SGK uzmanı Özgür Erdursun, Temmuz ayında SGK ve Bağ-Kur emekli aylıklarına enflasyon zammı dışında ekstra bir artış yapılacağını duyurdu.

SGK uzmanı Özgür Erdursun, milyonlarca emekliyi sevindirecek açıklamalarıyla yine gündeme oturdu. Önceki maaş zamları dönemlerinde isabetli tahminleriyle bilinen Erdursun, bu kez Temmuz ayında yapılacak emekli zammının yalnızca enflasyon farkıyla sınırlı kalmayacağını ifade etti.

Mayıs ayı enflasyon verilerinin açıklanmasıyla birlikte, emeklilerin alacağı maaş artışı büyük ölçüde netleşmişti. Ocak 2024'te tüm emeklilere yapılan yüzde 49.25'lik zam, en düşük emekli maaşını ancak 10 bin liraya çıkarabilmişti. Ancak, bu zam ilk beş ay içinde enflasyon karşısında eriyerek etkisini yitirmişti.

Merkez Bankası'nın 6 aylık enflasyon tahminlerine göre yapılan hesaplamalar, memur emeklileri hariç tüm emeklilere yüzde 25-26 oranında zam yapılacağını gösteriyordu. Ancak bu oran, geçim sıkıntısı çeken emekliler arasında seyyanen zam ve refah payı beklentisinin artmasına neden olmuştu.

Emeklilerin düşük maaşları nedeniyle tepki gösterdiğine dikkat çeken Özgür Erdursun, bu nedenle hükümetin emeklilere refah payı verebileceğini belirtti. Seyyanen zam yapılması gibi bir beklenti olmadığını vurgulayan Erdursun, beklenen yüzde 25-26 oranındaki emekli zammının birkaç puan daha eklenerek yüzde 30'a tamamlanabileceğini söyledi.