Gözlerimiz ve zihnimiz uyum içinde çalıştığında, görsel testlerde başarılı oluruz. Ancak beyin, bazen hızlı işlem yapabilmek adına görüntüleri örüntüler halinde algılamaya meyilli olabilir. Zeki insanlar, iki farklı görsel arasındaki ince ayrıntıları hızla tespit edebilir ve zihinlerini etkili bir şekilde yönetebilirler.

Basit düşünme yeteneğiyle, küçük detayları hemen fark edemeyebilirsiniz. Ancak analitik düşünme yeteneklerinizi devreye soktuğunuzda, bir sorunu veya ayrıntıyı çabucak görebilirsiniz. Burada paylaştığımız görselde, birbirinin aynısı gibi görünen F harfleri arasında, detayları farklı olan bir F harfi bulunmaktadır. Eğer dikkatle inceleyip, odaklanırsanız bu farkı kolayca seçebilirsiniz. Şimdi, bu detaylara odaklanalım ve görseldeki farkı belirlemeye çalışalım.

FARKLI OLAN F HARFİNİ 7 SANİYE İÇİNDE BULABİLİR MİSİNİZ?

Şimdi dikkatinizi toplamaya çalışın ve görsele dikkatli bir şekilde bakmaya hazırlanın. Ayrıca saniye tutmaya da başlayın, çünkü yüksek IQ puanına sahip kişiler bu farkı en geç 7 saniyede bulmuş oluyor. Öyleyse geri sayım başladı…

Görseldeki farkı bulmanız için size sunulan süre içinde başarılı olup olmadığınızı merak ediyoruz. Kaç saniyede bulabildiniz? Eğer bulmanız biraz zaman aldıysa endişelenmeyin, optik illüzyonlar ve zeka testleri üzerinde daha fazla pratik yaparak gelişim sağlayabilirsiniz.

SÜRE SONA ERDİ

Verilen zaman içinde farkı ayırt edebildiniz mi? Eğer hala bulmakta zorlanıyorsanız, ipuçlarımıza bir göz atalım.

Görünen o ki, tüm F harfleri birbirine benzerken sadece bir tanesi farklı. Eğer bu farklı olan harfi sol tarafta arıyorsanız, aramalarınıza orada son verin. Sol tarafı geçtiğinizi varsayarak, tekrar bir göz atın.

Orta bölümde de bu farklı F harfini bulamayacağınızı belirtelim. Farklı olan F harfi, sağ tarafta yer almakta. Bu ipucunu da dikkate alarak görseli yeniden inceleyin.

Eğer hala bulmakta zorlanıyorsanız, gözlerinizi sağ alt köşeye çevirmeniz gerektiğini söyleyelim.

İŞTE TESTİN CEVABI

Eğer F harfini bulamadığınız için üzgünseniz, sizi rahatlatacak görsel ipucumuzu paylaşalım. Böyle testlerle düzenli olarak uğraşarak algı yeteneklerinizi keskinleştirebilirsiniz. Pes etmeyin ve bu tür zeka testlerini yapmaya devam edin.