Türkiye, şehir içi toplu ulaşımda yeni bir döneme giriyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın açıklamasına göre, Türkiye Kart ile toplu ulaşım araçlarını kullanmak hem daha kolay hem de daha güvenli hale gelecek. Bu yenilikçi projeyle, teknolojiyi şehir içi toplu ulaşım ile bir araya getiriliyor.

81 İlde Geçerli Olacak

PTT A.Ş. ve Vakıf Katılım arasında, birçok bankacılık işlemini de kapsayan bir iş birliği protokolü imzalandı. PTT Pul Müzesi’nde düzenlenen imza töreninde konuşan PTT A.Ş. Genel Müdürü Hakan Gülten, kent içi toplu ulaşımda kullanılan kartlarda yeni bir dönemin başlayacağını belirtti. Gülten, Türkiye Kart’ın 2025 yılında 81 ilin tamamında faaliyete geçeceğini ve farklı şehirlerin toplu ulaşım kartlarının entegre edileceğini ifade etti. Bu yenilikçi projenin 2024 sonuna kadar ülke genelinin yüzde 50'sine ulaşması bekleniyor.

Türkiye Kart Nedir?

Türkiye Kart, şehir içi toplu ulaşım araçlarında tüm sistemlerle entegre olacak şekilde tasarlandı. Bu yenilikle birlikte yurttaşlar, bulundukları şehrin dışında da aynı kart aracılığıyla toplu taşıma araçlarından faydalanabilecek.

Şehir İçi Toplu Ulaşım Kartlarının Kullanımı Sona Erecek

Türkiye Kart Projesi, kredi kartlarına da entegre edilecek ve dünya çapında eşsiz bir teknoloji olacak. Gülten, Türkiye Kart'ın karekod ve cep telefonu ile ödeme sistemlerini de destekleyeceğini belirtti. Projenin ilerleyen dönemlerde şehir içi toplu ulaşım kartlarının kullanımını sona erdirmesi bekleniyor.

Türkiye Kart ile şehir içi ulaşımda önemli bir kolaylık sağlanacak ve bu yenilik sayesinde ulaşım daha pratik ve erişilebilir hale gelecek.