65 yaş aylığı, evde bakım ücreti ve engelli maaşı alan vatandaşlar, maaşlarına zam gelip gelmeyeceğini merak ediyor. Temmuz ayında yapılacak zamlara ilişkin araştırmalar yapan hak sahiplerine müjdeli haber bakanlıktan geldi. Rekor zam yolda! İşte ayrıntılar...

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, 65 yaş aylığı, engelli maaşı ve evde bakım maaşı alan milyonlarca yurttaş için sevindirici bir haber açıkladı. 6 aylık enflasyon verilerinin netleşmesiyle birlikte, bu sosyal yardımlara önemli bir zam yapılacağı öngörülüyor.

Ocak ayında 3 bin 504 TL olarak belirlenen 65 yaş aylığı, Temmuz ayında yapılacak olası yüzde 20'lik zamla birlikte 4 bin 206 TL'ye yükselecek. Evde bakıma muhtaç, hasta, yaşlı ya da engelli yurttaşlara yılın ilk 6 ayında 7 bin 608 TL olarak ödenen sosyal yardım ise Temmuz ayında gelecek yüzde 20'lik zammın ardından 9 bin 131 TL’ye artacak.


Yüzde 20’lik zam sonrasında, yüzde 40 ile 69 arasında engelli olanlara 3 bin 357 TL, yüzde 70 ve üzeri engelli olanlara ise 5 bin 036 TL ödenmeye başlanacak. Tüberküloz ve SSPE gibi kronik hastalıklara sahip yurttaşlara da mevcut durumda 7 bin 608 TL olarak ödenen yardımlar, Temmuz ayında yapılacak yüzde 20'lik artış ile 9 bin 131 TL'ye yükselecek.

Bu zamlarla birlikte, sosyal yardım alan yurttaşların hayat standartlarının korunması ve ihtiyaçlarının karşılanması amaçlanıyor.