrimizi modern donatılarla buluşturuyoruz. Mevsimsel koşullarla uyumlu, modern, teknolojik donanıma sahip, çevre dostu ve engelli erişimine uygun nitelikli Yolcu Dostu Otobüs Durağını en yoğun kullanım noktası olan Öğretmenevi durağında hizmete sunduk.” 

 

 

 

“ŞEHRİMİZİN BATISINA NE YAPIYORSAK DOĞUSUNA DA YAPIYORUZ”

Ekranları başında bizleri izleyen kıymetli hemşehrilerim ve değerli hazirun Nefes alan bir şehir inşa etmek, hemşehrilerimizin yaşam kalitelerini artırmak hedefiyle yepyeni yaşam alanları oluşturduk. Harput’umuzun turizm potansiyeline değer katan Balakgazi Parkı ve Cam Seyir Terasını vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. Tam bir cazibe merkezi niteliği taşıyan yaşam alanımız il içinden ve il dışından gelen konuklarımız tarafından büyük beğeni topluyor. Tarihi Hoca Hasan Hamamı çevresinde atıl durumda bulunan toplam 4 bin 100 metrekarelik alanı da Balakgazi Parkı ile bütünlük oluşturacak şekilde rekreasyon çalışmaları ile yeniden şekillendirdik. Harput’umuzun turizm potansiyeli açısından önemli bir değer olan Harput Mahallesi ile güneyinde yer alan Ulukent (Hüseynik) Mahallesi arasında ulaşım sağlayan tarihi yolu, unutulmuşluğundan kurtararak turizme kazandırdık. Çaydaçıra Mahallemizde köy yaşamıyla kent yaşamının kompozisyonundan oluşan Kent-Köy Yaşam Alanı’nı hemşehrilerimizin hizmetine sunduk. Böylece Çaydaçıra mahallemizin önemli ihtiyaçlarından birini mahallemize kazandırmış olduk. Hep ifade ettiğimiz gibi adil hizmet. Şehrimizin batısına ne yapıyorsak doğusuna da yapıyoruz.  Çaydaçıra Mahallemizin yaşam alanı ihtiyacını karşıladığımız gibi şehrimizin doğu mahallelerinin yaşam alanı ihtiyacını da karşıladık. Bu doğrultuda; Ulukent, Doğukent, Kırklar, Sanayi ve Salıbaba mahallelerimizi kapsayan iki ayrı yaşam alanı oluşturduk. Çalışmanın birinci etabında Ulukent Mahallesinde 37 bin metrekarelik alanı, yeşil doku ve peyzaj çalışmalarıyla bir yaşam alanı olarak hizmete sunarken, Projenin 2. Etabında ise olan Doğukent, Kırklar, Sanayi, Salıbaba mahallelerini kapsayan toplam 67 bin metrekarelik alana, çift şeritli yol, aydınlatma, ağaçlandırma ve peyzaj çalışmalarıyla yepyeni bir kimlik kazandırdık. Aksaray Mahallesi’nde 22 bin metrekarelik atıl durumdaki alanı, yeniden düzenleyerek piknik ve dinlenme alanı olarak hizmete sunduk. Şehrin ana arterlerinden Zübeyde Hanım Caddesi ve Malatya Caddesini ‘Yeşil Kuşak Projeleri’ ile yeniden şekillendirerek, şehrimizin girişine yakışır bir nitelik kazandırdık.  Akpınar Mahallemizde Belediyemize devredilen Karayolları Lojmanlarının yer aldığı 8 bin 500 metrekare alanı bir yaşam alanı olarak düzenliyoruz.

“143 ADET YENİ MAHALLE PARKI OLUŞTURDUK”

Şehrimizin dört bir yanında çocuklarımızın güvenle koşup oyun oynayabilecekleri, ailelerin huzur içinde vakit geçirebilecekleri 143 adet yeni mahalle parkı oluşturduk.  2019 Ocak ayı itibariyle 3 milyon 156 bin metrekare olan yeşil alan miktarını 3 milyon 739 bin metrekareye çıkardık. Doğa Dostu Bisiklet Yolları Projemiz kapsamında toplam 6 bin135 metre bisiklet yolunu hizmete sunduk. Doğukent Mahallemizde şehrimizin gençleri için önemli bir kazanım olacak uluslararası platformlarda ülkemizin gururu olan nice sporcu gençlerimizin yetişeceği, Spor Köyü inşa çalışmalarımız ilerliyor. Futbol sahası, basketbol sahaları, voleybol sahası, tenis kordu, buz pateni pisti, kaykay pisti, Gençlik Merkezi gibi geniş sportif donatıların yer alacağı Spor Köyümüzü tamamlayarak hizmete sunacağız. Yine Aksaray ve Hicret Mahalleleri arasında yer alan toplam 100 bin metrekare alanda oluşturduğumuz, kapalı spor salonu, atletizm pisti, futbol sahası, yürüyüş yolu gibi donatılara sahip Spor ve Yaşam Kompleksimizi de şehrimize kazandıracağız. Çaydaçıra Mahallemizin önemli ihtiyaçlarından biri olan ve vatandaşlarımıza dört mevsim nezih bir ortamda alışveriş imkanı sunan Kapalı Semt Pazarımızı da hizmete sunduk.”

“Çağı yakalayan modern bir kent hedefi doğrultusunda, teknolojiyi kullanarak kent yaşamını kolaylaştırmaya yönelik güzel adımlar attık. Şehir içi trafik yönetiminin daha sürdürülebilir olması amacı doğrultusunda Ulaşım Koordinasyon Merkezimizi kurduk. Dinamik Kavşak Yönetim Sistemi hayata geçirdik. Toplu ulaşım hizmetlerimizi, Akıllı Durak Sistemi ve Akıllı Ulaşım Sihirbazı gibi akıllı ulaşım sistemleriyle güçlendirdik. Akıllı şehir çalışmalarımız kapsamında şehir genelindeki altyapı ve üstyapı çalışmalarına ait verileri dijital ortama aktardık. Bu çerçevede, Online imar durum sistemi, mezarlık bilgi sistemi, Arşiv bilgi sistemi, altyapı koordinasyon merkezi ve numarataj bilgi sistemi, Kent Rehberi ve Mobil uygulama alt başlıklarını içeren Kent Bilgi Sistemine ilişkin çalışmalarımızı tamamladık."

‘e-devlet’ kapısı üzerinden vatandaşlarımıza hizmet sunan Elazığ Belediyemizin web sayfası üzerinde yer alan bütün bilgiler de mobil uygulamaya entegre edilerek, vatandaşlarımızın kullanımına sunuldu. İnsanımızın yaşamını kolaylaştırmak ve çağı yakalayan bir şehir hedefiyle akıllı teknolojilerden yararlanan, yenilikçi ve sürdürülebilir çalışmalarımızı hayata geçirmeye, Elazığ’ımızı bu açıdan güçlendirmeye devam edeceğiz.  Her alanda güçlü ve kalkınmış bir şehir inşa etmek adına sadece sorumluluk alanımıza değil şehrimize bir bütün gözüyle bakıyoruz. Şehrimizin kimliğine değer kazandırmak ve esnaflarımıza daha modern koşullarda çalışma imkanı sunacak adımları atmayı da ihmal etmedik. Hem üretim hem de istihdam noktasında sektörün gelişimine değer katacak Mobilyacılar Sitesi başta olmak üzere İnşaat Malzemecileri Sitesi, Atık Toplayıcılar ve Hurdacılar Sitesi ile Briketçi-Kiremitçiler Sitesi için kooperatiflere yer tahsisi yaptık. 6 Şubat depreminde binaları hasar gören Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğimize bina tahsisi sağlayarak, her zaman olduğu gibi esnafımızın destekçisi olduk.”

“YILDA 1 MİLYON 800 BİN KİLOWATT SAAT ELEKTRİK ENERJİSİ ÜRETİMİ GERÇEKLEŞTİRİYORUZ”

“Elbette her alanda şehrimizi markalaştırma gayretlerimiz devam ederken gelecek adına sürdürülebilir çevresel yatırımlarımızı da sürdürüyoruz. Çevreye duyarlı projelerle gelecek nesillere daha yaşanılabilir bir Elazığ bırakmak için çalışıyoruz. Geleceğin enerjisi olan yenilenebilir enerji üretim çalışmalarımız doğrultusunda kurduğumuz Güneş Enerji Sistemleri panelleriyle yılda 1 milyon 800 bin kilowatt saat elektrik enerjisi üretimi gerçekleştiriyoruz. Ayrıca; Şahinkaya mevkiinde 10 megawatt kapasiteli GES projesine ilişkin çalışmalarımız da devam ediyor.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde başlatılan Sıfır Atık Projesi kapsamında, israfı önlemek, kaynakları daha verimli kullanmak, atık miktarını azaltmak, atıkları geri kazanmak ve çocuklarımıza temiz bir çevre bırakmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Çünkü bu çalışmalar sadece çevre duyarlılığı değil, aynı zamanda insanlığın geleceği adına atılması gereken çok önemli adımlardır. Şehrimize kazandırdığımız 1. Sınıf Atık Getirme Merkezimizi hizmete sunduk. Atıkları kaynağında ayrıştırarak yeniden ekonomiye kazandırmak için atık toplama kutularını şehrimizin dört bir yanında yaygınlaştırdık. Geri dönüşümün önemine ve çevre bilincini yaygınlaştırmaya katkı sağlamak amacıyla adına örnek bir çalışma olan Geri Dönüşüm Parkımızı hizmete sunduk.

“Çevresel yatırımlarımızla yarınlarımıza sahip çıkarken Rabbimizin emaneti olan küçük can dostlarımız da unutmuyoruz. Elazığ Belediyesi Geçici Hayvan Bakımevi Rehabilitasyon Merkezi’mizde sahipsiz hayvanların her türlü sağlık ihtiyaçları en iyi şekilde karşılanıyor. Can dostlarımıza daha etkin bir hizmet vermek amacıyla Geçici Hayvan Bakımevi Rehabilitasyon Merkezimize ek bir bina daha kazandırdık. Bunun yanı sıra Elazığ Belediyesi Geçici Hayvan Bakımevi Rehabilitasyon Merkezi’nde mama üretim tesisi oluşturduk.”

“Düsturumuz gönül belediyeciliği. Şehri imar etmek asli görevimiz olduğu kadar gönülleri ihya etmekte önceliğimizdir. Bu nedenle sosyal belediyecilik çalışmalarımızla da daima hemşehrilerimizin yanında yer aldık. Sosyal çalışmalarımız doğrultusunda Şehrimize hizmet noktasında paydaşımız olarak kabul ettiğimiz muhtarlarımız için ihtiyaç noktalarında muhtarlık ofisleri oluştururken, yine ihtiyaçlara binaen mahallelerimize taziye evi kazandırdık. Kadınlarımızın ekonomik yaşamda yer alması ve kendi üretimlerine değer kazandırmaları amacıyla Hayme Ana Kadın Kooperatifini hizmete açtık. Hanım kardeşlerimiz ürettikleri ürünleri burada doğrudan tüketiciye ulaştırarak kazanç sağlıyorlar. Hayır Çarşımız ve şehrimizin altı noktasında oluşturduğumuz paylaşım noktaları üzerinden sosyal belediyeciliğin en önemli unsuru olan dayanışma ruhunu yaşatıyoruz. İhtiyaç sahiplerine düzenli destek sağladığımız Hayır Çarşımız aracılığıyla toplumsal açıdan en zor zamanlar olan deprem sonrası ve pandemi döneminde dayanışma ruhunu en güçlü şekilde yaşattık.  Sosyal belediyecilik çalışmalarımız doğrultusunda oluşturduğumuz özel ekiplerimizle yaşlı, engelli ve bakıma muhtaç vatandaşlarımıza ev temizliği, ev bakım-onarım ve eşya desteği sağlıyoruz. Tarihsel serüveniyle bir kültür sanat şehri olan Elazığ’ımızın kıymetli değerlerini yaşatmak adına da çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Düzenlediğimiz konferans, panel, söyleşi, sempozyum ve özel anma programlarıyla şehrimizin kültür-sanat yaşamına dinamizm kazandırıyoruz. Şehrimizin yüzlerce yıllık birikimiyle sahip olduğu sanatsal gücünü yaşatmak ve tanıtmak adına Elazığ Belediye Musiki Topluluklarımız oluşturduk.”

“12 YENİ SEMT SAHASINI HİZMETE SUNDUK”

Ve elbette gençlik. Her zaman koşulsuz bir şekilde umudumuz, inancımız, geleceğimiz gençlerimizin yanında olduk. Olmaya da devam edeceğiz. Şehrimiz için katılımcı bir gençlik dedik ve dinamik çalışmalarıyla göz dolduran Gençlik Meclisi’mizi kurduk. “Genç Beyinler Bilimle Buluşuyor” projemiz doğrultusunda,özellikle TEKNOFEST yarışmalarına katılan gençlerimize destek sağlıyoruz.  Gelecek Sensin dedik ve YKS’ye giren genç kardeşlerimize yönelik kapsamlı destekler sağladık.  EBEGEM çatısı altında düzenlediğimiz eğitim programlarıyla gençlerimizin gelişimlerine katkı sağlıyoruz.

Kıymetli konuklar Spor camiasından gelen biri olarak, sporun özellikle gençlerimiz açısından büyük önem taşıdığına inanıyorum. Bu şehrin gençliğinin sportif faaliyetlerle de ön plana çıkması en büyük gurur kaynaklarımdan biridir. Bu nedenle daima bu kardeşlerimin en büyük destekçisi olmaya devam edeceğim. Çocuklarımızın ve gençlerimizin sağlıklı ve güvenilir ortamlarda spor yapabilmelerine olanak sağlamak amacıyla 12 yeni semt sahasını hizmete sunduk. Çocuklarımızın gelişimine katkı sağlamak, çocuklarımızı spora yönlendirmek amacıyla yaz tatili dönemlerinde yüzme, basketbol ve futbol branşlarında yaz spor kursları düzenledik. Elazığ Belediyespor Kulübü bünyesinde teknolojiye ve spora meraklı gençlerimizin bir araya gelerek hem spor yapacakları hem de eğlenecekleri E-Spor Merkezimizi hizmete sunduk.  Bireysel başarılarıyla göğsümüzü kabartan sporcularımıza ve amatör spor takımlarımıza en güçlü şekilde destek olmaya devam ediyoruz. Ayrıca toplumun tüm kesimlerini sporla buluşturmak adına 26 yeni Spor Yaşam Merkezimizi şehrimizin dört bir yanında hizmete sunduk.”

 

“ELAZIĞSPORUMUZ ŞAMPİYON OLACAK”

“Göreve geldiğimiz günden itibaren şehrimizin marka değeri olan Elazığspor’umuzun maddi manevi her açıdan destekçisi olduk. Bundan sonrada aynı desteğimizi sürdüreceğiz. Biz şampiyonluğa inandık, sporcularımıza ve yöneticilerimize inandık. Hep birlikte inşallah zafere ulaşacağız. Buradan altını çizerek ifade ediyorum ki sevdamız Elazığsporumuz şampiyon olacak.”

“2019 Nisan ayında memleket sevdasıyla başladığımız kutlu yürüyüşümüzde şehrimize kazandırdığımız ve sizlerin de bizzat şahit olduğu çalışmalarımızı genel hatlarıyla sizlerle paylaştım. Şehrimizin on yıllardır hayalini kurduğu projeleri birer birer hayata geçirdik. Çünkü bu şehrin hayallerini gerçekleştirmek bizim hayalimizdi.  Şehrimizin gelişimine değer katan önemli yatırımları tek tek hayata geçirerek, kaliteli yaşanabilir müreffeh bir şehir olma yolunda önemli adımlar attık. Gördüğünüz gibi bu projelerin önemli bir bölümü, yılların ihmaline uğramış, ötelenmiş, acil ihtiyaç olduğu kabul ve ikrar edilse bile başlanmasına cesaret edilememiş ve adım atılamamış hizmetlerdi.  Tüm bu hizmetlerle belediyeciliğin görev alanına giren temel sorunlarımız bir bir çözülmüş oldu. Elazığ’ımız, temel eksikliklerinin tamamlandığı ve hizmete sunulduğu örnek bir şehir olma yolunda ilerliyor. Rabbime binlerce kez hamdolsun . Bugün verdiğimiz sözleri tutmanın huzuruyla, yüzümüzün akıyla hemşehrilerimizin karşınızdayız. Şimdi ise hedefimiz ekonomik kalkınma, hedefimiz istihdam. Hedefimiz her alanda kalkınmanın öncüsü olarak güçlü bir şehir inşa etmek. Gençlerimize, kadınlarımıza, çocuklarımıza, çevreye, kadim tarihimize ve kültürümüze yönelik yenilikçi yatırımlarla şehrimize yepyeni kazanımlar sağlamak olacaktır. Biliyoruz ki artık ülkeler değil şehirler konuşuluyor. Şehrimizi artık bir adım ileriye taşımanın, her alanda markalaştırmanın derdindeyiz. Kıymetli konuklar, değerli hemşehrilerim Bugün şehrimiz için artık yeni şeyler söyleme vaktidir. Bizler bu gün Mevlana’nın “Dün dünle beraber gitti cancağızım; Ne kadar söz varsa düne ait. Şimdi yeni şeyler söylemek lazım.” Dizelerini kendimize rehber edinerek vakit daha fazla çalışma vaktidir diyoruz.”

