Yaz mevsiminin yaklaşması ve sıcaklıkların artmasıyla birlikte çeşitli hastalıkların riski de artıyor. Sıcak havanın kalbi yorması, birtakım kalp hastalıklarını da meydana getiriyor. Kalbinizi serin tutmak için bu önerilere mutlaka kulak verin. İşte sıcak havanın neden olduğu kalp hastalıkları ve öneriler...

Sıcak Havaların Kalbe Etkileri

Yaz mevsimi, kalp sağlığını en çok etkileyen faktörlerden biridir. Kalp hastalarının sıcak havalarda daha dikkatli olması gerektiğini belirten Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nevrez Koylan, “Hiç şüphesiz sıcak havalar kalbimize iyi gelmiyor, en çok da kalp hastalıkları olan kişilere. Ancak sağlıklı bir yaz için bazı basit önlemlerle kalbimizi serin tutmanın pek çok yolu var” açıklamasında bulundu.

Yaza yavaş yavaş merhaba derken sıcak havalar kendini göstermeye başladı. Havadaki yüksek sıcaklık yüzünden vücudun kendi iç ısısını korumak için daha fazla uğraştığını ve bunun sonucunda kalp, akciğerler ve böbrekler üzerine daha çok yük bindiğini söyleyen Prof. Dr. Nevrez Koylan, “Kuşkusuz yaz deyince pek çoğumuzun kendini her daim dışarı atası olsa da günün belirli saatlerinde dikkatli olmakta fayda var” dedi.

Prof. Dr. Nevrez Koylan; koroner kalp hastalığı, kalp yetersizliği, hipertansiyon ve ritim bozukluğu olan kalp hastalarına yaz mevsimini rahat atlatabilmeleri için önerilerde bulundu.

Kalp Hastalıkları ve Yaz Ayları

Koroner Kalp Hastalığı

Eğer koroner kalp hastalığı nedeniyle nitrat spreyi veya nitrat tipi bir ilaç kullanılıyorsa, dikkatli olmakta fayda var. Nitratlar damarları hızla genişlettikleri için tansiyon düşürücü bir etkiye sahiptirler. Bu durum, sıcakta sıvı kaybıyla birlikte bayılmaya yol açabilir. Ayrıca sıcak ortam ve sıvı kaybı, kanın yoğunlaşması sonucunda kalp krizlerinin artmasına neden olabilir.

Kalp Yetersizliği

Kalp yetersizliği olan kişiler mutlaka serin yerlerde bulunmalıdır. Ağır kalp yetersizliğinde hastanın aldığı sıvıyı da kısıtlı tutmak gerekebilir. İdrar sökücü ilaç kullananlarda halsizlik ve ayağa kalkarken baş dönmesi gibi belirtiler gözlemlenirse ilaçlar doktor tarafından yeniden düzenlenebilir.

Hipertansiyon

Hipertansiyonlu hastalarda sıcak ortamların ve sıvı kaybının iki yönlü etkisi vardır. Sıvı kaybı ve idrar sökücü tansiyon ilaçları bu durumu hızlandırır ve vücut sıvı kaybını engellemek için damarları büzen mekanizmaları devreye alır, bu da tansiyonun yükselmesine neden olur. Ayağa kalkarken ani tansiyon düşmeleri ve sersemlikler de ortaya çıkabilir. Tansiyon belirgin şekilde dalgalanır ki bu da kalp krizi ve inme riskini ciddi oranda artırır.

Ritim Bozuklukları

Yaz aylarında ritim bozuklukları da dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. Terlemeyle birlikte vücuttan potasyum ve magnezyum gibi mineraller atılır ve bu durum, özellikle kalp hastalarında çarpıntıyı ve hayatı tehdit eden ritim bozukluklarını tetikler. Sağlıklı bireylerde de yaz aylarında çarpıntı şikayetlerinde artış gözlenir. Uzun süren ve sık tekrarlayan çarpıntılar günlük yaşamı etkiler. Çarpıntıyla birlikte tansiyon düşmesi ve bayılma gibi şikayetler olursa mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Serin Kalmak İçin 10 Öneri

Bol sıvı alın: Sıvı almanın en iyi yolu su içmektir, bu yüzden zararlı içeceklerden kaçının. Kahve, çay ve enerji içecekleri gibi kafeinli içeceklerde ölçülü olun.

Sıvı alımının kısıtlandığı durumlarda dikkatli olun: Ağır kalp yetersizliği veya böbrek yetersizliği gibi bir durum varsa, alınacak sıvı miktarı açısından doktorunuza danışın.

Soda ve maden sularını ölçülü tüketin: Kan basıncını artırabileceği ve kalp yetersizliği bulgularını kötüleştirebileceği bilinir.

Soğuk yemekleri tercih edin: Salata ve zeytinyağlı sebzeler gibi soğuk yemekler hem sıvı içerikleri fazladır hem de iyi birer vitamin ve mineral kaynağıdır.

Evinizi serin tutun: Evdeki lambaları ve ısı yaratabilecek diğer elektrikli cihazları sadece gerektiğinde kullanın.

Serin yerlerde oturun ve uyuyun: Oturmak ve özellikle uyumak için evin en serin bölgesini tercih edin.

Hafif ve bol giysiler giyin: Terlemeye engel olmayan doğal kumaşlardan giysiler tercih edin.

Denize sabah erken veya öğleden sonra gidin: Sabah 11.00’den önce ve öğlen 15.00’ten sonra, mümkünse aç olarak denize girin.

Güneş koruyucu kullanın: Gölgede olsanız da bir güneş koruyucu kullanın, şapka takın ve su içmeyi sürdürün.

Aşırı fiziksel egzersizlerden kaçının: Sıcak havalarda aşırı fiziksel egzersiz yapmak kalbi zorlayabilir.

Bu önerilerle yaz mevsimini sağlıklı ve güvenli bir şekilde geçirebilirsiniz. Unutmayın, kalp sağlığınızı korumak için her zaman doktorunuza danışarak hareket etmek en doğrusudur.