Yağ ve yemek artıklarının bulaştığı ocaklardaki kir ve yağları temizlemek aslında o kadar da zor değilmiş. İşte ocaklarınızı ışıl ışıl yapacak o yöntem...

Gün içinde en çok kullanılan alanlardan biri olan ocaklar bazen kullanılmaz hale gelir. Bu da ocağa zarar verir. Ancak ocağı çizmeden üzerindeki yemek lekelerinden kurtulmanın en etkili yolu tek bir malzemedir. Tek bir malzeme ile işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Ocak temizliğinde bir diğer sır ise üzerindeki ocak gözleri ve telleridir. Onlar varken yapılan temizlik bir işe yaramaz. Bu yüzden ocak temizliğini daha kalıcı hale getirmek için en basit yöntemi sizler için bir araya getirdik. İşte ocakları ışıl ışıl parlatmanın yöntemi...

OCAK TEMİZLİĞİ NASIL OLMALI?

Cam, siyah ya da normal nasıl olursa olsun ocak temizliğinde en dikkat edilmesi gereken detay, üzerindeki aksesuarları kaldırarak yapılan temizliktir. Çünkü göz üzerindeki aksesuarlar ve teller varken paslanma ya da yapışma ihtimali artar. Ayrıca, ocak temizliği uzun süre bekletilmemelidir. Temizliği sıcağı sıcağına yapmanız gerekir.

Karbonat İle Ocak Temizliği

Karbonat, ocak temizliğinde baş yapıttır. İşte adım adım karbonat ile ocak temizliği:

Gerekli malzemeler:

  • 2 yemek kaşığı karbonat
  • Ilık su
  • Sprey kutusu
  • Sünger

Bir sprey kutusunun içine 2 yemek kaşığı karbonat koyun. Üzerine ılık su doldurup çalkalayın. Tüm ocağa bu karışımı sıkın. 10 dakika bekleyin. Sünger yardımıyla tüm kiri alın.

Karbonat suyla birleştiğinde, ocağa zarar vermeyen doğal bir temizlik ürünü haline gelir. Ardından kalan karışımı ocak aksesuarlarına ayrı bir yerde dökün ve yıkayın. Bu yöntemle ocaklarınız ışıl ışıl parlayacak ve mutfağınız tertemiz olacak.

Bu basit ve etkili yöntemle ocak temizliğini zahmetsizce yapabilir ve ocağınızı her zaman temiz ve kullanıma hazır tutabilirsiniz.