Elazığ'ın Yöresel Lezzeti Kavurmalı Gömme Nasıl Yapılır?

MasterChef All Star programının bu geceki bölümünde takımlar, Türkiye'nin 7 bölgesinden börek konseptinde mücadele verdi. Yarışmada Doğu Anadolu bölgesinden Elazığ Yöresine ait kavurmalı gömme de menü de yer aldı. Kavurmalı gömmenin MasterChef All Star'da yer alması Elazığ'ın yemek kültürüne ve şehrin tanıtımına büyük katkı sundu.  İştahları kabartan kavurmalı gömme nasıl yapılır? işte tarifi...

PAYLAŞ

Tv 8'de her akşam yayınlanan Türkiye'nin en çok izlenen yemek yarışması MasterChef All Star'ın bu geceki programında kırmızı ve mavi takımlardan Türkiye'nin 7 bölgesinden 7 çeşit börek yapmaları istendi. 

Yarışmada Akdeniz bölgesinden Adana Böreği, Marmara Bölgesinden Sakarya yöresine ait Pırasalı börek, İç Anadolu Bölgesinden Eşkişehir yöresine ait Çi börek, Ege bölgesinden Aydın yöresine ait paşa böreği, Doğu Anadolu bölgesinden Elazığ yöresine ait Kavurmalı Gömme, Füney Doğu Anadolu Bölgesinden Gazi Antep Yöresine Ait Ziytinli börek, Karadeğiz bölgesinden Sinop yöresine ait Ispanaklı börek menüde yer aldı.

Yarışmada  Elazığ yöresine ait kavurmalı gömmeyi mavi takımdan Barış, Kırmızı takımdan ise Ayaz yaptı. 

Yarışma sonunda programın sunuculuğunu ve jüriliğini yapan ünlü şefler Mehmet Yalçınkaya, Danilo Zanna ve Somer Sivrioğlu böreklerin tadımını yaptı. 

Elazığ'ın geleneksel yemeği kavurmalı gömmenin kazananı Kırmızı takım oldu. Şef Mehmet Yalçınkaya, Kavurmalı Gömmeden övgüyle bahsederek 'Yörenin en lezzetli yemelerinden biridir' yorumunda bulundu. 

Elazığ'ın kavurmalı gömme MasterChef All Star'da yer alması Elazığ'ın yemek kültürüne ve tanıtımına büyük katkı sundu. 

İştahları kabartan kavurmalı gömme nasıl hazırlanır?  İşte tarifi...

Gömme Malzemeleri Nelerdir

  • Kepekli un
  • Kavurma
  • Ceviz
  • Tereyağı
  • 1 Kuru Soğan
  • Bir miktar pul biber ve tuz

Gömme Nasıl Yapılır

Kepekli una bir miktar tuz ve su ilave edilerek kulak memesi yumuşaklığında hamur yapılır. Kavurma ayrı bir tencerede biraz kavrulur. Soğan küçük küçük doğranarak yine ayrı bir tencerede kavrulup biraz su ilave edilerek hafifçe pişirilir. Pul biber, tuz, hafif kızarmış soğan, kavurmaya eklenir. Bu arada ceviz havanda dövülür, fırın tepsisinin altı yağlanır ve daha önce hazırlanan hamurdan yumurta büyüklüğünde parçalar alınarak serilir. Üzerine hazırlanan kavurma, soğanlı harçtan yapılır. Harcın üzerine bir yufka daha serilip bu yufkanın üzerine ise dövülmüş ceviz serilir. Bir tabaka harçlı, bir tabaka ceviz olmak üzere 25-30 adet olacak şekilde hazırlanır. En üstteki yufka biraz kalınca açılır. Sonra üzeri hafifçe yağlanıp bıçakla ortadan ikiye bölünerek fırına sürülür. Altı ve üstü kızarınca fırından çıkartılıp en üsteki kalın yufka kaldırılır. Çatalla kazınarak tabağa koymadan tepsi içerisinde servis yapılır.

 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN