Optik illüzyonlar, beyinlerimizin algıladığı gerçeklikten farklı görsel fenomenlerdir. Bu yanılsamalar, var olmayan nesneleri görmemize veya mevcut olmayan nesneleri varmış gibi algılamamıza neden olabilir.

Optik yanılsama tasarımlarında sıklıkla üçgen, daire, kare, dikdörtgen gibi temel geometrik şekiller tercih edilir. Bu şekiller, zihni şaşırtmak ve yanılsamayı meydana getirmek için çeşitli düzenlemelere tabi tutulur.

Gerçekte mevcut olmayan bir nesneyi fark etmeye veya görünmez bir detayı keşfetmeye hazır olun. Zihninizi zorlayacak bu görsel bulmaca serüvenine başlamaya ne dersiniz?

RESİMDEKİ GİZLİ GEYİĞİ BULABİLİR MİSİN?

Bu optik yanılsama meydan okumasında, belirli bir süre içinde gizli geyiği bulabilir misiniz? İlgili resme dikkatlice bakın. Hedefiniz, 11 saniye içerisinde gizli geyiği keşfetmeye çalışmaktır.

Zaman sınırınız 11 saniye. Şimdi zaman başladı, hızlı olmanızda fayda var. Gizli geyiği fark ettiniz mi? Eğer hala bulamadıysanız, size bir ipucu verebilirim. Optik yanılsama ipucu: Büyük kayanın arkasını inceleyin. Şimdi geyiği görebildiniz mi?

GİZLİ GEYİĞİ BULDUN MU?

Optik illüzyonlar, beynimizin nesneleri gerçekte olduklarından farklı olarak algılamasına sebep olan görsel fenomenlerdir. Bu tür illüzyonlar, hareket ediyor veya form değiştiriyor gibi görünen basit desenlerden, fizik kurallarını ihlal ediyormuş gibi duran daha karmaşık tasarımlara kadar çeşitlenir.

Hem ilgi çekici hem de kafa karıştırıcı olmaları nedeniyle, bilim insanları için popüler bir araştırma alanı ve her yaş grubundan insan için keyifli bir bulmaca teşkil ederler. Acaba yukarıdaki resimde gizli geyiği fark edebildiniz mi?

OPTİK İLLÜZYON CEVABI

Verilen süre doldu. Bazıları şimdiye kadar gizli geyiği bulmuş olabilirler. Bulamayanlar için üzülmeyin. Aşağı kaydırarak bu optik yanılsama bulmacasının çözümüne ulaşabilirsiniz.