Tüm vatandaşları yakından ilgilendiren önemli bir gelişme yaşandı. Bankalar, alınan karar doğrultusunda para çekme işlemlerinde düzenlemeye gitti. Bu düzenleme en çok emeklileri etkileyecek.

ATM Kullanımı Artacak, Vezne Yoğunluğu Azalacak

ATM kullanımlarının yaygınlaşmasına rağmen, banka veznelerinde kısa işlemler için oluşan yoğunluk azalmadı. Bu nedenle ATM kullanmayı bilmeyen vatandaşlar, özellikle emekliler, küçük meblağlar için bile vezneleri tercih ediyor. Bu duruma karşı, 81 ilde uygulanması planlanan yeni adımlar atıldı.

Para çekme ve yatırma işlemleri ATM'ler üzerinden kolayca yapılabiliyor. Türkiye genelinde toplam 49 bin 847 adet ATM bulunuyor. Her yerde bulunan ATM'ler ile işlemler daha kolay hale gelirken, ATM kullanmayı bilmeyen vatandaşlar vezne sıralarında beklemeyi tercih ediyor.

Para Çekme İşlemleri Sadece ATM'den Yapılacak

Bankalar tarafından alınan kararla birlikte, veznelerden para çekimlerinin kısıtlanmasına karar verildi. Bu kapsamda, 20 bin TL'nin altındaki para çekme işlemleri artık veznelerden yapılamayacak. Belirtilen rakam altındaki para çekme ve yatırma işlemlerinin tamamen ATM'ler üzerinden yapılması zorunlu hale getirilecek.

Emeklilerden Tepki

Bu karara emeklilerden tepki gecikmedi. Artık vatandaşlar istedikleri miktarda parayı veznelerden çekip yatıramayacak. Bankalarda oluşan yoğunluğun önüne geçmek için alınan bu karar ile belirtilen tutar üstündeki miktarlar için yalnızca vezneler tercih edilecek. ATM kullanan birçok vatandaşı etkilemeyen karar, ATM kullanımını bilmeyen vatandaşlar için sıkıntı yaratacak. Bu karara tepki gösteren emekliler, kara kara düşünmeye başladı.

Hedef: Banka Yoğunluğunu Azaltmak ve ATM Kullanımını Artırmak

Yeni düzenlemeyle, bankalardaki yoğunluğun azalması ve ATM kullanımının artması hedefleniyor. Emeklilerin ve ATM kullanmayı bilmeyen vatandaşların da bu yeni sisteme uyum sağlayarak işlemlerini hızlı bir şekilde gerçekleştirebilmeleri bekleniyor.