Türkiye'de ehliyeti bulunan kişi sayısı 33 milyonu aşarken, gelen taleplerin ardından sürücü kimliklerine ilişkin yeni bir düzenleme kararı alındı. Yılın ilk aylarında B sınıfı ehliyetler için yapılan değişikliğin kapsamı genişletilirken, uygulamaya farklı statüdeki sürücü kimliklerinin de dahil edileceği öğrenildi.

18 yaşını dolduran birçok insan için yapılacak ilk iş, bir sürücü kursuna kaydolmak oluyor. Ancak ehliyet sürecine ilişkin oldukça yaygın ve kronik hale gelmiş problemler bulunuyor.

Yaş Şartlarında Değişiklikler

Sürücülerin ısrarlı talepleri sonrasında, geçtiğimiz yıllarda bakanlık ilk değişiklikleri uygulamaya koydu. M, A1 ve B1 sınıfı ehliyetlerde aranan 18 yaş şartı 16'ya indirilmiş, D sınıfı ehliyet için gereken 26 yaş şartı ise 24'e çekilmişti.

B Sınıfı Ehliyetlerdeki Büyük Değişiklik

Ancak kamuoyunda en çok yankı uyandıran ve milyonlarca vatandaşı ilgilendiren düzenleme bu yılın ilk aylarında Meclis'ten geçti. Türkiye'deki ehliyetlerin büyük bölümünü oluşturan B sınıfı ehliyetlerde yapılan değişiklikle, bu statüdeki sürücülerin 50 cc olarak belirlenen motosiklet sürme yetkisi 125 cc'ye çıkarıldı.

Ehliyet Sahipleri İçin Yeni Düzenlemeler Yolda

Milyonlarca sürücüyü ilgilendiren bu kararın ardından, B sınıfı ehliyet sahiplerinin birçok motosikleti kullanabilmeleri için harç ödeme zorunluluğu kaldırıldı. Ayrıca, ehliyet alanındaki değişikliklerin devam edeceği öğrenildi. Ağır motosiklet olarak kabul edilen 125 cc üzerindeki araçlar için belirlenen A sınıfı ehliyetlerde 20 yaş şartı devam ederken, B sınıfı ehliyetlere tanınan ayrıcalığın kapsamının genişlemesi ve A2 sınıfı ehliyetleri kapsayan motosikletlerin de bu uygulamaya dahil edilmesi bekleniyor.

Orta seviyede silindir gücüne sahip motosikletlerin kullanımını yaygınlaştırarak, İstanbul gibi büyükşehirlerdeki trafiğe çözüm bulmayı amaçlayan bu düzenlemeler, çeşitli tepkilere yol açtı.

Sevinç ve Tepkiler

Bu adımların sevindirici olduğunu ve Türkiye'deki yüksek enflasyon nedeniyle otomobil sahibi olmanın zorlaştığını, bu nedenle motosikletin teşvik edilmesi gerektiğini savunanlar olduğu kadar, birçok kişi de düzenlemeleri "trafik güvenliğini tehlikeye sokma" olarak eleştiriyor. Uygulamanın "Hindistanlaşma" olduğunu belirten bazı kullanıcılar, motosiklet kullanımının daha ciddi sınavlarla denetlenmesi gerektiğini ve B sınıfı ehliyet sahiplerinin motosiklet kullanmasının mantıklı olmadığını ifade ediyor.

Yeni düzenlemelerin uygulanmasıyla birlikte, sürücülerin ve kamuoyunun bu değişikliklere nasıl tepki vereceği merakla bekleniyor.