Milyonlarca emekli ve asgari ücretli, temmuz ayında yapılacak zamları merakla bekliyordu. Millet Haber Ajansı Genel Yayın Yönetmeni Sinan Burhan, Hazine ve Maliye Bakanlığı kaynaklarından aldığı bilgiyi canlı yayında paylaştı.

Milyonlarca emeklinin gözü, zam oranlarında. Ocak ayındaki zamdan memnun kalmayan emeklilerin zam ve refah payı beklentileri artmış durumda. Zam oranları, haziran enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından netleşecek. Emekliler, 6 aylık enflasyon oranı kadar net zam alırken, refah payı ile ilgili belirsizlik devam ediyor.

Millet Haber Ajansı Yayın Yönetmeni Sinan Burhan, tv100'ün popüler programlarından biri olan Gürkan Hacır ile Taksim Meydanı'nda, Hazine ve Maliye Bakanlığı kaynaklarından aldığı bilgiyi paylaştı.

Burhan, "Emekliler zam bekliyor. Ben Hazine ve Maliye Bakanlığı ile görüştüm. Sadece enflasyon farkı var. Refah payı, ilave bir iyileştirme söz konusu değil. Sadece enflasyon farkı temmuz ayında zam olarak gelecek. Asgari ücrete zam düşünülmüyor." dedi.

EMEKLİ MAAŞ ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Emekli maaşları, 6 aylık enflasyon oranında zamlanıyor. Nisan ayı itibarıyla emeklilerin maaş zammı şimdiden yüzde 18,72 oldu.

Piyasa katılımcıları anketine göre, temmuzda emekli maaşlarına yaklaşık yüzde 25 oranında zam yapılması bekleniyor.

Ocak ayında memur emeklisi ile SSK ve Bağkur emeklisinin maaş zammı arasındaki 12 puanlık fark yasal düzenleme ile kapatılmış ve tüm emeklilere yüzde 49,25 zam yapılmıştı.

En düşük emekli maaşı, 1 Ocak itibarıyla 7 bin 500 liradan 10 bin liraya yükseltilmişti. Kök maaşı 10 bin liranın altında olan tüm emeklilerin maaşları 10 bin liraya çıkarılmıştı.