Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, elektronik sigaraların yasaklanabileceğine dair sinyal verdi. “Müsaade edemeyiz” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Dünya Tütünsüz Günü ve Çevre Hastası Programı" kapsamında Vahdettin Köşkü’nde, dünya çapından gelen gençleri ağırladı. Programa serbest dalış rekortmeni milli sporcu Şahika Encümen, milli para yelken sporcusu Miray Ulaş, dünya şampiyonu milli boksör Ayşe Çağırır, milli atlet Mizgin Ay, oyuncu Berat Efe Parlar ve farklı ülkelerden gelen öğrenciler katıldı.

“HER YIL 85 BİN İNSANIMIZI TÜTÜN CANAVARINA KURBAN VERİYORUZ”

Programda konuşan Erdoğan, “Milyarlarca dolarlık sigara endüstrisi, çocuklarımız başta olmak üzere toplumun tüm kesimlerini hedef alıyor. Tütün endüstrisi yeni ürünler ve kanuni boşluklardan yararlanarak insanların hayatı pahasına kazancını artırıyor. Rakamlar sorunun boyutlarını gözler önüne seriyor. Dünyada her gün 20 bin kişi sigaradan kaynaklanan hastalıklar nedeniyle hayatını kaybediyor. Türkiye’de ise her yıl 85 bin insanımızı tütün canavarına kurban veriyoruz. Tütün sadece insanı zehirlemekle kalmıyor, aynı zamanda dünyamızı da kirletiyor. Dünya genelindeki çocuk nüfusunun yaklaşık yarısı, tütün dumanının kirlettiği havayı solumak zorunda kalıyor. Sigara dumanı 4 binden fazla toksik ve kanserojen madde içeriyor. Tütün ürünlerinin içindeki toksinler, içmeyen kişiler için kirli bir ortam yaratıyor. Tütün kullanmayan ama pasif içici olanların durumu daha da vahim. Sigaranın tüm zararlarına rağmen tütün endüstrisi büyümeye devam ediyor ve her yıl 700 milyar dolar kazanç sağlıyor. Gençlik yıllarımdan itibaren sigaraya karşı verdiğim mücadeleyi milletimiz çok iyi bilir. Yakın çevremizden başlayarak tütün kullanan herkesi bu zararlara karşı uyardık, sigara paketlerine el koyduk ve bırakacaklarına dair söz aldık” şeklinde konuştu.

“GENÇLERİMİZİ SİGARA BAĞIMLILIĞINA KARŞI BİLİNÇLENDİRMEYE ÖZEN GÖSTERDİK”

Erdoğan, sigaraya karşı yapılan yasal düzenlemelerden bahsederek, “Çeşitli etkinliklerle gençlerimizi sigara bağımlılığına karşı bilinçlendirmeye özen gösterdik. Kapalı mekanlarda sigara içme yasağından para cezalarının arttırılmasına ve yüksek vergi uygulamalarına kadar önemli adımlar attık. Sağlık uyarılarının sigara paketlerinde daha görünür ve etkili olmasını sağladık. Dumansız hava sahası ve havanı koru kampanyaları ile toplumsal farkındalığı artırmaya çalıştık. Tütün ürünlerine karşı en kararlı mücadeleyi yürüten hükümetler bizim hükümetlerimizdir. Tavizsiz tavrımız neticesinde sigara kullanımında az da olsa bir gerileme yaşandığını memnuniyetle gözlemliyoruz. Bu tehlikeye karşı tüm vatandaşlarımızın ve insanlığın teyakkuz halinde olması gerektiğine inanıyorum. Mücadelemizi daha kararlı şekilde sürdüreceğiz. Akranlarınıza örnek olduğunuz için hepinizi tebrik ediyorum” dedi.

“DENİZLERİMİZE ULAŞAN 8 MİLYON TON ÇÖPÜN YÜZDE 73’Ü SİGARA İZMARİTİ”

Programa katılan Serbest Dalış Rekortmeni Şahika Encümen, deniz altındaki sigara izmariti sorununa dikkat çekerek, “Denizlerimizde en çok sigara izmariti atığı ile karşılaşıyorum. Denizlerimize ulaşan 8 milyon ton çöpün yüzde 73’ü sigara izmariti. Küresel iklim krizinde denizlerimiz atıklarımız yüzünden boğuluyor. Sıfır atık elçisi olarak yaptığımız çalışmalar umut veriyor. Nefesimizin sonuna kadar mücadeleye devam etmeliyiz” dedi.

İspanya’dan katılan öğrenci Stella Corbera, ülkesinde tütün mamullerinin kullanımına ilişkin yeni bir yasadan bahsetti. İspanya’da tütün şirketlerinin sigara izmaritlerinin temizlenmesi için sorumlu tutulduğunu söyleyen Stella, “Sürdürülebilirlik ve sorumluluğu teşvik eden girişimleri desteklemenin zamanı geldi” dedi. Erdoğan ise İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ile görüşerek kanun metnini isteyeceğini belirtti.

“ÇİLEK ÜRETİMİYLE GEÇİM KAYNAĞI”

Batman Sason’dan çilek üreticisi Emrullah Işık, ailesinin 2007 yılına kadar tütün tarımı yaptığını anlatarak, “Devlet desteğiyle çilek üretimine başladık. Şu an 400 çiftçimizin geçim kaynağı çilek tarımıdır. Ürettiğimiz ürünlerle ekonomiye katkı sağlıyoruz. Destekleriniz için teşekkür ederiz” dedi.

Milli atlet Mizgin Ay ise çocukluğunda pasif içicilik nedeniyle yaşadığı sorunları anlatarak, “10 yaşında spora başladım ve antrenmanlarda zorlanıyordum. Bir gün antrenmanda bayıldım ve hastaneye gittik. Sigara dumanı nedeniyle akciğer kapasitem düşmüştü. Antrenörüm ailemle görüştü ve sigara içilmemesini istedi. İlk yılımda Türkiye şampiyonu oldum. 45 Türkiye rekoru kırdım. 2017’de dünya yıldızlar atletizm şampiyonasında 100 metrede ilk dünya şampiyonluğunu elde ettim. Pasif içiciliğin yan etkilerini hala hissediyorum. Gelecek nesiller için sigarasız bir ortam oluşturmak için elimden geleni yapacağım” dedi.