Toplu ulaşımda 60-65 yaş arasındaki vatandaşları ilgilendiren önemli bir karar alındığı iddiası gündeme geldi. Ancak gerçekler ortaya çıktı.

Ücretsiz ve indirimli seyahat kartlarında radikal değişiklikler yapıldığı belirtilmişti. Artık gün içerisinde belirli bir sınıra kadar ücretsiz seyahat hakkı verileceği öne sürülmüştü. Toplu taşıma hizmetlerinde sınırsız biniş hakkının sona ereceği iddia edildi. Bu çerçevede, 65 yaş ve üstü vatandaşlar ile indirimli bilet kullanan 60 yaş ve üzeri vatandaşlar için günlük sadece 4 kez ücretsiz biniş hakkı tanınacağı belirtilmişti.

Öğretmenler Ek Ücret Ödeyecek

Benzer bir uygulamanın öğretmenler için de geçerli olacağı belirtilmişti. Ancak öğretmenler, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin toplu ulaşım hizmetlerinden indirimli olarak faydalanabiliyor.

Bahsi geçen bu kararların, toplu taşıma kullanımında daha dengeli bir sistem oluşturulması amacıyla alındığı lanse edildi.

Bu bilginin yayılması üzerine Kocaeli’de uygulanacak toplu taşıma kararı ile birlikte ücretsiz kart kullanan vatandaşlar duruma tepki gösterdi. Ancak Kocaeli Belediyesi'nden konuya ilişkin bir açıklama geldi.

Özellikle yaşlı vatandaşlar, günlük binişlerine getirildiği iddia edilen sınırlamaya tepki gösterirken, bu kararın Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın'ın talimatı doğrultusunda alındığı öne sürülmüştü.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yaptığı açıklamada, 65 yaş üstüne toplu taşımada herhangi bir sınırlama getirilmediğini ve KocaeliKartlarda herhangi bir kısıtlama olmadığını belirtti.