Milyonlarca emekli ve kamu işçisinin merakla beklediği haber geldi. Emekliler, yarından itibaren ikramiyelerini almaya başlayacak. 1 milyon kamu işçisi için de tarih Resmi Gazete'de yayınlandı. İşte emekliler ve işçiler için ikramiye ödeme takvimi...

Geçen hafta açıklanan bilgiye göre, emeklilerin Kurban Bayramı ikramiyeleri 10-14 Haziran 2024 tarihleri arasında ödenecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu tarihleri duyurmuştu.

BAYRAM İKRAMİYESİ ÖDEME PLANI

  • Emeklilerin 4A, 4B ve 4C kapsamına göre ikramiyeleri farklı günlerde yatırılacak.
  • 4C (Emekli Sandığı) kapsamındaki emeklilerin ikramiyeleri 10 Haziran 2024'te yatırılacak.
  • 4B (Bağ-Kur) kapsamındaki emeklilerin ikramiyeleri 11 Haziran 2024'te ödenecek.
  • 4A (SSK) kapsamındaki emeklilerin ikramiyeleri ise 12-14 Haziran 2024 tarihleri arasında hesaplara geçecek.

EMEKLİ İKRAMİYESİ NE KADAR?

Emeklilere ödenecek ikramiye tutarı 3 bin lira olarak belirlenmiştir. Toplamda 42 milyar lira ikramiye ödemesi yapılacak.

KİMLER EMEKLİ İKRAMİYESİ ALABİLECEK?

SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı emeklilerinin yanı sıra dul ve yetim maaşı alanlar, yaşlılık parası alanlar, şampiyon sporcular, şehit yakınları, gaziler, terörden zarar gören sivil vatandaşlar ve güvenlik korucuları da bu ödemeden faydalanabilecek.

KAMU İŞÇİLERİ İÇİN İKRAMİYE MÜJDESİ

Kamu işçilerine yılın ikinci yarısında verilecek olan ikramiyenin (tediye) tarihleri belirlendi. Bu karar, Resmi Gazete'de yayımlandı.

KAMU İŞÇİLERİ NE ZAMAN İKRAMİYE ALACAK?

Kamu işçilerinin ikramiyeleri 14 Haziran ve 13 Aralık tarihlerinde iki taksit olarak ödenecek. Maden işletmelerinde yeraltı işlerinde çalışan işçilere yapılacak ilave tediyenin tamamı ise 23 Aralık'ta ödenecek.

KAMU İŞÇİLERİ NE KADAR İKRAMİYE ALACAK?

Kamu işçilerine ödenecek tediye miktarı, maaşa göre değişiklik gösterecek. İlave tediyeye esas olan aylık kazançların hesabında fazla mesai, evlilik, çocuk zamları veya primleri, ayni yardımlar, hafta ve genel tatil ücretleri dikkate alınmayacak. Alınan ücretin 30 güne bölünmesi sonrasında çıkan tutarın 13 ile çarpılması yaklaşık ödeme tutarını verecektir. Vergi indirimleri dahil en düşük kamu ikramiyesi 8 bin lira civarında olacak.

KİMLER İKRAMİYE ALABİLECEK?

Tediyeden kadrolu taşeronlar, kamu işçileri ve 4D’li sürekli işçiler yararlanabilecek. Belediyelerde taşeron olarak çalışırken belediye şirketlerine geçirilen işçiler ise bu uygulamadan yararlanamayacak.