Tarım ve Kırsal Kalkınma Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından Türkiye'nin 81 ilinde yatırım yapmayı planlayan girişimcilere toplamda 66 milyon avro (2.284.232.227,20 TL) değerinde hibe desteği sağlanacak. IPARD III Programı'nın ilk çağrısına başvurular yarın itibarıyla alınmaya başlanacak.

Avrupa Birliği'nin aday ve potansiyel aday ülkeler için mali yardım sağlama amacıyla oluşturulan IPARD III Programı'nın ilk başvuru çağrısı yayımlandı.

SON GÜN 7 MAYIS

Bu çağrı döneminde, tarım ve balıkçılık ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması amacıyla yapılacak yatırımlar desteklenecek. Kırmızı ve beyaz et kesimhaneleri, et işleme ve parçalama tesisleri, süt işleme ve toplama merkezleri, peynir altı suyu işleme tesisleri, meyve ve sebze için soğuk hava depoları, su ürünleri işleme tesisleri ile yumurta işleme tesisleri yatırımları öncelikli olarak hibe desteğine dahil edilecek.

Toplam 66 milyon avro (2.284.232.227,20 TL) tutarında hibe desteği sağlanacak olan projeler için başvurular yarın başlayıp, 7 Mayıs'ta tamamlanacaktır.

Başvurularınızı https://onlinebasvuru.tkdk.gov.tr/ adresinden yapabilirsiniz.

Başvuru çıktıları ve diğer gerekli belgeler, 9 Mayıs günü mesai bitimine kadar TKDK il koordinatörlükleri veya il irtibat ofislerine teslim edilmelidir.

ÇAĞRI VE BAŞVURU DÖNEMLERİ

Bu yıl açıklanan çağrı takvimine göre, "çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve iş geliştirme" adı altında 80 milyon avro bütçeli bir program için haziran ayında, "tarımsal işletmelerin fiziki varlıklarına yönelik yatırımlar" başlığı altında 90 milyon avro bütçeli bir başka program için temmuz ayında ve açık alanda bitkisel üretim projelerine yönelik makine ve ekipman desteklerini kapsayan 12 milyon avro bütçeli "çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve iş geliştirme" programı için ağustos ayında çağrılar yapılacak.

Bu programlar için başvurular sırasıyla mayıs, temmuz, ağustos ve eylül aylarında kabul edilecek.

2024 yılında IPARD III programı çerçevesinde 248 milyon avro hibe desteği sağlanacak ve bu destekle 450 milyon avro değerinde yatırım yapılması planlanmaktadır. Bu yatırımların sonucunda yaklaşık 20 bin kişilik bir istihdam oluşması beklenmektedir. Ayrıca, IPARD III Programı'nın yedi yıllık süresince toplamda 785 milyon avro hibe desteği kullanılması öngörülmektedir.