Milyonlarca emekli ve memur, Temmuz ayında yapılacak maaş zammına odaklanmış durumda. Uzmanlar tarafından yapılan maaş zam tahminleri ise dikkat çekmeye devam ediyor. Bu uzmanlardan biri de Cem Küçük oldu. Küçük, net rakamlar vererek kötü haberi duyurdu.

Ocak ayında SSK, Bağ-Kur ve memur emeklilerine yüzde 49,25 oranında maaş zammı yapıldı. Ancak bu zam, 6 bin 700 TL ve altında kök aylığı olan emeklilere yansımadı. En düşük emekli aylığı 10 bin TL olarak kaldı.

En Düşük Maaş 10 Bin Lira

Şu an 8 milyon emekli, 10 bin TL en düşük emekli aylığını alıyor. Enflasyon artışı ve yaşam maliyetlerindeki artış, emekliler ve çalışanları zor durumda bırakıyor. İlk 4 aylık enflasyon verilerine göre emeklilerin alacağı zam yüzde 18,72 olarak kesinleşti.

Son iki aylık verilerin eklenmesiyle birlikte emekli ve memur maaşları netleşecek. Merkez Bankası’nın tahminlerine göre enflasyon farkı yüzde 25,46 olacak. Toplu sözleşme nedeniyle memur zammının ise yüzde 20 seviyesinde olması bekleniyor.

Gazeteci Cem Küçük, Türkiye Gazetesi’nin YouTube kanalında yaptığı açıklamada, "Temmuz ayında en düşük memur maaşı 42 ila 43 bin TL olacak. Ancak en düşük emekli maaşı 10 bin TL’de kaldı, arada büyük bir uçurum oluştu. Bu durumun düzeltilmesi gerekiyor" dedi. Küçük, bir yıldır emeklilerin ciddi şekilde ihmal edildiğini ve çok düşük maaş aldıklarını vurguladı.