BİRAZ NOSTALJİ - Yücel Çakmak

BİRAZ NOSTALJİ


Şehirlere kimlik kazandıran değer biçen meydanlardır.
Birçok büyük kent meydanlarıyla ünlüdür. İşte İstanbul Taksim Meydanı… Rusya Kızıl Meydan… Almanya’nın Alexanderplatz Meydanı… Daha niceleri…
Elazığ’ın da sadece ünlü olan iki meydanı mevcuttur.
Eski Hükümet Binası yanındaki şimdiki adıyla “15 Temmuz Demokrasi Meydanı” veya eski adıyla “Postane Meydanı” bir diğeri ise Öğretmenevi önü…
Postane Meydanı bizim kuşak için çok önemlidir. Orası hatırat doludur.
Postane Meydanı, benim için önemli bir nokta… Rahmetli Babam Elazzığ’ın eski taksicilerindedir. İlk taksi durağı ise PTT’nin yanında yani o meydandaydı. Sonra Yeşildere’ye taşındı. 
Bir de ilk para kazandığım yerdir o meydan… Eski Hükümet binasının meydana bakan duvarında “Teksas Tommiks” gibi çizgi romanla ilk orada tanıştım ve satış yaparak ilk paramı orada kazandım.
O meydanda şişman bir seyyar lahmacuncu amcadan dışarı lahmacununu almıştım hem de kendi paramla yedim. Hatırladınız değil o merhum şişman amcayı...
Şehir merkezinde ilk buluşma yerlerimizdi o meydan…
O meydanda ayakkabılarımızı boyattık…
Meydanın Gazi Caddesi’ne bakan köşesinde gazetelerimizi alırdık. Hatta kupon veren gazeteler için kuyrukta beklerdik.
Emniyet Çay Bahçesi’nde dondurma yerdik. 
PTT duvarı altına Rus Pazarı kurulurdu. Uygun fiyata neler almazdık ki?
Belediye otobüslerinin merkez noktasıydı. 
İlk yapılan Yunus Balıklı Havuzun önünde fotoğraflar çektirirdik.
Hatta o meydanda seçim mitingleri de olurdu.
Bizden sonra o meydan da çok şeyler değişti.
Önce o malum duvar yıkıldı. Hani benim yaşta olup ta kitap sattığı o duvar yıkıldı. Sonra hatıratlarımız yıkıldı. Adı değişti. İzzetpaşa Meydanı oldu. Sahi İzzetpaşa kimdi?
Sonra 15 Temmuz akşamı demokrasiye inanan insanlar o meydanda toplandı. Meydanın ismi “15 Temmuz Demokrasi Meydanı” oldu. 
O meydan yine yıkıldı. Bu kez altı otopark olarak yeniden düzenlenecek.
Sil baştan yeni bir meydan…
O meydan da değişmeyen ne biliyor musunuz?
PTT binası…
İnşallah o bina yerinde kalır…
Mehmet Varol Ağabeyimiz sanal sayfasında bir fotoğraf paylaşmış. Fotoda 1930’lu yıllarda PTT binası yapımı için yıkımı yapılan arsa, 1956’lı yılı PTT binası ve binanın son hali fotosu… Yapılış tarihini hatırlayanız vardır eminim. O ki 1956 yılında PTT Binası fotosu var. Bu binayı muhafaza etmeliyiz.
Sahi mevcut eski binalarımızı kayıt altına alan var mı?
Veya koruyan var mı?
Eski Belediye Binası’na sahip çıkamadık, bari PTT binasına sahip çıkarız.
Gelelim meydana… SGK binasını alan Elazığ Belediyesi bu iki alanı birleştirerek yeni bir meydan tasarlıyor. Meydanın altında ise modern bir otopark olacak.Bir diğer meydan ise Öğretmenevi Önü ‘Atatürk Meydanı’… Ama kimse ‘Atatürk Meydanı’ demez. Orası Öğretmenevi önü olarak bilinir. Resmi bayramlar ve anma günleri burada kutlanır. Özellikle Atatürk Anıtı’na çelenk koyma töreni de burada yapılır. 
Eskiden her cuma günü Garnizon Komutanlığı’ndan gelen bir grup asker marşlarla Gazi Caddesi’nden yürüyerek bu meydanda bulunan direklere bayrak asarlardı. Yanılmıyorsam daha sonra bu bayrak töreni güvenlik açısından iptal edildi. Bu alanda mini kitap fuarı ve Ramazan aylarında ise etkinlikler düzenlendi. Bu meydanda gün geldi çorba dağıtıldı. Gün geldi Kızılay kan bağış tırı konuldu.
Bu meydanın inek sağan kadın heykeli de dikkat çekiyordu. Hele akşam saatleri oradaki banklarda oturup çekirdek çıtlayan ablalara teyzelere ne demeli…
Bir yer daha var. Oraya da ‘İstasyon Meydanı’ deniliyor. Bu meydan tamam Elazığ Garı’nın önü. Burası Elazığ’ın Miting Alanı. Seçim zamanı burası tıklım tıklım dolar ve kıymete biner.
Biraz daha eskiye gidersek Şıra Meydanı ve Odun Meydanı’nı hatırlarız.
Sonuç olarak meydanlarımız ayakta kalmalı, yenilendikleri zaman ise eski hüviyetine sadık kalınmalı…
[email protected]

[email protected]

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
04Ağs

KUKLALAR SAHNEDE

29Tem
06May

ELAZIĞ KABINA SIĞMIYOR

29Nis

FAAL GAZETECİLİK

22Nis

İL BAŞKANININ GÜCÜ