 

“DEPREME DAYANIKLI BİR ŞEHİR HEDEFLİYORUZ”

“Beş yıllık görev süremiz içerisinde yaptığımız çalışmalarla şehrin temel problemlerinin çözülmesinin üzerine, şehrin prestijine katkı sunacak nitelikli ve özellikli projeleri ilave ederek örnek bir şehir modeli ortaya koymak istiyoruz. Dinamik, hızla gelişen ve kalkınan; ticareti ve üretimi önceleyen ama her halükarda tüm hemşerilerimize nitelikli ve konforlu bir yaşam imkanı sunan bir Elazığ inşa etmenin adımlarını atacağız. “Prestijli hizmetlerle, nitelikli gelecek” için hedeflerimiz var.  Artık belediyecilik hizmetlerimizle birlikte; üretim, istihdam, kentsel dönüşüm, ulaşım, turizm, çevresel yatırımlar, yöresel ürünlerimizin tanıtımı, gençliğimiz ve kadınlarımıza yönelik hizmetlerle şehrimizi her alanda daha bir görünür kimliğe kavuşturacak ve diğer şehirlerin örnek alacağı bir vizyon ortaya koymaya dair hedeflerimiz var. Tüm STK’larımızla işbirliği içinde,  belediyemize bağlı şirketlerde büyük atılımların yaşanacağı, üretim ve istihdam seferberliğinin yaşanacağı bir dönemi hedefliyoruz. Deprem kuşağında yer alan şehrimizin depreme dayanıklı güvenli bir şehir olması için çalışacak, Nailbey, Sarayatik, Rüstempaşa, Rızaiye, İcadiye, Salıbaba ve şehir merkezimizde yer alan diğer mahallelerimizin kentsel dönüşümü için kararlı çalışmalarla depreme dayanıklı bir şehir hedefliyoruz. İlimizde üretilen ürünlerin, ülke ve dünya piyasasında saygın bir konuma yükselmesi amacıyla markalaşma sürecinin başlayacağı, şehir ekonomisine somut ve önemli katkıların sağlanacağı bir dönem hedefliyoruz.”

 

“Üniversite eğitimi için şehrimize gelen gençlerimize aidiyet duygusu kazandıracak, Fırat Üniversitesi’nde eğitim görmenin ayrıcalığını hissettirecek yeni yaşam merkezleri, gençliğe hizmet eden nezih, hesaplı ve tematik kafe ve sosyal merkezlerin yaygınlaştırıldığı, Uluslararası İpekyolu Çocuk ve Gençlik Merkezi’nde bilim ve sanat meşalesinin yükseldiği, eğitim ve bilim şehri Elazığ için güçlü adımları atacağımız yeni bir dönemi hedefliyoruz. Bilim Merkezi ile yetenekli ve mucit gençlerimizin çalışmalarıyla TEKNOFEST kuşağına önemli destekler vermekle birlikte Elazığ Teknokent’te dünyanın konuştuğu, buluşların bilim dünyasıyla buluşacağı yeni bir süreci hedefliyoruz. Kadınlarımızın, EBEGEM, ADEM ve Hayma Ana Kadın Kooperatifimize ilave olarak daha çok üretmelerine ve hem kendi hem de şehir ekonomisine önemli katkılar sunacağı, daha çok imkân ve fırsatların verileceği, üretimlerini fuarlar ve sanal ortamında pazarlayabilecekleri umut dolu bir dönemi hedefliyoruz. Çevresel yatırımlarımızla yenilenebilir enerjiyi yaygınlaştıracak, suyumuzu, toprağımızı ve havamızı koruyacak bilimsel destekli projelere yoğunlaşacağımız bir dönemi hedefliyoruz. Cip Jeotermal sahasında sağlık turizmine yönelik bir cazibe merkezi oluşturarak, şehrimizi markalaştıracağımız bir dönemi hedefliyoruz Yeni Sanayi Sitesinin, bölge müdürlüklerinin, Orduevi yerleşkesinin, Çimento fabrikasının taşınmasının artık konuşulmayacağı bir şehir hedefliyoruz.”

