Başkan Gürkan, Temmuz Ayı SAMEKS Verilerini Değerlendirdi

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Temmuz ayı SAMEKS verileri açıklandı. Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Elazığ Başkanı Tekin Gürkan Temmuz Ayı SAMEKS Verilerini değerlendirdi.

PAYLAŞ

Gürkan, sanayi ve hizmet sektörü SAMEKS endeksinin hızla düştüğünün altını çizdi. Gürkan; “2023 yılı Temmuz ayında mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış SAMEKS Bileşik Endeksi, bir önceki aya göre 4,0 puan ivme kaybetmiş olmasına karşın 51,3 puanla referans değer üzerindeki seyrini sürdürmüştür. Bu dönemde Hizmet Sektörü SAMEKS Endeksi önceki aya göre 2,6 puan azalış kaydederek 51,6 seviyesine gerilemiştir. Sanayi Sektörü SAMEKS Endeksi ise önceki aya göre 8,4 puan hız kaybederek 50,1 seviyesinde gerçeklemiştir. Sanayi sektöründe yeni siparişlerin hızlı bir şekilde azalmasıyla önceki aya göre üretimin azaldığı görülmektedir. Hizmet sektöründe ise girdi alımlarındaki artış sürmüş, buna karşın iş hacmi negatif bir görünüm arz etmiştir. Söz konusu gelişmeler neticesinde 51,3 seviyesinde gerçekleşen SAMEKS Bileşik Endeksi ekonomik aktiviteye yönelik canlı görünümün 2023 yılı Temmuz ayında da sürdüğüne işaret etmiştir. 50 eşik değeri üzerindeki seyirlerini sürdürmelerine karşın, hem Sanayi Sektörü Endeksi hem de Hizmet Sektörü Endeksinin önceki aya göre artış hızlarının düştüğü görülmektedir” dedi.

SANAYİ SEKTÖRÜ SAMEKS ENDEKSİ TEMMUZ AYINDA 50,1 SEVİYESİNDE”

MÜSİAD Elazığ Başkanı Tekin Gürkan, Sanayi Sektörü SAMEKS Endeksinin Haziran ayına oranla 8,4 puan azalarak 50,1 seviyesine gerilediğini söyledi. Gürkan; “Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış Sanayi Sektörü SAMEKS Endeksi, 2023 yılı Temmuz ayında, bir önceki aya göre 8,4 puan azalarak 50,1 seviyesine gerilemiştir. Bu dönemde yeni siparişlerin 9,6 puanla hızlı bir şekilde ivme kaybederek 45,7 seviyesine gerilemesi, sektör genelindeki hız kaybının belirleyicisi olmuştur. Böylece üretim alt endeksi de önceki aya göre 15,2 puan birden azalarak 42,7 seviyesine gerilemiştir. Girdi alımları ise pozitif görünümünü Temmuz ayında da sürdürmüş, ilgili alt endeks önceki aya göre 2,7 puan azalmasına karşın 67,6 puanla güçlü seviyesini sürdürmüştür. Önceki aya göre 0,4 puan artış kaydederek 50,2 seviyesinde gerçekleşen nihai mal stoku alt endeksi ve 4,4 puan azalmış olmasına karşın 56,6 puanla referans değer üzerindeki seyrini sürdüren tedarikçilerin teslimat süresi alt endeksi ise Temmuz ayına ilişkin pozitif bir görüntü sunmuştur. 6,1 puan azalarak 48,4 seviyesine gerileyen istihdam alt endeksi ise sektör genelinde emek talebinin önceki aya göre aldığını işaret etmiştir. Böylece Sanayi Sektörü SAMEKS Endeksi 50,1 puanda gerçekleşmiş ve böylece hız kaybıyla birlikte sektör genelindeki pozitif görünüm Temmuz ayında da devam etmiştir” dedi.

“HİZMET SEKTÖRÜ SAMEKS ENDEKSİ 51,6 SEVİYESİNE GERİLEDİ”

MÜSİAD Elazığ Başkanı Tekin Gürkan, hizmet sektörü SAMEKS endeksinde de düşüş yaşandığını dile getirdi. Gürkan, “Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış Hizmet Sektörü SAMEKS Endeksi, 2023 yılı Temmuz ayında önceki aya göre 2,6 puan azalarak 51,6 seviyesine gerilemiştir. Bu dönemde önceki aya göre 5,5 puan azalarak 42,5 seviyesine gerileyen iş hacmi alt endeksi, negatif seyrini Temmuz ayında da sürdürmüştür. 1,1 puan artış kaydeden girdi alımları alt endeksi ise 68,3 puanlık seviyesiyle güçlü görünümüne bu dönemde de devam etmiştir. Önceki aya göre 15,6 puan birden azalarak 47,0 puana gerileyen nihai mal stoku alt endeksi bu döneme ilişkin olumsuz bir görünüm arz ederken, 0,3 puanlık artışla 51,3 seviyesine yükselen tedarikçilerin teslimat süresi alt endeksi ise mal ve hizmet tedarikinde olumlu görünümün sürdüğüne işaret etmiştir. İstihdam alt endeksi ise önceki aya göre 4,6 puan artış kaydederek 53,6 seviyesine yükselmiş ve sektör genelinde emek talebi önceki aya göre artış kaydetmiştir. Söz konusu gelişmeler neticesinde Hizmet Sektörü SAMEKS Endeksi 51,6 puanlık seviyesiyle olumlu görünümünü Temmuz ayında da sürdürmüştür” ifadelerini kullandı.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN