Ev sahipleri ile kiracılar arasındaki gerilim giderek tırmanırken, her gün yeni bilgiler gün yüzüne çıkıyor. Ev sahipleri, yüzde 25 zam sınırının evlerinin gerçek değerini yansıtmadığını iddia ederken, kiracılar ise bu sınırı aşan ev sahiplerinden şikayetçi.

Adliyelerde yoğunlaşan davalar nedeniyle, mahkemeye başvuran taraflar çok ileri tarihlere duruşma günü almak zorunda kalıyor. Bu durumun yanı sıra, düşük kira bedeli ödeyen kiracılarını tahliye etmek isteyen mağdur ev sahipleri, hukuki yolları araştırıyor.

8 bin 575 takipçisi bulunan Hukukbil isimli kullanıcı, X sosyal medya platformundaki https://twitter.com/bilgiler_hukuki hesabından kira sözleşmeleriyle ilgili önemli bir paylaşım yaptı.

Paylaşımda, "Kira sözleşmesinin 1 yıllık yapılmış olması, bir yıllık sürenin sonunda kiracıyı çıkarabileceğiniz anlamına gelmez. Borçlar Kanunu kapsamında, kanunda yazılı haklı bir sebep olmaması hâlinde kiracının ev sahibi tarafından 12 yıldan önce çıkarılması mümkün değildir" ifadelerine yer verildi.

İLAVE: Dava süresini de katarsanız. Düz hesap 15 sene" ifadeleri yer aldı. 

Peki konut sahipleri ile kiracılar bu durumla ilgili neler söyledi? İşte o paylaşıma gelen yorumlar...