26 Ocak'ta Frontiers in Psychology'de yayımlanan bir rapora göre, üniversite öğrencilerinden kelimeleri el yazısı ile yazmaları istendiğinde, bu kelimeleri klavye ile yazmalarına kıyasla beyin genelinde, özellikle hafıza oluşumuyla ilişkili beyin dalgalarında artan bağlantılar ortaya çıktı.

Daha önce yapılan birçok araştırma, el yazısının heceleme doğruluğunu, hafızayı, hatırlamayı ve kavramsal anlayışı geliştirdiğini göstermişti. Bilim insanları, harflerin ve kelimelerin izini sürmenin yavaş sürecinin bireylere materyali işlemek ve öğrenmek için daha fazla zaman verdiğini düşünüyor.

Gazete Oksijen'in haberine göre, yeni çalışmada Trondheim'daki Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nden psikologlar Audrey van der Meer ve Ruud van der Weel, üniversite öğrencilerinin başlarına elektrotlar yerleştirdi. Araştırmacılar, öğrencilere bilgisayar ekranında beliren bir kelimeyi kalemle el yazısıyla veya klavyeyle yazmalarını istediler. Başlıktaki sensörler, katılımcılar her bir görevi yerine getirirken elektriksel beyin aktivitesini kaydetti.

Sonuçlar, el yazısının klavyeyle yazmaya oranla duyusal ve motor işlemeye dahil olan parietal beyin bölgeleri ile çoğu hafızaya dahil olan merkezi bölgeler arasındaki bağlantıyı artırdığını gösterdi.

Birden Fazla Bölge Etkileniyor

Piyano çalmayı öğrenmek ise beynin hafıza, hareket ve duyusal bilgilerin işlenmesiyle ilgili bölgelerinde çeşitli faaliyet değişikliklerine yol açıyor. Polonya'daki Nencki Deneysel Biyoloji Enstitüsü'nden Alicja Olszewska ve meslektaşları, 24 kişiyi 26 hafta boyunca piyano çalmayı öğrenirken inceledi.

Bu çalışma, bir öğretmenin 45 dakikalık 13 ders boyunca katılımcılara temel teknikleri göstermesinin yanı sıra giderek karmaşıklaşan sekiz müzik parçasında koçluk yapmasını içeriyordu. Katılımcılar ayrıca haftada 4 saat evde pratik yapmaya teşvik edildi. 1, 6, 13 ve 26 haftalık eğitimden sonra taramalar, piyano çalmanın işitsel korteksler ve motor korteksler de dahil olmak üzere beyinde birden fazla alanı harekete geçirdiğini gösterdi.