Türkiye, deprem kuşağında bulunması nedeniyle tarihi boyunca yıkıcı depremlerle karşı karşıya kalmıştır. Ülkenin yüzde 95'i deprem kuşağında yer almakta olup, bunların yüzde 44'ü birinci derece deprem bölgesinde bulunmaktadır. Türkiye'de bilinen diri fay sayısı 485 iken, bunlardan 326'sı tek fay, fay zonu veya sistemi olarak tanımlanmıştır. Ayrıca, bu ana yapılar altında yer alan 183 fay segmenti bulunmaktadır.

Türkiye Diri Fay Haritası’nda gösterilen diri fayların her birinin 5,5 ve daha büyük depremler üretebilecek potansiyele sahip olduğu vurgulanmaktadır.

Deprem kuşağında yer alan Türkiye, yakın geçmişte de yıkıcı depremlerle karşılaştı. Ülkenin en büyük depremleri arasında 6 Şubat 2023'te 11 ili etkileyen Kahramanmaraş depremi ve 1939'da meydana gelen Erzincan depremi yer alıyor.

Kahramanmaraş merkezli ve 11 ili etkileyen 6 Şubat depremlerinin ardından deprem uzmanları, özellikle İstanbul olmak üzere birçok il için uyarılarda bulunarak önlem alınması konusunda yetkililere baskı yapıyorlar.

“Milyonlarca Yıl Sürecek”

Deprem Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Ercan'dan kritik bir uyarı geldi. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Ercan, bu kez Balıkesir ve Bursa illerine dikkat çekti.

Prof. Dr. Ahmet Ercan, X hesabında Balıkesir ve Bursa'daki depremlerin nedenlerini açıklayarak, ilçeleri tek tek uyardı. Ercan, depremlerin, yerin sürekli biçimlenmesine neden olan güç birikimleri olduğunu vurguladı.

Balıkesir ve Bursa'daki depremlerin nedenini Karasu-Sakarya-Pamukova, Bursa-Nilüfer Ovası-Ulubat-Manyas-Yenice-Gönen hattı üzerinden açılmakta olan ve Karadeniz'i Ege Denizi'ne bağlayan yeni boğaz olarak açıklayan Ahmet Ercan, bu sürecin milyonlarca yıl devam edeceğini belirtti.

Ercan, Balıkesir ve Bursa’ya yönelik açıklamasının devamında detaylara inerek şunları aktardı:

"Kuzey Anadolu Kırığının güney kolu olan, Bandırma-Gönen-Yenice-Altınoluk kolu bugüne kadar 7-8 km, Yenişehir-Bursa- Ulubat-Manyas kolunda 10 km genişlerken, 11 kilometre yürümüştür. Yerkabuğu, sürekli olarak biçim değiştirirken depremler olur. Yeryuvarı canlıdır, tıpkı kişi gibi."