Fırat Üniversitesi'nin 1 Milyon 150 Bin 325 TL'lik Projesi Desteklenmeye Hak Kazandı

Fırat Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Adli Bilişim Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şengül Doğan'ın yürütücülüğünü yaptığı 'Beyin Tabanlı Dilsel Gelişim Keşif Mimarisinin Makine Öğrenmesi Yöntemleri Kullanılarak Oluşturulması: KÂŞİF' isimli projesi TÜBİTAK 2519 – COST Çalışma Grubu Destek Programı tarafından desteklenmeye hak kazandı.

PAYLAŞ

Proje ile ilgili bilgiler veren Teknoloji Fakültesi Adli Bilişim Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şengül Doğan, bu projede EEG ve yapay zekâ tekniklerini kullanarak daha derin dil yeteneklerinin ölçülebileceği bir sistem tasarlanacağını belirterek, projenin bütçesinin 1 Milyon 150 Bin 325 TL olduğunu belirtti.

Doç. Dr. Doğan “ Proje temel olarak üç ana hedefte çalışmalar gerçekleştirilecek. Bunlar ana dil tespiti, çok dilli bireylerin tespiti ve mental okuma kapasitesinin ölçülmesi olarak adlandırılacak. Bunun yanı sıra yapay zekâ tabanlı yeni bir hesaplamalı dil modeli önerilecek ve bu dil modeliyle korteks haritası çıkarılacak dilsel gelişim için gerekli olan beyindeki bağlantılar ortaya çıkarılacaktır “diye konuştu.

 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN