Evlerimizde zamanla kullanılmaz hale gelen birçok ürün, aslında büyük bir maddi değere sahip olabilir. Teknolojik gelişmeler sayesinde en yeni elektronik cihazlara yöneliyoruz. Fakat, eski model veya artık kullanmadığımız cihazları genellikle çöpe atma eğilimindeyiz.

Halbuki, yeni bir model aldığımız için kenara kaldırdığımız bu teknolojik cihazlar, gerçekte oldukça yüksek bir değere sahiptir. Hurdacılar için oldukça değerli olan bu eski cihazları atarak, aslında ciddi bir maddi kayba da uğruyoruz.

ELEKTRONİK ATIKLARIN DEĞERİ 55 MİLYAR EURO

Birleşmiş Milletler Üniversitesi ve Uluslararası Telekomünikasyon Birliği'nin yaptığı bir çalışmaya göre, Türkiye'de bulunan 623 ton elektronik atığın toplam değeri yaklaşık 55 milyar euro olarak tahmin ediliyor. Teknolojik ürünler sürekli yenilendiği için, eski modeller genellikle göz ardı edilip atılabiliyor.

HURDACILAR TELEFON ANAKARTI ARIYOR

Son dönemlerde hurdacıların en çok ilgilendiği teknolojik atıklar, önemli bir gelir kaynağı yaratmaktadır.

Sıkça yenilediğimiz cihazlarımız arasında telefonlar başı çekerken, bu telefonların iç komponentleri olan anakartlar, içerisinde bulunan 14 ve 22 ayar altın, değerli paladyum gibi materyallerle büyük bir değere sahiptir.

Eski teknolojik cihazlarınızı çöpe atmak yerine geri dönüşümünü sağlayarak, hem çevreye katkıda bulunabilir hem de bu işlemden gelir elde edebilirsiniz.