Kavurucu sıcaklar tüm Türkiye'yi etkisi altına alırken, sıcak hava karpuzu da vurdu. Adana'da tonlarca karpuz tarlada kalırken, 'yanık' krizi tüketicinin de cebine yansıyacak. Kilosu 20 TL'den satılan karpuzun önümüzdeki hafta 30-40 TL'ye kadar çıkabileceği tahmin ediliyor.

Karpuz denilince akla Adana gelir, ancak Adana'nın kavurucu sıcağı bu kez karpuzları yaktı. Hasat zamanı tarladaki karpuzlar aşırı sıcaklardan dolayı zarar gördü. Bu durum hem Adana'daki çiftçiyi hem de İstanbul'daki pazarcıyı zor durumda bıraktı.

ÇOĞU KARPUZ YANIK GELİYOR

İstanbul'daki pazarlarda bazı tezgahlar Adana karpuzlarıyla dolu olsa da gelen ürünlerin durumu pek iç açıcı değil. Çoğu karpuzun bir kısmının yanık olduğu gözlenirken, birçok karpuzun da ziyan olduğu belirtiliyor.

YANIK KARPUZUN FATURASI TEZGAHA YANSIYACAK

Yanık durumuna göre fiyatların tezgahlarda değişiklik gösterdiği görülürken, yanık karpuzun maliyeti tezgahlara yansıyacak. Kilosu 20 TL'den satılan karpuzun, önümüzdeki hafta 30-40 TL'den satılabileceği öngörülüyor.

BU YAZ KARPUZLAR TEKİRDAĞ VE SİLİVRİ'DEN

Show Haber'de yer alan habere göre, bu sene Adana karpuzuna biraz hasret kalınacağını belirten bazı esnaflar, artık karpuzların Tekirdağ ve Silivri'den geleceğini ifade etti.