Bitkiler, ağaçlar ve çalılar için yapılan erken bahar budaması sadece estetik bir görünüm sağlamakla kalmaz, aynı zamanda bitkilerin daha bol çiçek açmasına ve tomurcuklanmasına olanak tanır.

Uzmanlar, çoğu ağaç ve çalının budanması için en uygun zamanın nisan ve mayıs ayları olduğunu belirtirler. Ancak, nisan ayı başında ve mayıs ayı başında budanması gereken bitkiler arasında önemli farklar olduğuna dikkat çekerler.

Botanik uzmanları, özellikle mayıs ayının başında budanması gereken beş bitki türüne işaret ederek çiçek yetiştiricilerine kritik tavsiyelerde bulunmuşlardır. Erken budama yaparak, bitkilerinizin daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde büyüdüğünü görebilirsiniz.

Botanik uzmanı Craig Wilson, çiçek açma ve büyümeyi teşvik etmek için mayıs ayında budanması gereken bitkileri şu şekilde sıralar:

MOR SALKIM FİDANI

Estetik bir güzellik sunan mor salkım, mayıs ayında budanması tavsiye edilen bitkiler arasında. Ancak ard arda yapılan budamaların bitkilere zarar verebileceği göz önünde bulundurulduğunda, mart ayında bir budama yapılmamışsa mayıs ayında budama yapılması önerilir.

Eğer ilkbahar aylarında budama fırsatını kaçırdıysanız, bir sonraki uygun dönem ağustos ve eylül ayları olacaktır.

GÜL NE ZAMAN BUDANIR?
Güllerin çok sayıda türü bulunmasına rağmen, Mayıs ayı, gül çalılarını budamak için en uygun dönemlerden biri olarak bilinir. Havaların ısınmaya başlaması ve yaz mevsiminin etkilerinin görülmesiyle birlikte, gülleri budama işlemine başlayabilirsiniz.

Budama yaparken kendinize güvenin ve endişelenmeyin. Kestiğiniz dallar daha gür şekilde çıkacak ve güller yeniden büyüyecektir. Yakın aralıklı dalları kesin, tomurcuk seviyesinin 5 ile 7 milimetre üzerinde olduğundan emin olun ve 45 derecelik açılarla kesim yapın.

ORTANCA BİTKİSİ

Ortanca bitkinizin tüm yaz boyunca çiçek açmasını ve güzel bir görüntü sergilemesini istiyorsanız, budama işlemini mutlaka Mayıs ayının ilk haftaları bitmeden gerçekleştirmeyi unutmayın.

ORMAN ASMASI

Yaban asması olarak tanınan bu bitkileri budarken, kesim işlemini yerden 25-30 cm yukarıdan yapmaya özen gösterin. Bu şekilde düzenli budama, bitkinin güçlü gelişimini ve bol çiçeklenmesini sağlayacaktır. Mayıs ayında budama için ideal bitkiler arasında orman asması da yer almaktadır.

ARMUT VE ELMA AĞACI NE ZAMAN BUDANIR?

Listenin son sırasında, en çok aşina olduğumuz meyve ağaçları bulunuyor. Özellikle Mayıs ayı içerisinde uyku halinden çıkmaya başlayan elma ve armut ağaçları, budama için en uygun durumda olacaktır. Budama işleminin son dönemine denk gelen Mayıs ayını kaçırmanız halinde, ağaçlar tomurcuklanıp büyümeye başlayacak ve budama için geç kalmış olacaksınız.

Meyve ağaçlarını budarken, ağacın tepesini kadeh şeklinde olacak şekilde ve ışığın ağacın her yerine ulaşmasını sağlayacak biçimde kesmeyi unutmayın.