EYT düzenlemesinin ardından 2 milyon 250 bin daha fazla vatandaşın emeklilik mertebesine ulaşması, Türkiye'de emekli nüfusunu 16 milyonu aşkın bir sayıya taşıyarak rekor bir seviyeye ulaştırdı.

Emekliler, toplumun en kalabalık sosyal katmanını oluştururken, yılın başında aldıkları zamma tepki gösterdiler. Bayram ikramiyeleri konusunda umdukları haber gelmedi ve yapılan ödemeler, istenen miktarın oldukça altında kaldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, emeklilerin sabit artış beklentilerine "devletin kasasında yeterli para bulunmadığı" şeklinde cevap verirken, seçim öncesinde milyonlarca emekliye yönelik olarak banka promosyonlarındaki artış, bir "müjde" olarak sunuldu. Ancak bu zam, başlangıçta yalnızca Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank gibi kamu bankalarını kapsadı.


ÖZEL BANKALARDAN PROMOSYON ZAMMI GELİYOR

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın 28 Mart'ta promosyon ödemelerinin yapılacağını duyurmasının ardından, Türkiye'nin önde gelen özel bankaları ile promosyon miktarlarının artırılması konusunda anlaşma sağlanmak üzere olduğu ifade edildi.

Milyonlarca emekli, özellikle geçmişte kamu bankalarına kıyasla daha yüksek promosyon ödemeleri yapan özel bankalarla anlaşma yoluna gitmişti. Ancak Garanti BBVA ve İş Bankası gibi büyük özel bankalar, bir yılı aşkın süredir promosyon kampanyalarında herhangi bir artış yapmamıştı.

Bakan Işıkhan'ın açıklamalarının ardından, iki büyük bankanın da müşteri kaybını önlemek ve kamu bankalarıyla rekabet edebilmek adına promosyon ödemelerine zam yapma çalışmalarını hızlandırdığı bilgisi paylaşıldı. Özel bankaların, Ramazan Bayramı öncesinde artırılmış promosyon miktarlarını resmi olarak açıklaması bekleniyor.

ÖZEL BANKALARIN PROMOSYON ÜCRETİ NE OLACAK

Güncel olarak en düşük emekli maaşı olan 10 bin TL ve üzerinde aylık alan emeklilere Garanti BBVA 8 bin 500 TL, İş Bankası ise 7 bin 500 TL promosyon sunmakta.

Yapılacak değişiklik sonrası, iki bankanın da promosyon ödemelerinde tavan tutarını 12 bin TL'nin üzerine çekmesi bekleniyor.

Kaynak: Halktv