 

“İnanç ve tarih turizminde Harput, Yaz turizminde Hazar Gölü,  Kış turizminde Hazarbaba Kayak Merkezi Sağlık turizminde Cip Jeotermal Ve doğa turizminde Baskil kanyonları ve daha nice saklı güzelliklerin profesyonelce ve sürdürülebilir bir anlayışla turizme kazandırıldığı bir turizm destinasyon merkezi kimliği oluşturmayı hedefliyoruz. Kültür ve sanatta 5 bin yıllık birikim ve müktesebatımız ile günümüzün değerlerini harmanlayıp kalıcı iz ve geleceğe eser bırakacak, yön verecek bir anlayışı hâkim kılmayı hedefliyoruz. Değerli basın mensupları, Yarınlarımız, 5 yıllık temel sorunların çözümünün ardından Metropol Elazığ olmanın şafağında… Hedeflediğimiz bu yolda dün de yalnız değildik, yarın da yalnız olmayacağız. Halkımızın gönülden desteği, şehrimize kalıcı hizmetler olarak yansıdı. Bugün bizimle anılacak ve yıllarca unutmayacak hizmetlere attığımız her imzanın altında Elazığlı hemşerilerimizin desteği ve duası var. Bu destekler ve dualarla, zorlukların altından çıktık ve çok şükür yüzümüz ak,  alnımız ak ve başımız dik olarak halkımızın karşısına çıkıyoruz. Aynı ak alnımız ve yüz akımızla söylüyoruz ki; “Nitelikli yarınlar; sizlerin desteği, bizlerin gayretiyle gelecek.”

 

“BİZİMKİSİ BİR AŞK HİKAYESİ. MEMLEKET AŞKI, MİLLET AŞKI”

“Birlik ve beraberlik içerisinde, kalplerimiz yarınlarımız için çarptıkça bu güzel şehir kazanmaya devam edecektir.  Şehrimizin gelişim yolculuğunda her zaman en büyük destekçimiz olan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a sonsuz şükranlarımızı sunuyorum. Her daim bu aziz şehrin yanında olan kıymetli bakanlarımıza, bürokratlarımıza teşekkür ediyorum. Şehrimize hizmet noktasında emek sarf eden Sayın Valimize, Milletvekillerimize, kurum yöneticilerimize, siyasi parti temsilcilerimize, STK temsilcilerimize ve tüm paydaşlarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Hizmet yolculuğumuzda destekleriyle her zaman yanımızda olan katkı sağlayan değerli Belediye Meclis Üyelerimize, Muhtarlarımıza, Başkan Yardımcılarıma, birim müdürlerime ve tüm çalışma arkadaşlarıma ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Ve en büyük teşekkürüm ise göreve başladığım ilk günden bugüne attığımız her adımda samimi destekleri ve dualarıyla daima yanımızda olan kıymetli hemşehrilerimedir. Bizleri şu an ekranları başında izleyen hemşehrilerimi en derin muhabbetlerimle selamlıyorum. Bu güzel ve kıymetli programı izleyicilerle buluşturan kıymetli basın mensuplarımız başta olmak üzere emeği geçen herkese de canı gönülden teşekkür ediyorum. Sözlerimin başında ifade ettiğim gibi. Bizimkisi bir aşk hikayesi. Memleket aşkı, millet aşkı. Gençliğimize, geleceğimize yarınlarımıza hizmet aşkı. Bir ve beraber olarak bu şehir için, geleceğimiz için yürüyecek uzun bir yolumuz, anlatacak büyük başarılarımız olacak. Her şey bir hayalle başlar. Biz memleket ve millet sevdamızla geleceğimiz için hayal kurmaya ve kurduğumuz hayalleri bir bir hayata geçirmeye devam edeceğiz. Allah nasip etmeyeceği şeyi hayal ettirmez.  Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın çizdiği ‘Türkiye Yüzyılı’ hedeflerine bizler de Elazığ’ımızdan en güçlü katkıyı sağlayacağız. Niyetimiz hayır, akıbetimiz de hayır olsun inşallah. Rabbim bu güzel birlikteliğimizi daim kılsın diyor en kalbi duygularımla sizleri muhabbetle selamlıyorum.”

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN