11. Uluslararası Sosyal Bilgiler Eğitim Sempozyumu Başladı

Fırat Üniversitesi'nde 11. Uluslararası Sosyal Bilgiler Eğitim Sempozyumu düzenlendi.

PAYLAŞ

Fırat Üniversite’nde 3 gün sürecek olan 11. Uluslararası Sosyal Bilgiler Eğitim Sempozyumu başladı. Programa, Ak Parti Elazığ Milletvekili Prof. Dr. Erol Keleş, İl Yöneticilerinin Temsilcileri, Üniversitenin Akademik personeli, STK Temsilcileri ve öğrenciler katıldı. 

 

 

Sempozyum, Üniversitenin Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilirken açılış programı Harput İç Kale Kazıları 10. Yıl Fotoğraf Sergisinin gezilmesi ile başladı.

Harput İç Kale Kazı Başkanı Prof. Dr. İsmail Aytaç katılımcılara sergi ile ilgili bilgi verdi.

 

 

Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Nuri Gömleksiz, 3 Gün boyunca sempozyumda, sosyal bilgiler eğitimi alanında çalışmaların uzmanları tarafından bilimsel ve akademik alanlarıyla tartışılacağını söyledi.

 

 

Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Doç. Dr. Esen Durmuş, sunulacak Bilimsel Çalışmaların Cumhuriyetim ikinci yüzyılına ışık tutmasını temenni etti.

 

 

Sosyal Bilgiler ve Eğitimcileri Birliği Dernek Başkanı Prof. Dr. Bayram Tay, Hedeflerinin Cumhuriyet’in Yüzyılı kazanımlarını ileriye taşıyacak bir Sosyal Bilgiler Eğitimi olduğunu dile getirdi.

 

 

Sosyal Bilgiler ve Eğitimcileri Birliği Dernek Onursal Başkanı Prof. Dr. Celil Öztürk, Türkiye’nin Ekonomik Gelişmişlik düzeyi ile insani gelişmişlik düzeyi arasındaki farka değinerek “bu farkın kapatılması için çalışılmalı” dedi.

 

 

Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş, ülkenin Kritik alanlarda ürettiği teknolojilerin yanı sıra bu gelişmelere paralel olarak Sosyal Bilimler alanında da gelişme gösterilmesi gerektiğini kaydetti. 

 

 

Elazığ Belediye Başkan Yardımcısı Nazif Bilginoğlu, Elazığ’ın son dönemde önemli Uluslararası Sempozyumlara ev sahipliği yaptığını söyledi.

 

 

Ak Parti Elazığ Milletvekili Prof. Dr. Erol Keleş, Fırat Üniversitesi’nde önemli çalışmalar yapıldığını, bilimsel programların da bu başarılara katkısı olduğunu ifade etti. 

 

 

Konuşmaların ardından Program “Cumhuriyetin 100. Yılında Kadın” Konulu Panel ile devam etti.

Panel Başkanlığını Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selma Yel üstlenirken; Panelistler arasında Afyon Kocatepe Üniversite Eğitim Fakültesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Tuğba Selanik Ay, Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Esen Durmuş yer aldı.

 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN