Sıkışan fermuarlar, günlük hayatta sıkça karşılaşılan sorunlardan biridir. Ancak, bu sorunun çok kolay bir çözümü var! İşte detaylar...

Sıkışan Fermuar Nasıl Düzeltilir?

Bulaşık Deterjanı Kullanarak

Sıkışmış fermuarı düzeltmek için bulaşık deterjanı kullanabilirsiniz. Bir miktar su ve bir miktar bulaşık deterjanını karıştırın. Küçük bir parça pamuğu hazırladığınız karışıma batırın ve fermuarın dişlerine sürün. Deterjanın kayganlaştırıcı etkisi sayesinde sıkışan fermuar kolayca açılacaktır.

Çamaşır Makinesinde Yıkayarak

Eğer bu yöntem işe yaramazsa, fermuarı sıkışan kıyafetinizi çamaşır makinesinde tek başına yıkayabilirsiniz. Bu işlem fermuarı gevşetebilir.

Vazelin veya Dudak Kremi ile

Vazelin veya dudak kremi de sıkışan fermuarı düzeltmekte etkilidir. Parmağınıza veya bir fırçaya az miktarda vazelin veya dudak kremi sürün ve kumaşa bulaşmamasına dikkat ederek fermuara uygulayın.

Kurşun Kalem ile Açma

Kurşun kalem, fermuar onarımında yardımcı olabilecek bir diğer öğedir. Kurşun kalemi alarak fermuar kısmına bastırarak uygulamak gerekiyor. Kurşun kalem, fermuarın gevşemesini ve hareket etmesini sağlar. Kurşun kalem hem sivri bir uca sahip olduğundan, hem de kıyafeti ya da ayakkabıyı boyasa bile kolayca temizlenebilir olduğundan etkilidir.

Kurşun kalemin sivri uçlarını fermuarın dişleri arasına sokarak sıkışan fermuarı düzeltebilirsiniz. Bu yöntem, özellikle metal fermuarlar için daha etkili olabilir, çünkü metal fermuarların dişli kısmına tam olarak girerek açılmasını sağlar.

Astara Sıkışan Fermuar Nasıl Açılır?

Astarı Gerdirerek

Astara sıkışan fermuarı çözmek için astarı gerdirmek gerekmektedir. Ayakkabı fermuarlarında ise kayganlık sağlayan ürünler kullanmak etkili olabilir. Bu ürünler genellikle el kremi, mum veya dudak balmı olabilir.

Bu ürünleri bir miktar fermuara sürün ve ardından fermuarı aşağı ve yukarı hareket ettirin. Bu işlem fermuarın gevşemesine ve düzelmesine yardımcı olur. Eğer kıyafetlerde astara sıkışma durumu söz konusuysa, iğne veya sivri uçlu bir cisimle astarı çıkarmak gerekebilir. Bu şekilde sıkışan fermuar onarımı sağlanır.

Bu basit yöntemler sayesinde sıkışan fermuarları kolayca düzeltebilirsiniz.