Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Saray'daki kabine toplantısı sonrası basına yaptığı açıklamada, hastanelerde yaşanan randevu aksaklıkları ve kapasite sorunlarını öne çıkan problemler arasında sıraladı. Koca, randevu disiplininin sağlanması için yeni önlemlerin alındığını belirtti.

Randevu Alıp Gelmeyen 23 Milyon Kişi Var

Bakan Koca, geçen yıl randevu alıp gelmeyen kişi sayısının 23 milyon, bu yılın ilk üç ayında ise 6 milyon olduğunu açıkladı. Koca'nın ifadelerine göre, "Randevu alıp gelmeyenlere yönelik olarak 15 gün boyunca yeniden randevu alma kısıtlaması getirildi ve bu, randevuya sadakat oranını yükseltti. Ancak, randevu sahipleri son dakikaya kadar iptal hakkına sahipti ve bu durum son dakika iptallerinde bir artışa yol açtı." dedi. Bakan, 25 milyon tekil vatandaşın toplamda 81 milyon randevuyu son dakikalarda iptal ettiğini bildirdi, bu durumun hastanelerdeki kapasite kullanımını olumsuz etkilediğini vurguladı.

Kapasite Sorunlarına Dair Çözüm

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, randevu sistemine ilişkin yaşanan aksaklıklar ve bu durumun hastanelerde yarattığı kapasite sorunlarına dair çözüm önerilerini dile getirdi. Koca, son dakika iptalleri nedeniyle kullanılamayan 17 milyon randevu kapasitesine değinerek, bu boşlukların yeni bir yöntemle doldurulacağını belirtti.

Randevuma geleceğim Sistemi Hayata Geçiyor

Bakan, "Randevuma geleceğim" şeklinde bir onay sistemi getirileceğini, randevu sahiplerinin randevularını önceki gün saat 23.59'a kadar onaylamaları gerektiğini ifade etti. Onaylanmayan randevuların başka hastalara verileceğini belirten Koca, bu yöntemle atıl kalan kapasitelerin etkin kullanılacağını ve bunun yüzde 20'lik bir kapasite artışı sağlayacağını vurguladı.

Birden Fazla Randevu Alamayacaklar

Ayrıca, onay verip gelmeyen hastaların aynı branştaki herhangi bir hekimden veya sağlık tesisinden randevu almalarının engelleneceğini, aynı klinikten birden fazla randevu alınamayacağını söyledi. İki randevu alıp da ikisine de gelmeyen kişiler için 15 günlük bir süre boyunca tüm branşlardan randevu alma hakkının kısıtlanacağını açıkladı. Koca, "Bu yeni sistemle başlıyoruz ve uygulama sürecinde ilave tedbirler almaya devam edeceğiz." diyerek sözlerini tamamladı.