Fırat Üniversitesi Hastanesi'nde Emzirme Haftası Etkinlikleri

Fırat Üniversitesi Hastanesi'nde 1-7 Ekim Emzirme Haftası nedeniyle etkinlik düzenlendi.

PAYLAŞ

1-7 Ekim Emzirme Haftası nedeni ile Fırat Üniversitesi Hastanesi’nde etkinlik düzenlendi.

Bu kapsamda Fırat Üniversitesi Hastanesi Poliklinik girişinde stant kuruldu. Kurulan stantta hemşireler anne adaylarına anne sütünün önemi ve emzirme hakkında bilgi verdi.

 

 

Daha sonra Fırat Üniversitesi Hastanesi Konferans Salonunda Emzirme Haftası nedeni ile bir eğitim sunumu gerçekleştirildi.

Gerçekleştirilen eğitime çok sayıda sağlık çalışanı katıldı.

 

 

1-7 Ekim Emzirme Haftası nedeni ile kurulan stantta konuşan Fırat Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. İrfan Kaygusuz, anne sütüne dikkat çekmek, emzirmenin önemini annelere aktarabilmek açısından ülkemizde 1-7 Ekim tarihlerinin her yıl Emzirme Haftası olarak kutlandığını söyledi. Prof. Dr. İrfan Kaygusuz, 1-7 Ekim Emzirme Haftası etkinlikleri çerçevesinde Fırat Üniversitesi Hastanesi olarak annenleri bilgilendirmek, anne sütünün kendilerine önemini anlatmak açısından hastanede bir stant açtıklarını, bu stantta hemşirelerin anne adaylarına anne sütünün önemi ve emzirme hakkında bilgi verdiklerini söyledi.

Fırat Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. İrfan Kaygusuz, yapılan bu önemli etkinlikten dolayı emeği geçenleri tebrik etti ve onlara teşekkür etti.

 

 

“EMZİRME İLE ANNE VE ÇOCUK ARASINDA DUYGUSAL BAĞ OLUŞMAKTADIR”

Prof. Dr. İrfan Kaygusuz, anne sütünün bilindiği gibi hazır bir gıda olduğunu ve çocuğa ulaştırılması açısından rahat bir gıda olduğunu, ayrıca emzirmenin anne ve çocuk arasındaki duygusal bağın oluşmasında ve gelişmesinde katkısı olduğunu, anne sütünün bazı özel hormonlar ve enzimler içerdiği için çocuğun daha iyi beslenmesini, büyümesini ve gelişmesini sağladığını ifade etti.

Anne Sütü ile Çocuğun Tüm Besin İhtiyaçları Karşılanmaktadır…

Prof. Dr. İrfan Kaygusuz, anne sütünün özellikle ilk 6 ayda içerdiği besin içerikleri sebebi ile çocuğun tüm besinsel ihtiyaçlarını karşıladığını, bu neden ile de yenidoğan bebeklerin emzirilmesinin son derece önem arz ettiğinin altını çizdi.

“ANNE SÜTÜ BEBEĞİN ÜMMİN SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRMEKTEDİR”

Fırat Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. İrfan Kaygusuz, anne sütünün hastalıklar açısında çok ciddi koruyucu faktörler içerdiğini, anne sütünün özellikle ümmin sistemi güçlendirdiğini, orta kulak iltihaplarının gelişmesini engellediğini, anne sütünde bulunan bu özelliklerin annelere ve anne adaylarına aktarıldığı takdirde emzirmenin daha sık olacağını ifade etti.

“MEME KANSERİ EMZİREN ANNELERDE DAHA AZ GÖRÜLMEKTEDİR”

Fırat Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. İrfan Kaygusuz, emzirme işlemi ile annelerin kendilerini de koruduğunu, kadınlarda özellikle çok sık görülen meme kanserinin emziren annelerde daha az görüldüğünü, emzirmenin bu açıdan hem anneyi hem de bebeği koruyan çok ciddi bir aktivite olduğunu, en az 24 ay anne sütünü tüm bebekler için önerdiklerini ve anne sütünün bebeğe annenin en büyük hediyesi olduğunu ifade etti.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN